Çocuk Çocuk beslenmesi Sağlıklı Yaşam

Akıllıca Beslenen Çocuklar Yetiştirmek

sağlıklı

Çocuğunuzun sağlıklı yiyeceklerle arasının iyi olmasını sağlayacak yöntemler

Çocuklarınız için sağlıklı besin tercihleri yapacağı bir ortam yaratmak, onun sağlığını garantilemek için yapacağınız en önemli adımlardan biridir.

Destekleyici bir ortam yaratarak, siz ve aileniz sağlıklı yemeklerle çok iyi bir ilişki kurmuş olursunuz. Kendiniz örnek olarak, çocuklarınıza önderlik edebilirsiniz.

İşte size çocuklarınızın sağlıklı beslenmesini sağlamak ve bunu alışkanlık haline getirmek için yöntemler..

Yiyeceklere kısıtlama koymayın.

Yiyecekleri kısıtlamak, ileride çocuğunuzun blumia, anoreksia gibi yeme bozuklukları riskini doğurur. Ayrıca büyümesinde ve gelişiminde olumsuz bir etki yaratabilir.  Yiyecekleri yasaklamak yerine sağlıklı besin değeri yüksek tercihlerden bahsedin. Abur cubur, kalitesiz fast food veya ağır işlenmiş yiyecekler yerine meyve, sebze, tahıllar, et ve süt ürünlerinden yana tercihini kullanmasını anlatın.

Sağlıklı yiyecekleri elinizin altında bulundurun.

Çocuklar, bulduğunu yer. Tezgahın üzerinde bir kase meyve bulundurun. Unutmayın ki çocuklar sadece evde bulunan yiyeceklerden seçerler. Kendiniz de atıştırmak için bir elma alın. Sizin yaptığınız davranışlar, söylediklerinizden daha güçlü etkiye sahiptirler.

Yiyecekleri iyi ya da kötü diye etiketlemeyin.

Bunun yerine, yiyecekleri çocuğunuzun ilgilendiği konularla bağdaştırın; spor yapmak, okulda başarılı olmak gibi… Çocuklarınızın, et yerse protein, süt ürünleri yerse kalsiyum alacaklarını ve bunun da spor yapmak için güç kazandıracağını bilmesini sağlayın. Meyve ve sebzelerdeki antioksidanlar saça ve cilde iyi gelir. Sağlıklı bir kahvaltı sınıfta daha dikkatli olmalarını sağlar.

Sağlıklı seçimleri övün.

Sağlıklı yemek seçimleri yaptığında çocuğunuza gururla gülümseyin ve övün.

Sağlıksız seçimlerde başının etini yemeyin.

Çocuğunuz yağlı, kızartılmış, sağlıksız yiyecekler tercih ettiğinde, sağlıklı alternatifler teklif ederek tercih yönünü değiştirin.

Patates cipsi ve sos yemek istiyorsa, yerine fırınlanmış tortilla cipsi ve süzme yoğurttan sos önerebilirsiniz.

Eğer çocuğunuz şeker istiyorsa, çok az eritilmiş çikolataya batırılmış kuru kayısı benzeri meyveler deneyebilirsiniz. Çok mu yoğunsunuz? O halde doğal şekere sahip kurutulmuş meyveleri atıştırmalık olarak  verebilirsiniz.

Patates kızartması almak yerine, patatesleri dilimleyip fırında yapabilirsiniz. (biraz zeytinyağı ile.)

Yiyecekleri ödül olarak kullanmayın.

İleride bu kilo problemi oluşturabilir. Bunun yerine, çocuğunuzu eğlenceli bir aktiviteyle ödüllendirin. Belki bir lunaparka götürmek gibi…

Akşamları ailece yemeğe oturun.

Eğer evinizde böyle bir alışkanlık yoksa bu alışkanlığı edinin. Araştırmalar, sofrada ailece yemek yiyen çocukların daha iyi besin aldıkları ve ergenlikte diğerlerine göre ciddi sorunlar yaşamalarının daha az ihtimal olduğu ortaya çıkmıştır. Bunu alışkanlık haline getirmek için önce haftada bir akşam birlikte yiyerek başlayın, daha sonra üç – dört güne çıkarın.

Tabakları mutfakta hazırlayın.

Herkesin kendi tabağını kendi hazırlaması yerine, siz tabaklarına her yiyecekten doğru miktarda koyarak servis edin. Böylece çocuğunuz sağlıklı beslenme için porsiyon miktarlarını anlayacak ve öğrenecektir.

Çocuklara da biraz kontrol verin.

Çocuğunuza tabağındaki yiyeceklerin her birinden üç kaşık almasını ve her birine puan vermesini söyleyin. Eğer sağlıklı yiyecekler özellikle de belirli sebzeler yüksek puan alırsa, o yemeklerden daha fazla verin. Çocuklarınızın sevmediği yiyecekleri daha seyrek servis edin. Bu, çocuklarınızın karar verme sürecine katılımını sağlamış olur. Bütün bunlardan sonra, akşam yemeği bir aile aktivitesi olur.

Pediyatristinize danışın.

Çocuğunuza kilo verdirmeye, kilo aldırmaya ya da yiyecek düzenini radikal şekilde değiştirmeye çalışıyorsanız öncesinde mutlaka doktoruna danışın. Asla kendi kendinize çocuğunuzun kilolu ya da zayıf olduğu kanısına varmayın.

 

Bu değişiklikler her zaman aşama aşama gerçekleşir. Bir gecede olmaz ve ebeveynler için zorlu bir mücadeledir. Evin dışına adım attıktan itibaren, büyük porsiyonlar ve zengin menüler sayesinde dışarıda yiyecekleri şeyler genelde kilo aldıracaktır.

Ama akıllı çocuklar kendilerini hayat boyunca korumayı öğrenecekler.

 

Bu yazıyı sosyal medyada paylaşmak ister misiniz?Siz de yorum yapın

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

genografi

Yalnız değilsiniz

  • Davis Shaffer kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Daniel Barringer kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Felix Matheny kullanıcısının profil fotoğrafı

Gruplara katılın

GİRİŞ YAP KATIL

Benzer Yazılar

Editör'ün Seçimi