Yaşam

Anneler Uykusuz Babalar Değil

 

 

Kadınlar çocuk olduktan sonra erkeklere göre çok daha fazla uykusuzluk sorunu yaşıyorlar. Georgia Southern üniversitesinde 5800 yetişkin üzerinde yapılan bir araştırmaya göre babaların uyku kalitesinin çocuk olduktan sonra değişmiyor. Anneler bu kadar şanslı değil.

Her katılımcıya geceleri kaç saat uyudukları ve gün içinde ne sıklıkta yorgun hissettikleri soruldu. İdeal uyku süresi 7 ila 9 saat arası olarak referans alındı ve 6 saatin altındaki süreler uyku yoksunluğu olarak tanımlandı.

Annelerin sadece %48 i geceleri en fazla 7 saat uyku uyuduğunu söyledi. Ayrıca dikkat çekici bir farkla annelerin gün içinde kendilerini yorgun hissetme sıklığı diğerlerinden ayrıştı. Çocuksuz kadınlar ayda ortalama 11 gün yorgun hissederken, çocuklu kadınların ayda 14 gün yorgun hissettiği görüldü.

Georgia Southern üniversitesinde epidemioloji profesör yardımcısı olarak görev yapan baş araştırmacı Dr. Kelly Sullivan erkeklerin aynı analizlerde çocuklu ya da çocuksuz olarak farklılaşmadığı, çocuklu hayatın uyku kalitelerine hiçbir etkisi olmadığını vurguladı.

Kadınların uyku şablonları ile ilgili analizlerde en önemli faktörün geceleri daha sık uyanan çocuklar olduğu ortaya konuldu. Medeni durum, hareketlilik veya eğitim seviyesi gibi diğer faktörlerin kadınların uyku şablonu üzerinde çok düşük bi etkisi var.

Uyku kalitesi kadınlar için çocuk sayısı arttıkça daha dramatik düşüyor. Birden fazla çocuklu olan annelerin uyku problemleri %50 daha fazla. Dr. Sullivan uyku kalitesinin genel sağlık durumu ile ilgili doğrudan bağlantısı olduğunu ve kalp sağlığı, akıl sağlığı ve kilo gibi önemli mekanizmaları etkilediğini söylüyor.

Bu araştırma Amerikan Nöroloji Akademisinin 69. Yıllık toplantısı sırasında 2017 yılında paylaşıldı.

Yazı ve görsel; http://www.marilynstowe.co.uk/2017/03/01/mothers-lose-sleep-fathers-dont/

Bu yazıyı sosyal medyada paylaşmak ister misiniz?Siz de yorum yapın

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

genografi

Yalnız değilsiniz

  • satekita1982 kullanıcısının profil fotoğrafı
  • haihate1994 kullanıcısının profil fotoğrafı
  • lqifrltshtvs kullanıcısının profil fotoğrafı

Gruplara katılın

GİRİŞ YAP KATIL
Editör'ün Seçimi