Yaşam

Annelik, Kariyer ve Hayaller Üzerine

 

Anne olduktan sonra karmaşık hale konulardan biri de ‘çalışma hayatı’. Hamilelik öncesinde çalışan birçok kadın anne olduktan sonra iş hayatına dönerken git gel düşünceler ile boğuşuyor. Bir yandan çalışmak, üretmek, hayatın içinde kalmak isteği diğer yandan anneye ihtiyaç duyan bir bebek, duygusal olarak onun yanında olma ihtiyacı hissediyor olmamız. Aslında bugün burada çalışmak doğru ya da değil çerçevesinde bir şey anlatmak istemiyorum.

Hepimizin hayat dinamiklerimiz farklı. Bazılarımız hemen çalışmak zorunda, bazılarımız bu konuda daha esnek olabiliyor. İhtiyaç için çalışan annenin kararı ne kadar doğru ise, kariyerine ara vermek istemeyen annenin kararı da bir o kadar doğru. Zamanlama için tek bir doğru yok.

Ben eşimin işi nedeni ile şehir ve ülke değiştirdiğimiz için aynı zamanda kızıma hamile kaldığımda zaten işten ayrılmış olduğum için beş yıl çalışma hayatıma dönmedim. Bana engel olan şeyler sadece bunlar değildi. Hamilelik öncesi on sene boyunca yaptığım işi hiç sevmemiştim. Mutlu değildim. Aynı mutsuzlukları yaşarsam kızıma bunu yansıtacağımı düşündüm. Bir yandan evde oturmak istemiyordum. Bunların hepsi tutkularımın peşinden gitmek için bir fırsat yarattı belki de. Benim derdim kariyer değildi. İsmimin önünde yazacak mevkilere ya da banka hesabıma her ay yatacak bol sıfırlı miktarlar benim çalışma motivasyonum değildi. Ben mutlu çalışmak istiyordum. Hafta sonuna gün sayacak bir iş istemiyordum.

Bu noktada tam bir yılımı bu konuyu düşünmeye harcadım. Kendimi birçok işte birçok pozisyonda hayal ettim. Olasılıkları düşündüm. Kızımla olan vakitten çok çalmadan, enerjimin hepsini işe vererek bir posa haline dönüşmeden çalışmak mümkün müydü? Öncelikle çalışma hayatıma dair beklentilerimi revize ettim. Amaç sadece çalışmak, üretmek ve mutlu olmak olunca buna aracı olacak konuyu belirlemek daha kolay oluyor. Kahve her zaman benim için bir tutkuydu. İyi bir kahve için kilometrelerce yol yürüdüğümü bilirim. Evimde kahve demlerken bile enerjim değişiyordu her zaman. Bu konunun üstüne gittim. Önce kendimi nasıl geliştirebilirim noktasını araştırdım. Kahve uzmanlığı eğitimlerini buldum, kayıt oldum ve bitirdim. İş bulma süreci ise aslında biraz şans diyebiliriz. Benim çalıştığım yer kızımın okuluna çok yakın. Çalışma saatlerim ise kızımın okulunun saatleri içinde. Yani o evde değilken evde olmuyorum. Hafta sonu ise bir gün çalıştığım için o gün eşim kızımızla ilgileniyor. Bu noktada ise şunu belirtmek zorundayım. Onların baba kız olarak benden ayrı bir zamanlarının olmasını çok sağlıklı buluyorum. Baba ile ilişkinin anne ile olan ilişkinin önemi kadar değeri var. Böyle fırsatlar onlar için çok önemli.

Sonuç olarak ufak bir planlama, doğru zamanlama ve gerçekten ne yapmak istediğin üzerine objektif düşündükten sonra hiçbir şey imkansız değil. Hayatta iki tane beni çok mutlu eden tutkum var. Biri kahve diğeri yazmak! Anneliğimin 5. Yılında ilk kez ikisini de yapacak fırsatı elde ettim. Bunu yapmak kolay değil ama imkansız değil. Sizin hayata dair değil kendinize dair kaynağınız, itici gücünüz ne ise onu yakalayın. Yakaladıktan sonra ise elinizde tutmak için yapabileceğiniz tek şey çalışmak.

Bu yazıyı sosyal medyada paylaşmak ister misiniz?Siz de yorum yapın

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

genografi

Yalnız değilsiniz

  • CliffBeaky kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Doctorsic kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Нету kullanıcısının profil fotoğrafı

Gruplara katılın

GİRİŞ YAP KATIL
Editör'ün Seçimi