Yaşam

Annelerin Kendilerine Söyledikleri Yalanlar

mukemmel annelik

Anne olarak kendinizden beklentilerinizin olması normal, ama bu beklentiler bazen kendinizi yalnız, stresli, bunalmış ve sinirli hissetmenize yol açar. Herşey iyi niyetle başlamışken, işler rayından çıktığında, bilmeden kendinize yalan söyler hale gelirsiniz.

Bu listeye göz atarken size uyan bir tanesini seçin ve o yalan yerine “mükemmel olmayan ebeveyn gerçeği” ni deneyin.

Çocuğumun davranışının sorumlusu benim: Çocukların, kendi çevrelerinin ve ilişkilerinin ürünü olduğunu unutuyoruz; elbette öğrenme tarzları, iletişim tarzları, huyları, içe dönük ya da dışa dönük olmaları gibi kişisel faktörler de var. Bu elinizde olmayan faktörlerin tümü çocuğunuzun dünyayı algılanmasında rol oynar.

Mükemmel olmayan ebeveyn gerçeği: Çocuğumun davranışları benim suçum değil, ancak ben ona bunlarla baş edebilmesi için elimden geldiğince yardımcı olacağım.

Mükemmel olmalıyım: Her zaman mükemmel anne olmadığımızı gösteren birşeylere rastlıyoruz – instagramda, facebookta, doğumgünü partilerinde, ve hatta beklentilerimizde. Gerçek şu ki, kimse mükemmel değildir. Eğer neleri doğru ve iyi yaptığımıza odaklanmaya vakit ayırırsak, yapamadıklarımız için diğer annelere imrenmeye daha az zaman kalacaktır.

Mükemmel olmayan ebeveyn gerçeği: Hiçbir zaman mükemmel olmayacağım ve anne olmakla ilgili bunları ……….. seviyorum. (Boşluğu siz doldurun)

Daha fazlasını yapmalıyım: “Mükemmel olmalıyım” durumuna benzer, bu da anne olarak yapmadığımız şeylere odaklanmaktır. Bu herhangi bir şey olabilir: “Çocuklarımı kütüphaneye götürmeliyim” den tutun da “her öğün için akşamdan evde yemek pişirmeliyim.” gibi. Bazen birşeyi daha çok, çocuklarımızın iyiliği için yapmak yerine diğer annelerden geri kalmamak için yapıyor oluyoruz.

Mükemmel olmayan ebeveyn gerçeği: Çocuklarımı seviyorum ve koruyorum. Onlara aile değerlerimize ve alışkanlıklarımıza uygun aktiviteler de sağlayacağım.

Çocuğum başarısız olursa ya da tökezlerse bu benim hatam: Hayatın zorlukları kaçınılmaz olsa bile, kimse çocuğunun bu tür zorluklarla karşılaşmasını istemez. İyi bir ebeveyn, çocuğunu gelecekte karşılaşacağı zorluklarla mücadele etmesi için hazırlar. Eğer çocuğunuz bir konuda başarısız olursa, o konuda daha fazla yardıma ihtiyacı olduğunu anlamına gelebilir, ama sizin başarısız olduğunuz anlamına gelmez.

Mükemmel olmayan ebeveyn gerçeği: Çocuğumu karşılaşması muhtemel zorluklar için hazırlayacağım. Onu deneme ve yanılma durumlarında destekleyeceğim.

Çocuğumun seçimlerinden ben sorumluyum: Çocuğunuza mükemmel öğütler vermiş, ve hayat yolunda ona çok iyi bir rol model olmaya çalışmış olabilirsiniz. Sizi örnek almasını sağlamış olabilirsiniz. Ama yine de o bir birey. Bir birey olarak kendi seçimlerini kendi yapacak. Onun seçimlerinde kendinizi suçlamak yerine, bunun sorumlusunun çocuğunuz olduğunu unutmayın.

Mükemmel olmayan ebeveyn gerçeği: Çocuğuma iyi bir hazırlık dönemi sağlayacağım ve onun seçimlerindeki sorumluluğu ben üstlenmeyeceğim.

Çocuğuma öncelik vermeliyim: Kendimizden önce çocuklarımızın yetişmesine önem verdiğimiz, çocuk merkezli bir toplumda yaşıyoruz. Çoğu anne bu süreçte kendi esas ihtiyaçlarını görmezden gelir. egzersiz, sağlıklı beslenme, rahatlama, dinlenme, ilişki gibi… Kendinize vakit ayırmak çocuklarınıza da iyi bir örnek olur, ve sizin olmak istediğiniz gibi bir anne olmanızı da sağlar.

Mükemmel olmayan ebeveyn gerçeği: Kendime bakmam çok önemli ve bu benim istediğim gibi bir anne olmamı da sağlayacak.

Yardım isteyemem: Diğer bir deyişle “Bunun üstesinden gelmeliyim.” Yardım, destek ya da akıl istemek çoğu zaman zayıflık gibi gelir. Ebeveyn olmak zordur ve bu zor zamanların tek başına üstesinden gelmeniz için hiçbir zorunluluk yoktur. Yardıma ihtiyacınız olduğunu itiraf etmek en önemli adım. Bunun için çevrenizde birçok kaynak var.

Mükemmel olmayan ebeveyn gerçeği: Çocuk yetiştirmenin stresini, çıkmazlarını tek başına taşıyamıyorum; Çocuğuma en iyi bakımı verebilmek için birilerinden destek almam gerekiyor.

 

Uykusuz Anneler Kulübü de bunun için burada 🙂

 

Bu yazıyı sosyal medyada paylaşmak ister misiniz?Siz de yorum yapın

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

genografi

Yalnız değilsiniz

  • Daniella Feaster kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Angeline Noskowski kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Geoffrey Colvin kullanıcısının profil fotoğrafı

Gruplara katılın

GİRİŞ YAP KATIL