Lohusalık Sağlıklı Yaşam

Adet Dönemi Doğumdan Sonra Ne Zaman Başlar?

adet dönemi

 

Doğum yaptıktan sonra, adet döneminizin tekrar ne zaman başlayacağını  tam olarak söylemek zordur. Zamanlama her anneye göre değişiklik gösterir; sizin vücudunuza ve bebeğinizi emzirip emzirmediğinize bağlıdır.

Eğer emziriyorsanız, adet döneminizin başlaması biraz gecikecektir. Eğer halen hem gündüz hem geceleri emziriyorsanız, 1 yıla kadar uzayabilir.

Eğer erken dönemlerden itibaren geceleri deliksiz uyuyan bir bebeğe sahipseniz, adetleriniz daha erken başlayacaktır. 3 ay ile 8 ay arasında başlayabilir.

Aynı şey biberon maması ile beslemeye başladıysanız da geçerlidir. Diğer bir deyişle anne sütü verme sıklığınız arttıkça ve bebeğinizin göğsünüzde geçirdiği vakit fazlalaştıkça, adet döneminizin tekrar başlaması da uzun zaman alacaktır.

Emziriyor olsanız bile, yumurtlamanız devam ediyor olabilir. Dolayısıyla emzirdiğinize güvenip ilave bir doğum kontrolü uygulamamanız, hamile kalmanız açısından risklidir.

 

Hamile kalma ihtimalinizin düşük durumlar şöyledir:

*Adetleriniz henüz başlamadıysa

*Bebeğiniz 6 aylıktan daha küçükse

*Bebeğinizi gece ve gündüz sık sık emziriyorsanız

 

Aklınızda bulundurmanız gerekir ki; vücudunuz, adetinizden 15 gün önce yumurta üretir. Dolayısıyla eğer farklı bir korunma yönteminiz yoksa adet döneminizin başlayacağı ay, henüz adet olmadan önce hamile kalma olasılığınız vardır.

 

Eğer bebeğinizi hazır devam sütleri ile besliyorsanız, adet dönemleriniz doğum yapmanızı takiben 5. hafta ile 3. aya kadar herhangi bir zamanda başlayabilir. Bu durumda doğumdan sadece 3 hafta sonra bile yumurtlamaya başlayabilirsiniz.

 

Bu yazıyı sosyal medyada paylaşmak ister misiniz?Siz de yorum yapın

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

genografi

Yalnız değilsiniz

  • Daniel Barringer kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Kisha Calder kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Juanita Wilbanks kullanıcısının profil fotoğrafı

Gruplara katılın

GİRİŞ YAP KATIL