Yaşam

“Default”ebeveyn siz misiniz?

ebeveynlik

Yazının orijinalinde kullanılan tanım: “Default parent. “Default” Türkçe’ye çevrilirken şekil değiştiren bir kelime. “Varsayılan” , “temel”, “asıl” gibi anlamları var. Biz asıl kelimesini kullandık.

Birçok kişi “asıl (default)ebeveyn olmak” nedir diye merak ediyor. Gerek iş gerekse de özel hayatımda konuştuğum birçok insan sonrasında çıkardığım sonuç: Genelde anneler “asıl ebeveyn” oluyor. Bu tabii ki babaların kötü olduğu anlamına gelmiyor. Babalar da varlar, çok da önemliler. Ancak şu var ki çalışsa da, çalışmasa da, evden çalışsa da asıl (default) ebeveyn rolü, annede.

Peki bu ne demek? Asıl ebeveyn – default parent” En basit anlatımıyla, ebeveynliğin en küçük detaylarından bile sorumlu olan kişidir. Ve çocuklarının hayatın her döneminde en çok başvurduğu ebeveyndir.

Bir küçük örnek verelim. Gece çocuğunuz uyandı, ya su istiyor ya tuvalete gitmek. Yatağın hangi tarafına geliyor? Anne tarafı mı baba tarafı mı?

Evde bir şey kaybolduğunda kime “nerede” diye soruyorlar. Kimden yardım istiyorlar? Okuldan eve bir not geldiğinde kime gösteriliyor, okula bir şey gelecekse kimse söyleniyor?

Mesela birkaç örnek verelim “default” ebeveynlere…

Önemli günleri, toplantıları not alır, çocukları götürüp getirmekle sorumludur.

Çocuğunun doğum günü kutlamasını planlar, çocuğun davet edildiği doğum günlerini organize eder, götürür.

Evin dekorasyonundan, ne pişeceğine, alınacaklar listesine kadar her şeyden onlar sorumludur.

Çocuk bir spora gidiyorsa, yarışma varsa ne zaman ve nerede olacağını o bilir. Zaman ve mekanın yanı sıra nasıl ulaşılacağını, yanında götürmesi gerekenleri de önceden bilir.

Gelenekleri, ahlaki – dini değerleri, hijyeni, empatiyi, arkadaşlarıyla kuracağı iyi ilişkileri de öğreten genellikle odur.

Küçülen kıyafetleri ayıran, ihtiyaçları belirleyen ve alan da asıl ebeveyndir.

O gün çocuğunun kaç sayfa kitap okuduğunu da, okulda ne yediğini bilen de ta kendisidir.

Okul tatil olunca çocukların gideceği yaz kamplarına – kurslara bakan da odur.

Bu örnekler konuyu açıklıyor aslında. Sizin evdeki asıl (default) ebeveyn kim, tahmin edebildiniz mi?

Eğer tüm bunları yapan tek bir kişi varsa ne olur? İşte bu tamamen zihinsel – bedensel yorgunluk sebebi olabilir. Ayarla, yönet, uygula…

Asıl (default) ebeveynlerin kendilerini “dikkate alınmıyor” hissetmeleri genel bir duygudur ve neden böyle hissettiklerini açıklamakta zorlanırlar.

Çoğu zaman, “default” ebeveyn olarak gelen her şeyden esasen sorumlu olmaktan çekinen kadınları ve annelerin çocuklara ne kadar çok zaman ayırdıklarına kızan babaları görüyorum.

Eğer her iki ebeveyn de sorumluluğu eşit paylaşırsa, birbirlerine odaklanmak için daha fazla zaman kazanacaklar ve buna enerjileri de olacak.

Aslında, tek bir asıl (default) ebeveyne sahip olmak doğru değil.

Genellikle babalardan evdeki disipline hakim olmaları, ev ödevlerinin kontrolü isteniyor ya da evdeki “animatör” rolünü benimsemeleri bekleniyor. Çocukla birlikte spor yapmak, komik oyunlar oynamak gibi…Bunların hepsi önemli ve paylaşılması gereken rollerdir.

Her iki ebeveynin makro ve mikro düzeyde etkin olarak yer alması gerekir, çünkü çocukların buna ihtiyacı vardır, her ikisini de önemli rollerde görmeye…

Ebeveynliğin anneye ait olduğu ya da sadece annelerin ayrıntıları yönetmek için yetkili veya yetkin olduğu fikrini ortadan kaldırmak önemlidir.

Ebeveynlik çok büyük bir iştir ve hiçbir ebeveyninin sorumlulukların çoğuyla yükümlü olmaması gerekir.

 

 

Yazı ve görsel https://drsonjabenson.com/are-you-the-default-parent/ adresinden alınmıştr.

Bu yazıyı sosyal medyada paylaşmak ister misiniz?Siz de yorum yapın

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

genografi

Yalnız değilsiniz

  • Pansy McBurney kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Felix Matheny kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Melvina Casey kullanıcısının profil fotoğrafı

Gruplara katılın

GİRİŞ YAP KATIL
Editör'ün Seçimi