Yaşam

Anne Olunca Anladığım 10 Şey

İnsanların bizi yargılamasını istemeyiz ama buna rağmen karşımızdakileri yargılamadan duramayız. Aslında bu durum insan doğasının bir parçası. Utanarak itiraf etmeliyim ki en sık eleştirdiğim insanlar küçük çocukları olan anne ve babalardı ama şunu bilmelisiniz ki bu ben ebeveyn olmadan önceydi. Dolayısı ile bu yazı ben anne olmadan önce eleştirdiğim anne ve babalardan özür dilemek için kaleme aldığım ve kimsenin onları eleştirmesini istemediğim 10 konuyu içeriyor.

  1. Rüşvet

Ebeveyn olmadan önce: Çocuk alışveriş arabasında otursun diye kurabiye verdiklerine inanamıyordum. Çocuk market arabasında oturacaksa anne ve babası söylediği için oturuyor olmalı diye düşünüyordum.

Ebeveyn olduktan sonra: Alışverişe çıkmadan önce evde ne kadar abur cubur varsa çantama dolduruyorum. Alışverişe başladığımız anda ona verdiklerim sayesinde yerinde oturuyor. Yani, ‘şaşırtıcı biçimde’ ben öyle söyledim diye değil.

2. Çocuk Tasmaları

Ebeveyn olmadan önce: Kim çocuğuna hayvanmış gibi tasma takar ki?

Ebeveyn olduktan sonra: Henüz denemedim, denemeyi de düşünmüyorum ama asla asla demeyin. Çocuğun hareketini kontrol etmek için enerjinizin kalmadığı anlarda bile hemen yanınızda duracağını bilmek büyük rahatlık. Özellikle yoğun trafiğin olduğu bir yolda yürüyorsanız.

3. Çocuğun Çığlık Atması

Ebeveyn olmadan önce: Çocuklarının avaz avaz bağırmasına izin verdiklerine inanamıyordum. Neden hiçbir şey olmamış gibi davranıyorlar diye düşünüyordum.

Ebeveyn olduktan sonra: Şok olacaksınız ama çocuklara bağırmamalarını söylemek hiçbir işe yaramıyor. Sakinleşmelerini beklemeden müzakere yapma şansınız yok.

4. Çocuğun Öğle Uykusu

Ebeveyn olmadan önce: Gerçekten gününüzü çocuğun evde uyuması etrafında mı planlıyorsunuz? Çocuğun arabada uyumasına izin verip vermemek o kadar büyük bir karar olmamalı.

Ebeveyn olduktan sonra: Her bir günümü çocuğun uyku vaktinde evde olacağı şekilde planlıyorum. Her bir gün! Eğer çocuk uykuya arabada ya da başka bir yerde yakalanırsa bu benim için zor bir gün demek.

5. Rutinler ve Planlamalar

Ebeveyn olmadan önce: Eğer arkadaşlarınla öğle yemeğine gitmek istiyorsan hemen çıkıp gitmelisin ve çocukta buna uyum sağlamalı.

Ebeveyn olduktan sonra: Her planımı çocuğumun rutinleri etrafında şekillendiriyorum. Bunun ortak bir yaşam olduğunu unutmayın.

6. Seyahat

Ebeveyn olmadan önce: Eğer ucuz bir uçak bileti yakaladıysanız anında satın alıp seyahate çıkma özgürlüğünüz olmalı. Ebeveynler neden bu durumu abartıyor bilmiyorum.

Ebeveyn olduktan sonra: Anne ve baba olmayanlar şunu anlamalı ‘seyahat bir savaşa hazırlıktır. Gideceğin yerin sıcaklığı, mutfağı, hastalık anında gidilecek hastaneler, çocuğun gideceği park ve ön görülmeyecek bir sürü şeyi planlamam gerekiyor. Bu bir market alışverişi olsa bile.

7. Güvenlik

Ebeveyn olmadan önce: Çocuklar bahçede, parkta oynayamaz mı? Çocuğu iki saatliğine bakıcıya bırakamaz mısın? Abartmayın lütfen!

Ebeveyn olduktan sonra: Çocuğumun kesinlikle ama kesinlikle bulunduğum sitenin dışında oynamasına izin vermem. Ebeveyn olmayanların farkında bile olmayacağı milyonlarca tehlike sayabilirim.

8. Bakteriler

Ebeveyn olmadan önce: Elinde anti bakteriyel ile koşturan anneler gerçekten sinirimi bozuyor. Bakterilerilerin çocuğun direnci için önemli olduğunu biri onlara anlatsın lütfen.

Ebeveyn olduktan sonra: Bakteriler her yerdedir ve anneler neredeyse gözleri ile bu bakterileri görür. Önlem almalıyız çünkü çocuğu hasta görmekten daha kötüsü yoktur.

9. Kirli Çocuk Suratları

Ebeveyn olmadan önce: Çocuğunun yüzüne bi su çarpmak bu kadar zor olmamalı.

Ebeveyn olduktan sonra: Tatlım inan bana dünyada oğlumun yüzünü 7/24 temiz tutacak kadar ıslak mendil yok.

10. Restoranlar

Ebeveyn olmadan önce: Birisi şu anne babalara çocuğun altındaki yemek artıklarını başka bir insanın temizlemek zorunda olduğunu söylesin lütfen.

Ebeveyn olduktan sonra: Dünya üzerinde çocuğun yemeğini tabakta tutmayı başarabilecek bir teknoloji varsa lütfen bana da söyleyin ya da sinsice restorandan kaçmamızı mazur görün.

 

 

yazı ve görsel : 

Bu yazıyı sosyal medyada paylaşmak ister misiniz?Siz de yorum yapın

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

genografi

Yalnız değilsiniz

  • Нету kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Billiepag kullanıcısının profil fotoğrafı
  • http://fastflux-hosting.ru kullanıcısının profil fotoğrafı

Gruplara katılın

GİRİŞ YAP KATIL
Editör'ün Seçimi