Yaşam

Çocukla Yeni Bir Ülke Deneyimi

 

Hayat içinde farklı değişimler yaşıyoruz. İşlerimiz, evlerimiz değişiyor. Bu değişimler içinde belki de en zoru şehir ve ülke değişimleri oluyor. Bizler için bile zor olan bu değişimi çocuklarımıza anlatmak, deneyimi pozitif yönde algılamalarını sağlamak karmaşık olabiliyor. Böyle bir değişimin içinde olan aileler için kendi deneyimimden yola çıkarak bir şeyler anlatmak istedim açıkçası.

2016 yılının yarısında eşimin işi dolayısı ile bir yıllığına Fas’ın Casablanca şehrine taşındık. Kızım o dönem 4 yaşındaydı. 4 yaşındaki bir çocuğa farklı bir kültüre gideceğimizi, gittiğimiz yerde yabancı olacağımızı, ana dilimizi sosyal hayatımız içinde kullanmayacağımızı anlatmak kafamı çok karıştırmıştı.

Üstüne biraz düşündükten sonra sadece sözlü anlatmanın onda doğru algıyı yaratmayacağını düşündüğüm için konuya ‘dünya’ ile başladım. Önce uzayı, gezegenleri ve dünyayı anlattım. Sonra evde var olan atlas ile ülkeleri anlatmaya başladım. Şimdiye kadar seyahat ettiğimiz ülkeleri ve şehirleri beraber işaretledik. Hatta Türkiye’de bizden başka şehirlerde yaşayan tanıdıklarımızı yazdık. Ulaşım araçlarından bahsettik. Türkiye içinde araba, otobüs, tren kullanabilirdik ama kıta değiştirirken uçak kullanacağımızı söyledim.

O dönem İzmir’de yaşadığımız için İzmir’den Casablanca’ya bir ok çizdik. Bu yolun 6 saat süreceğini, daha büyük bir uçakta uçacağımızı anlattım. O noktadan sonra konu dillere gelmişti. Pera İngilizceye olan ilgisinden dolayı Türkçe dışında diller olduğunun farkındaydı. Gittiğimiz yerde insanların Arapça ve Fransızca konuştuğunu anlattım. Başlangıçta onları anlamakta zorlanacağımızı ama ya İngilizce ile ya da onların dillerini öğrendikçe iletişim kurabileceğimizi anlattım. Özellikle bu iki dilde ‘merhaba, nasılsınız, iyiyim’ gibi temel kelimeleri çalıştık.

Bunları yaptıkça kızımın ilgisi tamamen bu değişime odaklandı. Üstüne düşünmeye başladı. Bu sayede kafasında oluşan soruları sormak için fırsat yaratmış olduk. Sorduğu her soruyu onlarca kez sormasına rağmen sabırla yanıtladım. Onun heyecanını ve merakını kıracak bir davranış sergilememeye dikkat ettim. Eşya toplama aşamasında konunun içinde olmasına özen gösterdim. Her eşyamızı götürmeyeceğimizi, seçim yapmamız gerektiğini ama kalanların bizi depoda bekleyeceğini açıkladım. Kendine 5 kitap, 5 oyuncak seçmesini eğer isterse gittiğimiz yerde yeni şeyler alabileceğimizi söyledim.

Son olarak ise o dönem kızımı takip eden doktorun yanında çalışan pedagogdan randevu aldım. Böyle bir değişimde onun tavsiyeleri ise şu yönde oldu;

  • Çocuklar değişime sandığınızdan daha çok açıktır. Bu süreçte anne ve babasının da bu deneyimde yanında olacağını bilmek önemlidir.
  • Gideceği yerde de benimseyeceği bir odası olması önemlidir. Hatta o odaya arkadaşlarının, akrabalarının fotoğraflarını asmanız onun ana ülkesi ile bağını destekler.
  • Böyle bir taşınma ve değişimin çocuğu ne zaman söyleneceği önemlidir. Çok önceden söylemek gergin ve güvensiz hissettirebilir. Çok geç söylemek ise onun sürece alışmasını zorlaştırır.
  • Hayal kurdurmak güzeldir. Onun neler düşündüğünü anlayabilmek için bu deneyime dair hayal kurmasını sağlayabilirsiniz.

Bu süreçten bizim ve kızımızın kazançları çok fazla. İster şehir ister ülke değiştirin çocuklar için asıl olan şey aslında anne ve babasının yanında olma durumu. Siz yanında olduğunuz sürece adapte olamayacakları hiçbir şey yok. Taşındıktan sadece 3 ay sonra okula başladı mesela. Aradaki 3 ay bizim için şans oldu. Bu süreçte ülkeye ve yeni düzene alıştı. Okulu ise butik bir okul seçmeye dikkat ettik. Ev gibi benimseyeceği, çok kalabalık içinde kaybolmayacağı kendini daha iyi ifade edebileceği bir okul şansımız oldu. Bugün ise 5,5 yaşında farklı kültürler olduğunu bilen, farklı ülkelerin farkında olan bir çocuk haline geldi. Sanırım bu değişim en çok onun için bir şansa döndü.

Çocuklarınız için değişimlerden kaçmayın. Evet çocuklar düzeni sever ama inanın bu düzenin farklı bir şehir ya da ülkede olması onlar için negatif değil tam tersi çok geliştirici bir durum. Doğru yönetildiğinde size sadece keyfini çıkarmak kalıyor.

Bu yazıyı sosyal medyada paylaşmak ister misiniz?Siz de yorum yapın

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

genografi

Yalnız değilsiniz

  • CliffBeaky kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Doctorsic kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Нету kullanıcısının profil fotoğrafı

Gruplara katılın

GİRİŞ YAP KATIL
Editör'ün Seçimi