Yaşam

Anneler ve Uykusuzluk

Çoğu annede sürekli uykusuzluk standart bir durumdur. Tıpkı boğaz ağrısı, lekelenmiş bıçaklar ve kraker kırıntılarının cüzdanınızdan çıkması gibi.

Ve bu durum sadece yenidoğan anneleri için geçerli değil. Çocuğunuzun kaç yaşında olursa olsun, gün ağarırken uyanıp okula giden çocuklarınız varsa bile uykusuzluk çekersiniz. Uzmanlar uykudan mahrum olan annelerin bu sorundan ötürü o kadar bıkkın olmamaları gerektiğini söylüyorlar.

Joseph’s Philadelphia Üniversitesi’nde psikoloji profesörü olan ve Uykudan Yoksun Kalmış Uyku  kitabı yazarı olan Jodi A. Mindell, “Anneler, yeterince uyku almayı önemsemiyorlar. Uykusuzluğun kendileri ve aileleri için çok ciddi sonuçları var’’ diyor.

Elbette, sen de daha iyi uyumak istersin. Ancak duyduğun en klasik uyku tavsiyesi, uyku ortamınızı iyileştirmek ve yataktan önce kendinizi sakinleştirmektir. Sadece yatak odanızın feng shui’sini ayarlamak ya da bir yatıştırıcı uyku müziği açmak yararlı olmaz. Uykunuzu neyin bozduğunu biliyorsunuz: Anne olmak! Ama yapabileceğin bir şey var mı?

Anneler ve Uyku Yoksunluğu

Detroit’teki Henry Ford Hastanesi’ndeki Uyku Bozuklukları Merkezi direktörü Thomas Roth, “Ebeveynlerin nasıl uyudukları hakkında çok az veri var, ancak tabii ki yeterince uykusuz olduklarını gösteren çok sayıda anekdot kanıtı var” diyor. Thomas Roth, PhD. göre; Babalar büyük ihtimalle  bu kadar iyi uyumasa anneler belki de daha az acı çekebilirler.

Anne olmanın olumsuz etkisi, bebeğiniz doğmadan önce başlar (sıkışmış bir mesane ve hamilelik karnıyla yatmak kolay değildir) Araştırmalar, ortaokul çocuğunun yaklaşık % 14’ünün  geceleri hala ailesinin yanına gittiğini gösteriyor.

Uykusuz annelerin hayat boyunca uykusuz olmalarının tek nedeni gece uyanan çocuklar değil. Sorunun bir kısmı, annelerin çocuklarını yatağa yatırdıktan sonra gerekenden daha fazla çocuklarının yanlarında ya da ayakta  kalmasıdır.

Mindell, bunun anlaşılabilir olduğunu söylüyor. WebMD’ye göre, “Birçok anne geceleri dinlenmek yerine o zamanı sakin zamanları olarak ya da gün boyunca yapamayacakları şeyleri yapmak için bir şans olarak görüyor” diye belirtiyor. Geceleri kaybettikleri uykuyu telafi etmek için daha erken yatmak yerine, bunu yaptıklarında; uykuları daha da erozyona uğrayabilir.

Uykusuzluk: Sağlığa Etkileri

Elbette, çoğu uykudan mahrum olan anneler için daha fazla dinlenmeye ilişkin tavsiyeleri yapılmaktadır. Eğer gece sekiz saat uyuyabilirlerse dinlenebilirler ama bu durum gerçekçi görünmüyor.

Bu uykusuzluğun normal olarak yansıtılması da yardımcı olmuyor. Bazı uykusuzluk çeken anneler, parkta diğer annelerle uykusuz geceler ile nasıl savaştıklarını bir başarı hikayesi olarak anlatıyor ve çok fazla şey yapmaktan, çok az uyumaktan gurur duyuyorlar.

American Academy of Sleep Medicine’in bir sözcüsü olan Ronald Kramer ve Colo Englewood’daki Colorado Uyku Bozuklukları Merkezi uzmanı Prof. Dr. Ronald Kramer, “Uykuyu gerçekten diyet ve egzersiz kadar önemli olan bir şey olarak görmeliyiz” diyor.

Roth da bu konuda aynı fikirde. Roth, “yetersiz uykuyu her türlü sorunla ilişkilendiren iyi verilere sahibiz” diyor. “İş yerinde kötü performans, obezite, şeker hastalığı ve kalp hastalıklarına bağlı komplikasyonlar görülüyor. “Dürüst olmak gerekirse, tıbbi bir metinden rastgele bir hastalık veya sağlık sorunu seçerseniz, muhtemelen uyku kaybıyla ilişiğini bulmanız mümkün.

Uykusuzluğun Annelere Etkisi

Kendi sağlığınıza bakmanız, alışkanlıklarınızı değiştirmeniz için yeterli değilse, etkilenen tek kişi olmadığınızı unutmayın. Sürekli yorulursan, bunu bütün aile hissedecektir.

“Eğer yeterince uyuyorsan, bu kendinle ve ailenle daha fazla ilgilenmenize yardımcı olacak,” diyor Mindell. “Yorulmadığında 2 yaşındaki çocuğunuzla oynamak kesinlikle çok daha kolay.”

Kronik yorgunluk nedenli gerçek riskler vardır. Birçok uykusuzluk çeken anne bunu ciddiye almıyorlar.

Mindell, “Yeterli uyku alamamanın işlev görme kabiliyetinizi gerçekten etkilediğini” söylüyor. “Yorulduğunuzda hata yapmaya daha yatkınsınızdır. Kaymayı ve düşmesini, sebzeyi doğrarken kendinizi kesme veya bebeğinizin yüksek sandalyesinin kayışlarını takmayı unutma olasılığınız daha yüksektir.”

En korkutucu risklerden biri, uykusuzluk çeken bir anne arabaya bindiğinde gelir. Araştırmalar, uykusuzluk sürme riskini sarhoş sürme riskiyle karşılaştırdı ve uykusuzluğun yılda 100.000 araba kazasına neden olduğu tahmin ediliyor. Mindell, “Araba kullanan tüm uykusuz anneler hakkında çok endişeleniyorum” diyor. “Arka koltukta oturan 1 yaşındaki biriyle uyanık olmak için mücadele ediyorlar, bu korkunç sonuçlara neden olabilir.”

Uyku sorunu çeken anneler için ipuçları

Uykusuz bir anne ne yapabilir? İşte bazı tavsiyeler.

• Hazırlıklı ol. Küçük çocukların olduğunda gecenin bir yarısında uyandırılmak nadir olan bir şey değil, bir rutindir. Gecenin geç vaktinde yatağına gürültü yaparak gidersen kaybedeceğin bir kumar oynuyorsun demektir. Anneler gece yarısı uyanacaklarını bilmeli ve buna göre plan yapmalıdır. Bu durumu telafi etmek için yatağa yeterince erken gitmeliler. Gece yarısı uyanmasalar bile en azından iyi bir uyku çekmiş olurlar.

• Şekerleme yapın. Birçok uyku uzmanı gün içinde şekerleme yapmayı önermiyorken uyku yoksunluğu olan anneler bu tavsiyeyi görmezden gelebilir. ‘gece 6 defa uyanıp gündüz yemek yerken uyuklayan insanlara şekerleme yapma demek aptalca bir tavsiyedir’

• Hafta sonunda uyu. Birçok uykusuz anne birçok defa hafta içi yeterince uyumadıklarını hissederler. Eğer durum buysa ‘hafta sonları uyumanın tadını çıkarın’

• Bebeğinizin uykuya geçmesine yardımcı olun. Yeni doğmuş bir bebeğin gecede 6 defaya kadar uyanması normaldir. Bebeklerin uyku düzenlerinin oturması 6 ayı bulabilir. Bu aşamada alacağınız ufak önlemlerin ciddi pozitif etkileri olabilir. Daha rahat bir yatak ya da daha karanlık bir ortam büyük farklar yaratabilir. Unutmayın ki bebeğinizin daha kaliteli uyuması sizin de hayatınızda pozitif etkiler bırakacaktır.

• Yatmadan önce gevşe.  Yatmadan önce bebeğinizin bir uyku ritüeli olsun. Banyo, hikaye zamanı, ninniler, sarılmalar veya sizin yaratacağınız başka bir şey. ‘Çocuğunuzu yatağa koyup birdenbire uyumasını beklemeyin.’

 

 

Uykuyu Ciddiye Alın

Eğer uykusuz bir anneyseniz bu aşamada tavsiyeleri gerçekleştirmek gerçekten çok zordur. Salı gecesi saat 11:30 da son makina çamaşırı beklemektense 45 dakika ekstra uyumak çok daha önemlidir. Birçok anne kendilerine vakit ayırabilecekleri tek zamanın çocuk yattıktan sonraki zaman dilimi olduğunu düşünür ve buna göre yaşar ama uyku çok daha önemlidir. Uykusuzluğun size maliyetini çok iyi düşünün. Sürekli uyku yoksunluğu çekerek ne kadar verimli olabilirsiniz ve günün keyfini çıkartabilirsiniz?

Uzmanlar açıkça ifade ediyor ki; ’Eğer anneler günün 16 saati boyunca verimli olmak istiyorlarsa 8 saat uyumalılar. Bu bu kadar net bir kural’

 

 

Yazı; https://www.webmd.com/sleep-disorders/features/moms-sleep-deprivation

Görsel; https://www.jellyplanet.co.za/spare-the-rod-dont-spoil-the-child/

Bu yazıyı sosyal medyada paylaşmak ister misiniz?Siz de yorum yapın

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

genografi

Yalnız değilsiniz

  • lqifrltshtvs kullanıcısının profil fotoğrafı
  • satekita1982 kullanıcısının profil fotoğrafı
  • haihate1994 kullanıcısının profil fotoğrafı

Gruplara katılın

GİRİŞ YAP KATIL
Editör'ün Seçimi