Anne Ruh Sağlığı Yaşam

Anneler babalardan daha stresli

park-1453065_640

Anneler babalardan daha az mutlu ve daha fazla stresli; diyor Captain Obvious Üniversitesi araştırmacıları…

Cornell Üniversitesi ve Minnesota Üniversitesi ‘nden başka bir araştırmacı grubu da ebeveyn sorumlulukları konusunda annelerin babalardan daha az mutlu olduklarını tespit ettiler. Ortaya çıkan sonuç; her şeyi yapmak, her şeyi yapmıyor olmaktan daha stres verici.

“Araştırmacılar ebeveyn sorumlulukları konusunda annelerin babalardan daha az mutlu olduklarını bulurken zaman ajandası verilerinden faydalandılar,” diyor çalışma. “Anneler babalardan daha fazla stres ve yorgunluk belirttiler. Anne baba arasındaki bu durum farklılığı, her ebeveynin farklı görevleri olmasından kaynaklanıyor.”

“Farklı görevler.” Çok komik. Tercümesi şu; birisi her şeyi yapıyor, diğeri yapmıyor.

2016 yılındayız ve erkekler evdeki klişe cinsiyet rollerine karşı duruyorlar. Bu tamam. Ama çocuğunuzun en son ateşi çıktığı zamanı düşünün. Bütün gece onun yanında kim bekledi? Şimdi de buzdolabını en son kim yerleştirdi düşünün. Kim tarafından çocuğun küçülmüş kıyafetleri dolaptan ayıklanarak verilecek olanlar belirlendi? Çocuğun diş fırçasının artık yenisiyle değişmesi gerektiğini hangi taraf hatırladı? Veli toplantısına kim katıldı?

“Çalışmamızla ilgili güzel haber; anne babalar çocuklarıyla birlikte vakit geçirmekten keyif alıyorlar,” diyor Minnesota Üniversitesinde araştırmacı Ann Meier, “ama kötü haber de şu; anneler çocuklarıyla birlikte vakit geçirmekten babalardan daha az keyif alıyor çünkü anneler ebeveynlik sorumluluklarında çoğunlukla “iş” kısmını yapıp, seyrek olarak “eğlence” kısmını üstlenmiş durumdalar.”

Bu bir başka deyişle; anneler her şeyi yapıyor anlamına geliyor. Bu da snneler için sinir bozucu bir durum.

Ebeveynlerin mutluluk durumlarındaki bu farklılığın sebeplerinden biri de uyku. Yani anneler uykularını alamıyor. Yukarıdaki ateşi çıkmakla ilgili soruda bunun yanıtı mevcut. “Anneler çocuklar tarafından gün boyunca babalardan daha fazla çağırılıyor. Babaların uykusu ve dinlenme vakti, annelerinkinden daha az kesintiye uğruyor. Bu, ebeveynlikte babaların annelerden daha az yorulmasının sebeplerinden biri.”

Neyse… En azından; anneler çocuklarını okula götürmek ya da kızının saçlarını atkuyruğu yapmak gibi şeylerden ötürü büyük alkış alıp, kutlanıyorlar! Aaa bir dakika – bunu yapanlar babalar mıydı!!

 

 

Kaynak: http://www.scarymommy.com/moms-less-happy-than-dads-study/

Görsel Kaynak: pixabay.com

Bu yazıyı sosyal medyada paylaşmak ister misiniz?Siz de yorum yapın

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

genografi

Yalnız değilsiniz

  • Daniel Barringer kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Lorrine Nanya kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Jerome Dandridge kullanıcısının profil fotoğrafı

Gruplara katılın

GİRİŞ YAP KATIL
Editör'ün Seçimi