Yaşam

Anne Sütünün Yenidoğan İçin Önemi

 

Anne sütünün belirli özellikleri yenidoğan için gerekli tüm besinleri içerir. Anne sütü ile beslenme büyüme ve gelişme için en uygun, ideal ve tüm diğer beslenme şekillerinden üstündür. Dünya Sağlık Örgütü, doğan her bebeğin ilk 6 ay sadece anne sütüyle beslenmesini önermektedir. Peki tüm tıp hekimleri tarafından önemli kabul edilen anne sütü beslenme neden bu kadar önemli?

Büyüme ve Gelişme

Büyümenin hızlı olduğu ilk 4-6 ay içinde bebeklerin vücudunda ortalama 1.4-1.7 kg yağ birikir: Bu depolamanın tek amacı ısı kontrolü ve enerji biriktirme değildir; bu dönemde bebeğin tüm doku ve organlarında oluşan büyüme ve gelişme ihtiyacını karşılar.

Beslenme ve Büyüme

Yaşamın sürdürülmesi ve sağlığın korunması için beslenme önemlidir. Beslenme bebekler için sadece karın doyurma anlamına gelmez. Nitelikli besin bebek için önemlidir ve anne sütü gerekli olan nitelikleri taşıyan bir besindir. Beslenme zekâ gelişimini de olumlu yönde etkiler. Üçüncü yaşa kadar süren hızlı beyin gelişimi sırasında yetersiz ve dengesiz beslenen çocuklarda zeka puan düşüklüğü yeterli ve dengeli beslenen çocuklardakinde olduğundan daha yaygındır.

Anne Sütünün Bileşimi

Doğumdan sonraki ortalama ilk 5 günde salgılanan süte “kolostrum” adı verilir. 6-15 günler aras›nda “geçiş sütü”, 15. günden çocuk sütten kesilene dek “olgun süt” salgılanır. Anne sütünün bileşimi doğumu izleyen ilk birkaç günde hızla değişir. Kolostrum olgun süte göre daha az yağ ve karbonhidrat, daha fazla protein, sodyum, potasyum ve klorür içerir. Anne Sütünün yağ ve yağ asitleri yaşamın ilk 6 ayında büyüyen dokuların enerji ihtiyacının büyük çoğunluğu anne sütü ile karşılanır. Bebeğin tükettiği her 100 kalori asgari 3,8 gr, azami 6 g yağ içermelidir: Bu oran, anne sütünün benzeridir. Linoleik asit büyüme ve deri bütünlüğü için elzemdir.

Anne Sütündeki Vitamin ve Mineraller

Anne sütündeki suda eriyen vitaminler, annenin bu vitaminleri ne düzeyde aldığını yansıtır. Anne sütündeki C vitamini, ilk 6 ayda bebeğin gereksinimini karşılar, dışarıdan C vitamini içeren besinler verilmesi gerekmez, ayrıca yeterli A vitamini sağlar.

Anne Sütünün Büyüme ve Gelişime Etkisi

Yaşamın ilk iki yılı hızlı büyüme ve gelişme evresidir. Bebeğin yeterli besin alması onun çevresi ile de etkileşimini etkiler. Sadece anne sütünde bulunan omega 3 yağ asitleri beyin ve retina gelişimini olumlu yönde etkiler. Sonuç olarak anne sütü ile yeterli beslenen ve yaşamlarının ilk 6 ayında sadece anne sütü alanların çocukluk dönemi kanserlerine daha az yakalandığı, yetişkin dönemde obezite ve diyabete daha az maruz kaldıklarını gösteren çalışmalar mevcuttur.

Bu çalışmalar gösterdiği üzere anne sütü yenidoğan için önemli bir beslenme şeklidir. Anne ve babanın bebeğin anne sütü alması konusunda hamilelikten itibaren buna hazırlanması. Annenin mental olarak kendini buna hazır hissetmesi önemlidir. Anne sütünün gelmesini etkileyen faktörlerden biri de annenin ruh sağlığıdır. Huzurlu bir ortamda hamilelik geçirmesi ya da doğum sonrası annenin stresinin azaltılması önemlidir. Emzirme anne tarafından sağlanan bir eylem olsa bile öneminin tüm aile tarafından fark edilip anneye uygun ortamın yaratılması da önemli bir faktördür.

 

 

 

Yazı tıbbi içeriği bilgi kaynağı; Türk Aile Hekimleri Der 2011;15(3):135-138

Görsel;   www.pinterest.com

Bu yazıyı sosyal medyada paylaşmak ister misiniz?Siz de yorum yapın

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

genografi

Yalnız değilsiniz

  • lqifrltshtvs kullanıcısının profil fotoğrafı
  • haihate1994 kullanıcısının profil fotoğrafı
  • hakitsube1988 kullanıcısının profil fotoğrafı

Gruplara katılın

GİRİŞ YAP KATIL
Editör'ün Seçimi