Anne Ruh Sağlığı Uncategorized

Anne Ruh Sağlığı Neden Çok Önemli?

anne ruh sağlığı logo

 

Sevgili Uykusuz Anneler,

Uykusuz Anneler Kulübü olarak biliyoruz ki çocukların ve ailenin iyi olması için önce annelerin, hem fiziksel hem ruhsal olarak iyi olması gerek. Bu yüzden annelere destek çok önemli.

Uykusuz Anneler Kulübü olarak elimizden geldiğince platformumuzda annelere iyi gelecek, yalnız olmadıklarını hissedecekleri ve onların işine yarayacak içerik ve paylaşımlar yapmaya özen gösteriyoruz. İşte bu konuda biz annelere umut veren, destek olan bir oluşumu sizlere duyurmaktan da çok mutluyuz; Anne Ruh Sağlığı Farkındalık Birliği

Türkiye’de bir ilki gerçekleştiren Anne Ruh Sağlığı Farkındalık Birliği, internet ve sosyal medya üzerinden daha çok anneye ulaşmak için Uykusuz Anneler Kulübü ile birlikte seslenecek. Anne Ruh Sağlığı Farkındalık Birliği’nden uzmanlar ile, sosyal medya hesaplarımız ve sitemiz üzerinden yayınlar yaparak, soru-cevap seansları gerçekleştirerek mümkün olduğunca çok anneye gönülden destek olacağız.

Anne ruh sağlığı hakkında merak ettiklerimizi, bu oluşumu, annelere nasıl destek olduklarını ve neler yapılabileceğini Anne Ruh Sağlığı Farkındalık Birliği kurucusu Prof.Dr.Nazan Aydın‘a sorduk.

 

Anne Ruh Sağlığı Farkındalık Birliği nedir, neler yapar?

Annelerin gebelik ve doğum sonrasında yaşadıkları ruhsal problemlerin farkına varılması, tedavi edilebilmesi ve ihtiyaçları olduğunda yardım alabilecekleri desteğin oluşturulabilmesi amacıyla oluşturulmuş bir birliktir.  Anne Ruh Sağlığı Birliği, Prof.Dr.Nazan Aydın öncülüğünde Bakırköy Kadın Ruh Sağlığı Merkezi bünyesinde çalışan ruh sağlığı çalışanlarının başlattığı bir organizasyon olmakla beraber; anne, bebek ve çocukların iyiliği için çalışan herkese açıktır ve bu alanda hizmet etmek isteyenleri birlikte çalışmaya davet etmektedir.

Türkiye Anne Ruh Sağlığı Farkındalık Birliği, tüm dünyada bu konuda farkındalık oluşturmak amacıyla oluşturulan Dünya Anne Ruh Sağlığı Farkındalık Görev Grubunun da üyesidir. Bu birliğin en önemli etkinliklerinden biri anne ruh sağlığının önemine  dikkat çekmek amacıyla her yıl Mayıs ayında, anneler gününün öncesindeki Çarşamba günü, Anne Ruh Sağlığı Farkındalık Gününün etkinliklerle anılmasıdır. Bu etkinliklerde anneler, annelerin ruhsal durumlarını fark edip onlara destek olacak, yol gösterebilecek yakınları ve sağlık çalışanlarına yönelik farkındalık artırıcı çalışmalar yapılmaktadır. Bu çalışmalar sadece anne ruh sağlığı gününe sınırlı olmayıp tüm yıl boyunca sürekli devam etmektedir.

uykusuz anneler

Toplumumuzda anne ruh sağlığının önemi biliniyor mu? Türkiye’de annelerin ruh sağlıkları ile ilgili istatistiki bilgileri öğrenebilir miyiz?

Ülkemizde anne sağlığına  özellikle son 10-15 yılda büyük önem verildiğini ve bu konuda önemli iyileştirmeler yapıldığını memnuniyetle görmekteyiz. Ne yazık ki annelerde ortaya çıkan ruhsal problemlerin iyileştirilmesi konusunda henüz yeterince ilerleme sağlanmış değil. Umuyoruz ki, bu konunun önemi  daha çok anlaşıldıkça, sağlık otoritelerimiz tarafından ruhsal hastalıkların önlenmesi ve tedavisi konusunda da kayda değer iyileştirmeler yapılacaktır.

Ülkemizde, dünyanın diğer bölgelerinde olduğu gibi, ortalama her 5 kadından 1’ i gebelik ve doğum sonrası dönemde ortaya çıkan bir ruh sağlığı problemi yaşamaktadır. Ülkemizde 1 yılda 133.000 ila 270.000 annenin doğum sonrası depresyon ya da anksiyete bozukluğu yaşadığı tahmin edilmektedir. Yine tedavi edilmemiş depresyona bağlı anne ölümleri de üzüntü verici durumlar olarak karşımıza çıkmaktadır.

Oysaki tüm bunlar tedavi edilebilir hastalıklar olup yukarıda bahsedilenler tamamen önlenebilir sonuçlardır. Maalesef gebelik ya da doğum sonrası 1 yıl içerisinde ruhsal hastalığı olan her 10 anneden 7’si tedavi alamamaktadır. Bu kişiler çoğunlukla yaşadıkları durumun bir hastalık olduğunu bilememekte ve tanı konulamamakta veya bazen de ihtiyaçları olan yardımdan alıkoyan eleştirilme yada suçlanma korkusu ya da önerilecek ilacın bebeğe zarar vereceğini düşünmeleri nedeniyle tedavi için başvurmamaktadırlar.

 

Anne ruh sağlığını etkileyen faktörler neler?

Annenin içinde bulunduğu çevrenin özellikleri, gebelik ve doğum sonrası dönemde ihtiyacı olan desteği alabileceği kaynaklar ve kişilerin niteliği, bunların yanı sıra annenin bedensel sağlığı ve gebeliğin seyri de anne ruh sağlığını etkileyen faktörlerdir. İçinde bulunulan çevredeki fiziksel ve ekonomik koşullar, kişilerarası ilişkilerin niteliği ruh sağlığı açısından her zaman önemli olmakla beraber anneliğin getirdiği ihtiyaçlar, roller, sorumluluklar bu faktörleri daha da etkili hale getirmektedir. Örneğin ekonomik güçlüklere bağlı olarak yeterince beslenemeyen ve gebelik takiplerini yaptıramayan bir annenin hem gebelikle ilişkili sıkıntılar yaşaması hem de bu sıkıntılar nedeniyle ruh sağlığının etkilenmesi beklenebilir bir durumdur. Yine annenin gebelik sırasında şeker hastalığı yada kansızlık gibi bir hastalık yaşıyor olması hem bu hastalıklara bağlı ruhsal problemlere hem de ortaya çıkardığı riskler dolayısıyla ruhsal problemlere yol açabilir. Ayrıca gebelikte aşırı bulantı-kusma, düşük tehdidi, erken doğum riski gibi durumlar da annenin ruhsal durumunu olumsuz etkileyen bedensel  faktörlerdir. Anneliğin getirdiği farklılıklar bazen zorlayıcı olabilmekte ve bunların üstesinden gelmede anne yakın çevresindeki kişilerden destek alma ihtiyacı hissedebilmektedir. Bazen yakın çevresinde pek çok insan olsa da bu kişiler annenin ihtiyacı olan desteği anlayamamakta yada bazen destek olduklarını düşünerek güçlükleri artırabilmekte ve bu durumlar annenin ruhsal sağlığının bozulmasına katkıda bulunabilmektedir. Tabii bir de doğum sonrası uykusuzluk, yorgunluk gibi faktörler de anne ruh sağlığına olumsuz etkisi olabilecek önemli başlıklar içinde yer almaktadır.

depresyon

Annenin ruh sağlığı ile ilgili yolunda gitmeyen, yardım gerektiğini gösteren işaretler nelerdir?

Genellikle doğumdan sonra üçüncü günde başlayan ‘Bebek hüznü‘ geçici psikolojik bir durumdur.  Ani ruh hali değişikliği (çok mutlu iken birdenbire çok üzgün hissetme), hiçbir belirgin neden yokken ağlama, sabırsız, alışılmadık sinirli, huzursuz, endişeli, yalnız ve üzgün hissetmek annelik hüznünün belirtileri arasındadır. Bu belirtiler doğumdan sonra sadece bir kaç saat ya da 1-2 hafta sürer ve etkili bir destek ile çözülür. Ancak, bu duygular ve hisler devam ediyor, bir annenin günlük yaşamını kötü etkiliyor ve anne her zamanki günlük işleri sürdürmesinde zorlanıyorsa, o zaman ruh sağlığı ile ilgili yolunda gitmeyen depresyon gibi bir durum akla gelmelidir.

Bazen de ruhsal hastalıklar kendini içe kapanma, çok az konuşma, bebeği ile ilgilenmeme yada aşırı bir şekilde bebeğin sağlığı konusunda endişe ederek doktor doktor dolaşma, gerçek dışı düşünceler, alışılmadık garip davranışlar, konuşmalar şeklinde gösterebilir. Bu durumlar daha ağır bir ruhsal hastalığa işaret olabilir ve vakit geçirilmeden tedavi yapılmalıdır.

 

Depresyon derecesinde olmasa da kendini iyi hissetmeyen anne daha iyi hissetmek için neler yapmalı? Mutsuz, yetersiz, öfkeli hisseden anneler için çözüm önerileri neler?

Anneler zaman zaman kendilerini mutsuz, yetersiz ve öfkeli hissedebilir. Bu yeni duruma alışmaya çalışan bir kişi için oldukça beklenebilir bir durumdur. Annenin işlerini ve eski ilgilerini engelleyecek düzeyde olmadığında ve 2 haftadan daha uzun sürmediği durumlarda  bir hastalık olarak nitelendirilemez. Ancak yine de bazı durumlarda bu belirtiler gittikçe artabilir ve hastalık durumu ortaya çıkabilir. Bu durumun üstesinden gelmede aşağıdaki öneriler yardımcı olabilir:

 • Ne kadar güç olduğunu önemsemeksizin normal aktivitelerde bulunmaya çalışın. Örneğin; kıyafetlerinizi giyinip, yürüyüşe çıkın veya telefonda sizi anlayabilecek birileriyle konuşun
 • Bebek arabası ile gezintiye çıkın
 • Arkadaşlarınız ve ailenizden bebek bakımı için yardım isteyin
 • Akşam uygun saatte yatın ve gündüzleri uyumamaya çalışın, bebek nedeniyle uyuyamıyorsanız uykusuzluğun üzerinizdeki olumsuz etkilerini anlatarak eşinizden veya yakınlarınızdan destek almaya çalışın
 • Bebekleri olan annelerin gruplarına katılarak diğer annelerle buluşun,
 • Bebeğinizle eğlenceli aktiviteler yapmaya çalışın,
 • Mutluluk verici, eğlenceli müzikler dinleyin,
 • Sizi mutlu eden insanların farkına vararak onlarla daha çok zaman geçirin,
 • Sizi üzüntüye sevk eden durumların farkına varmaya çalışın,
 • Sürekli gelen çok düşünülmeden inandığınız olumsuz düşüncelerinizin farkına varın,
 • Kendinizle konuşmalar yaparak size faydası olmayan düşüncelerle baş etmeye çalışın,
 • Ev içinde veya maddi sorunlarınız varsa çözüm bulmaya çalışın veya birinden yardım isteyin,
 • Hissettikleriniz hakkında sizi anlayacak birileriyle konuşun, çünkü sorunlar paylaştıkça hafifler.

öfke yönetimi

Depresyonda olan anneler kendi durumlarının farkına varabilir mi, evet ise nasıl? Bu durumda neler yapmalı?

Aslında bir şeylerin yolunda gitmediğini ilk fark eden annelerin kendisidir. Ancak eleştirileceği veya yetersiz sanılacağı yada bu durumun çözümü olamayacağı düşüncesiyle çoğu kez bu yaşadıklarını paylaşamayabiliyorlar. Bazen de paylaşsa bile diğer kişilerden nasihat dışında etkili desteği alamayabiliyorlar.

Bunlara rağmen yine de anneler kendilerinde aşağıdaki belirtileri hissederlerse ve bu durum 15 günden uzun sürer ve işlerini yapmaya engel olacak kadar ağır olursa mutlaka bir psikiyatri uzmanına başvurmalıdırlar. Depresyon tedavi edilebilir bir durumdur. Tedavi edilmezse hem anne hem de bebeği için kötü sonuçlar kaçınılmazdır.

 • Hissedilen Duygular: üzüntü, mutsuzluk, bunaltı, umutsuzluk, çaresizlik
 • Davranışlar: Fazla bir şey yapmamak, yataktan çıkmamak, insanlardan uzaklaşmak, bebeğe bakım vermekten kaçınmak, kişisel hijyene özen göstermemek
 • Bedensel tepkiler: Yorgunluk/enerji kaybı, gerginlik, kilo kaybı, erken uyanmak, konsantrasyon güçlüğü.
 • Düşünceler: ‘’Amaç ne? Ben yararsız bir anneyim, herkese yük oluyorum, kimsenin rahatını kaçırmak istemiyorum’’, şeklinde düşünceler ve intihar fikirleri
 • İnanışlar: ‘’Ben kötü bir anneyim, başarısızım, değersizim, hiçbir şey iyiye gitmeyecek, kimsenin umurunda değilim.’’
 • İlişkiler: Gergin ilişkiler, içe kapanma, çevreden uzaklaşmak, bebek ile bağ kurmakta zorluk.

baba olmak

Annenin ruh sağlığı ile ilgili babaya düşen görevler neler? Babalara bu konuda neler söylemek istersiniz?

Annelerin en önemli destekleri babalardır. Her ne kadar bazı babalar yakın akrabalardan alınan desteğin yeterli olduğunu düşünse de babanın desteğinin yeri ayrıdır ve anne ruh sağlığı için de çok önemlidir.

Mümkün oldukça anne ile yaşadıkları, duyguları konuşunda konuşun, kendi duygularınızı da paylaşın.

Anneler bütün gün evde olsalar bile bebek bakımı ve eklenen diğer sorumluluklar nedeniyle gün içinde çok yorulmaktadırlar. Bütün günü bebeği ile geçiren anneye bebek ile meşgul olmadığı zaman dilimleri oluşturun. Bu süreler ilk başlarda çok uzun olmayabilir ama sizin bebeğe göz kulak olduğunuz 15 dakikalık bir dışarıya çıkma bile anne için çok anlamlı olacaktır.

Anneler geceleri bebek de sık uyandığı için uyku kesintileri yaşamakta ve bu durum onların ruh sağlığı üzerinde olumsuz etkide bulunabilmektedir. Anne emzirse bile arada kalkarak bebeği anneye vermek ve emzirme sonrası gazını çıkarmak bu esnada annenin uykusunun çok kesintiye uğramamasını sağlamak küçük ama önemli bir destektir. Böylece anne de bu paylaşımın verdiği duyguyla kendini daha iyi hissedecektir. Yine mama ile beslenen bebeklerde gece beslenme saatleri konusunda işbölümü yapılarak anneye destek sağlanabilir.

Bazen babalar bebek olduktan sonra annenin ilgisinin azaldığından yakınabilmektedir. Unutmayın sizin bebekle ilgilendiğiniz her dakika annenin dinlenmesi ve sizinle daha sıcak bağlar oluşturması için birer fırsattır.

 

Anne Ruh Sağlığı Farkındalık Birliği’nin bundan sonra gerçekleştireceği etkinlikler, destekler neler? Tüm Türkiye’deki annelerin destek alabileceği yerler var mı?

Anne Ruh Sağlığı Farkındalık Birliği, anne ruh sağlığının öneminin fark edilmesi ve etkili iyileştirmeler yapılması için sürekli etkinlikler yapmaya devam edecektir. Amacımız hem toplumu hem de sağlık konusunda gerekli düzenlemeleri yapacak kişileri bu konuda adım atmaları için teşvik etmektir. Bu maksatla yolu anne ve bebek ile ilgili bir durumla bağlantılı olan kişi ve kurumlarla temas edilecek, işbirliği yapılacak ve işbirliği içinde destek almaya devam edilecektir. Bu amaçla halka ve sağlık çalışanlarına yönelik seminerler, konferanslar ile konu her yönüyle gündemde yer alacaktır.  Türkiye ve dünyanın diğer ülkelerinde bu konuda çalışan kurum ve kuruluşlarla işbirliğine devam edilecektir.

Türkiye’de ilk kez resmi olarak kurulmuş olan Bakırköy Kadın Ruh sağlığı Merkezi bu konuda özelleşmiş ekibiyle hastalarına randevulu olarak hizmet vermektedir. Bu merkeze ulaşım bilgileri ekte yer alan krokide mevcuttur. Bunun dışında http://www.anneruhsagligi.com adresinden etkinliklerimiz takip edilebilir, anneler ruhsal hastalıklar konusundaki güncel bilgilere bu adresten erişebilmektedirler.

 

Anne Ruh Sağlığı Farkındalık Birliği Ekibi:

anne ruh sağlığı ekibi

 

Anne Ruh Sağlığı Farkındalık Birliği İletişim Bilgileri:

Adres: Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Hastalıkları E. A. Hastanesi 34147 Bakırköy / İstanbul

Telefon: 0212 409 15 15 Dahili No: 1106

E-Posta: info@anneruhsagligi.com

http://www.anneruhsagligi.com/tr/iletisim

 

Anne Ruh Sağlığı Web Sitesi

Anne Ruh Sağlığı Facebook Sayfası

Anne Ruh Sağlığı İnstagram Hesabı

Anne Ruh Sağlığı twitter hesabı

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu yazıyı sosyal medyada paylaşmak ister misiniz?Siz de yorum yapın

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

genografi

Yalnız değilsiniz

 • Stormy McDowall kullanıcısının profil fotoğrafı
 • Kirk Mayberry kullanıcısının profil fotoğrafı
 • Melvina Casey kullanıcısının profil fotoğrafı

Gruplara katılın

GİRİŞ YAP KATIL

Benzer Yazılar

Editör'ün Seçimi