Yaşam

Ailenizi Teknolojik Aletlerden Arındırın

 

Bilgisayar ve telefon ekranları karşısında ailenizin geçirdiği süre sizi endişelendiriyor mu? Eğer öyle ise yalnız  değilsiniz. Common Sense Media tarafından yapılan bir araştırmada ebeveynlerin %47sinin, çocuklarının mobil cihazlara bağımlı olduğu endişesi taşıdıkları tespit edildi. Şaşırılacak bir durum yok. Mobil bir cihaz kullanmak beyindeki zevk sensörlerini aktive ediyor yani bizim iyi hissetmemize neden oluyor.

Amerikan pediatri akademisi (AAP) küçük çocukların medya kullanımı ile ilgili rehberinde şunları öneriyor.

  • 2 yaş öncesi : Görüntülü görüşme dışında dijital medya kullanılmamalı.
  • 2-5 yaş arası : Yüksek kaliteli içerikleri beraber izleyin ve günde 1 saat ile sınır koyun.
  • 5 yaş ve üstü: Günde 2 saat ya da daha az.

Peki ebeveynler neler yapabilir?

Ailenizin cihaz kullanımını azaltabilmek ve yönetebilmek için işte bazı tavsiyeler.

Her şey sizinle başlar.

Günde kaç kere telefonunuzu açıyorsunuz? Alışkanlıklarınızın farkında olmanız daha iyi bir rol model olabilmenizi sağlayabilir. Telefonunuzu yatağa götürme iç güdünüze direnin, çocuklarınız havuza zıplarken, basket atarken ya da oturma odasında dans ederken e-postalarınıza bakmak yerine vaktiniz olduğunda 5 dakika ayırabilirsiniz.

Aileniz için bir medya planı yapın.

Ailenizi bir araya getirin ve herkesin hemfikir olacağı, hedefleri net olan bir medya planı tasarlayın. Bu stratej ebeveyn olarak ailenizde medya ile ilgili rolünüzü de tanımlamanıza yardımcı olacaktır. AAP’nin sağlıklı çocuklar web sitesinde bulabileceğiniz adım adım formu bütün aileniz ve her bir çocuğunuz için medya planı yapmanıza yardımcı olacaktır.

Plana sadık kalın.

Hazırlıklı olun: ‘cihazsız’ bir öğle yemeği, tatil veya pazar öğle sonrası bir mızmızlanma senfonisi yaratacaktır. Ailenize, beraber karar verdiğiniz herkesin fikri ile oluşturulan ve ebeveynler dahil herkes için geçerli medya planını hatırlatın.

Cihazların yerine başka bir şey koyun.

Cihazlardan kurtulmak asıl amaç değil. Elektronik bebek bakıcılarını aradan çıkartarak arkadaşlarla bağlantıya geçilmesinin sağlanması, aile ile zaman geçirilmesi ve yalnız kalmanın tadını çıkartmak asıl hedeflerimiz. Cihazlardan kurtulduğunuzda zamanınızı pizza yapmak, beraber oyunlar oynamak, yürüyüşe gitmek, puzzle yapmak, kısa tatiller planlamak, favori oyuncakları tekrar keşfetmek, bir koleksiyon albümü hazırlamak ya da bir gönüllülük programına sahip olmak gibi işlerle değerlendirebilirsiniz. ‘Cihazsız’ seçenekler hayal gücünüz ile sınırlıdır.

Ektiğinizi biçin.

Telefonları elden bırakmak için oldukça kuvvetli nedenler vardır. Siber zorbalık gerçek bir tehdit. Araç sürerken mesaj yazmak birçok yerde yasal değil. Çocuklar ve yetişkinler insanlarla nasıl yüzyüze iletişime geçebileceklerini öğrenmeliler ki; iş yerlerinde ve hayatlarındaki insanlarla ilişkilerini yönetebilsinler. Ve unutmayın: Sıkılmanın hiçbir sakıncası yok. Sıkılmak yaratıcılığı, dayanıklılığı, hayal gücünü ve problem çözmeyi tetikler. Bunların hepsi başarılı bir hayat için vazgeçilmez yeteneklerdir.

Yazı ve görsel : https://communityhealth.mayoclinic.org/featured-stories/unplugging-your-family

Bu yazıyı sosyal medyada paylaşmak ister misiniz?Siz de yorum yapın

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

genografi

Yalnız değilsiniz

  • Sendogan Yazici kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Perihan Gürer kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Site varsayılanı kullanıcısının profil fotoğrafı

Gruplara katılın

GİRİŞ YAP KATIL
Editör'ün Seçimi