Bebeğim uyumuyor ne yapmalıyım? Editörün Seçimi Uzmanımız

Bebeğim uyumuyor, ne yapmalıyım?

Bebeğim uyumuyor, ne yapmalıyım?
1 oy / (ortalama) 4

bebegimuyumuyor

 

Bebeğim uyumuyor ne yapmalıyım sorusuna cevap bulmanız için Uzman Psk. Aysun Bal Ömeroğlu’ndan aldığımız bilgileri bu yazımızda derledik.

Kendi kendine uyuyan bebek bir efsane mi?

Bebeğim çok erken uyanıyor. Bir problem olur mu?

Gece çok sık uyanıyor! Ne yapmalıyım?

Uyku eğitimine başlarken neler yapmalıyım?

 

Öncelikle çocuk hekimine danışılmalı ve uyku sorununun arkasında fizyolojik sebepler olup olmadığına dair fikir alınmalıdır. Uyku sorunu fizyolojik bir nedenden kaynaklanmıyorsa, sorunun ebeveynlerin uykuya dair yaptığı hatalı davranışlarla ilgili olabileceği düşünmeli ve vakit kaybetmeden bu konuda uzman birinden yardım alınmalıdır. 0-3 yaş döneminde, çocukların %50’sine yakınında hatalı ebeveyn tutumlarına bağlı olarak uyku sorunları görülebilmektedir. Erken yaşlardaki uyku sorunlarının okul başarısı, sağlıklı gelişim ve devam eden yıllardaki uyku bozukluklarıyla yakın ilişkisi olduğu bilimsel çalışmalarla kanıtlandığı unutulmamalı ve bu konu hafife alınmamalıdır.

Bebek uykusu ile yetişkin uykusu arasında ne fark var?

Bebeklerin uyku döngüsü başlangıçta kısa parçalar halindedir. 6. ayın sonunda yavaş yavaş yetişkin tip uykuya benzemeye başlar. Gece boyunca bölünmeden ve yetişkin tipi uyuma kapasitesineyse 1 yaş civarında ulaşılır. Ancak yine de yetişkinden farklı olarak, gündüz uykusuna olan ihtiyacı devam eder.

İkinci 6 ayda, bebeğiniz hala geceleri sık sık uyanıyor ya da uykuya dalmada güçlükler çekiyorsa, akla getirilmesi gereken ilk şey kendi başına uyuma becerisi edinememiş olabileceğidir. Bunun dışında yetersiz gündüz uykusu uyuyan, akşam geç yatırılan, uykuya kucakta, ayakta sallanarak, memede ya da biberonda dalma gibi alışkanlıkları olan bebeklerin, ilerleyen zamanlarda daha fazla uyku sorunu yaşadığı görülmektedir.

 

 

 

Kendi kendine uyuyan bebek bir efsane mi?

Kesinlikle değil.

Kulaktan kulağa yayılan yanlış bilgilerden biri de bebeklerin yardımsız uyuyamayacağıdır. Yeni doğmuş bir bebeğin, ilk aylarda uykuya geçiş için kendini sakinleştirme becerisi çok az olduğundan, uykuya dalmak için ebeveynlerinin güvenli kollarının sıcaklığına ihtiyaç duyar. Ancak bu ihtiyaç, 3. aydan sonra giderek azalır.

Annenin aylara göre bebeğin uyku ile ilgili fiziksel becerilerine uygun davranışlar göstermesi durumunda, bebeklerinin ikinci 6 ay içinde kendi başlarına uyumaları bir mucize değil, normal ve beklenen bir gelişmedir.

Bebeği uyutabilmek için yapılan en temel hatalardan biri, bebeğin hep aynı şekilde, sallanarak ya da beslenerek uyuyacağına şartlandırılmasıdır. Bebekler çok hızlı büyürler ve aylara göre uykuya geçiş zamanlarında farklı yollarla uyuma alışkanlıkları geliştirirler. Anne, bebeğini hep yeni doğmuş bir bebek gibi uyutmaya devam ederse, onlar da uykuyla ilgili zihinsel ve fiziksel gelişimlerinin imkan verdiği becerilerini kullanmayı öğrenmekte gecikirler.

Unutmayın ki kendi kendine uyumak öğrenilen bir şeydir. Bu konuda gözlemci, araştırmacı, öğrenmeye açık ve cesur olmalısınız.

Son olarak uyku sorunlarına harcanan enerjinin azalması durumunda onunla çok daha coşkulu, kaliteli ve güvenli bir ilişki kurmanız için gerekli enerjinizin artacağını bilmelisiniz.

Bebeğim çok erken uyanıyor. Bir problem olur mu?

Öncelikle bebeğinizin size göre mi, yoksa gelişim sürecinde beklenene göre mi erken uyandığına tekrar bakılmalıdır.

Bebeklerin, özellikle ilk 2 yılda erken uyanmaları doğal ve beklenen bir durumdur. Bebeğin sorunsuz ve mutlu bir şekilde sabahları saat 6 ile 8 arasında uyanması normal kabul edilmektedir. Bunun aile tarafından kabul edilmesi, bebeğin kalkma saatine uyum sağlamasında faydalı olacaktır.

Peki erken kalkma ne zaman bir sorun olarak görülmelidir?

 • 6. ve 7. ayın sonunda, bebeğiniz hala sabah 6’dan önce ağlayarak ve yorgun olarak uyanıyorsa;
 • Her gece, başka saatlerde de ağlayarak uyanıyor ve süt içtikten sonra uykuya geri dönüyorsa;
 • Yorgun ve keyifsiz bir şekilde uyanıp, kısa süre sonra uyumak istiyorsa, erken kalkma sorunundan bahsedebiliriz.

Bu sorunlara genelde çocuk tek başına uyuyamadığında sıkça rastlanmaktadır. Bu durumda en uygun yöntemlerle, bebeğinize kendi başına uyuma konusunda uyku eğitimi vermeye başlamanız sorunun en etkili çözümüdür. Bu eğitim, gereksiz gece beslenmelerini kaldırma, her gece aynı yerde, aynı ön hazırlık ve saatte yatma, uyku öncesi çok uyarıcı etkinliklerde bulunmama gibi temel uyku vakti rutinlerini de yeniden düzenleyerek verilmelidir.

Unutmayın ki bebeği geç yatırmak, uyanma saatini özellikle ilk 2 senede geciktirmez. Tam tersine çocuğun daha az uyuyarak daha yorgun ve asabi olmasına neden olur. Bu yöntem daha büyük çocuklarda işe yarayabilmektedir.

 

Gece çok sık uyanıyor! Ne yapmalıyım?

1 yaşından sonra, hala gece sık uyanma ve süt içmesallanma ve beraber yatma gibi yardımlar olmadan uykuya dönememe bir uyku sorunu olarak görülmelidir.

Bu gibi durumlarda, sorunu kökten çözmek için bebeğinize kendi başına uyumayı öğretmelisiniz.

Gece boyunca yetişkinler gibi bebekler de 3 ya da 4 kez uyanırlar. Bu uyanmalar, uykunun normal akışının bir parçasıdır. Ancak biz yetişkinler uykuya hemen geri daldığımızdan bu uyanmalarımızı hatırlamayız. Kendi başına uyumayı öğrenmemiş bebekler, bu uyanmalarda ne yapacaklarını bilmediklerinden ağlayarak anne babalarından uykuya dönmek için yardım isterler.

Sizler de sallamak, beraber yatmak ya da beslemek gibi, çocuğun tek bildiği uyuma yolunu ona gecenin ortasında tekrar tekrar uygulamak zorunda kalırsınız.

İşte bebeklerin gereksiz yere gece uyanmalarının temel nedeni bu kadar basittir. Gece uyanmalarını sonlandırmak için bu konuda bilgilenmeli ve ilk fırsatta uyku eğitimi çalışmalarına başlamalısınız.

Uyku eğitimine başlarken neler yapmalıyım?

Çocuğunuzun hiç bir kronik  ya da dönemsel sağlık sorunu olmadığına emin olun. Reflüsü olan, grip, diş çıkaran bir çocuk uyku eğitimine olumlu yanıt vermeyecektir. Uyku eğitiminde sonuç elde etmek için tutarlı ve istikrarlı olmak şarttır. Çocuğun bakımından sorumlu olan herkes ile çocuğa uyku eğitimi verileceği konusunda anlaşın. Özellikle anne ve babanın bu konuda işbirliği içinde olması önemlidir. Yoksa önünüze çıkan ilk zorlukta anne ya da babadan birisi pes edecek ve sonuç alınması imkansız hale gelecektir. Bir kaç gün çocuğunuzu gözlemleyin. Kaçta yatıp kaçta kalktığı, gece ne aralıklarala uyandığı gibi detayları not edin. Gece aynı saatlerde mi kalkıyor, gündüz hep 35 dakikada bir mi uyanıyor, iki uyku arasında çok uzun süre mi uyanık kalıyor… Amacınız bu tür şifreleri çözmek olsun…
Uyku eğitimi ekolleri ve yöntemleri konusunda mümkün olduğu kadar çok bilgilenin.

Kendinizi ruhen  hazır hissetmeden, iyice bilgilenmeden ve çocuğunuz için doğru bir şey yaptığınızı içselleştimeden başlamayın. Gerekirse bir süre daha gözlemleyerek, bilgi toplayarak, eşinizle konuyu konuşarak bekleyin. Cesaretinizi kıran, sizi olumsuz etkileyen, insanları gerekmedikçe sürece dahil etmeyin.

Uyku eğitimi verirken nelere dikkat etmeliyim?
Çocuğun yanında sakin olumlu ve yapıcı olmaya çalışın. Uyku eğitimini ona cezaymış gibi bir tavırla yapmayın. Uyku eğitiminin çaresizlikten başvurduğunuz bir yol olduğu  hissi onu da olumsuz etkileyecektir. Çocuğunuz ileride ayakkabı bağlamayı öğreteceğiniz gibi şimdi de uyumayı öğretiyorsunuz. Bu durumu gözünüzde büyütmemeye çalışın.

Çocuğunuz büyük de küçük de olsa onunla konuşun. Büyükse ve mesela  emzirmeyi kesecekseniz bunu ona nedenleriyle anlatın. Küçükse daha basit bir yol izleyin. ‘’Anne seni çok seviyor, ama artık uyku zamanı, anne sana sabah olunca meme verecek, biliyorum meme olmadan uyumak zor geliyor, ama benim güzel kızım birazdan mışıl mışıl uyuyacak’’ gibi.

Bir uyku eğitimi uzmanının bütün sistemini alıp uygulayacaksanız, bunu eksiksiz ve istikararlı bir biçimde uyguladığınızdan emin olun. Bir sistemi tamamen uygulamak istemiyorsanız, işinize yarayacak en basit uyku eğitimi yöntemlerinden başlayın. Daha zorlayıcı yöntemleri sona bırakın. Örneğin yatır kaldır yapmaya başlamadan önce çocuğunuzu bir uyku arkadaşı ya da emziğe alıştırmayı deneyebilirsiniz. Tümüyle bir sistemi de uygulasanız, seçtiğiniz bir iki yöntemle de başlasanız öncelikle çocuğunuzun uyku düzenini gözden geçirin ve çocuğun iyi bir uyku rutinine kavuşmasını sağlayın. Çocuğun uyanık kaldığı süreyi yaşına uygun hale getirin. Gerekirse daha sık uyutun, daha erken yatırın ya da sabah ya da öğle uykusundan uyandırın. Uyku eğitimine cuma akşamı ya da haftasonu başlamak daha mantıklı olabilir.  Çalışıyorsanız zor geçebilecek ilk bir-iki günün sabahında siz ya da eşiniz  işe gitmek zorunda kalmazsınız.

Unutmayın, uyku eğitiminde yıktığınız sistemin yerine koyuncaya kadar herşey ilk başta daha kötüye gidebilir. Ama çocuğunzun yaşına ve mizacına göre uzun olmayan bir sürede sonuç alırsınız. Tam çözüldü derken zaman zaman geriye dönüşler de olabilir. Bunların sizi yıldırmasına izin vermeyin. Uyku eğitimi sırasında istikrar ve tutarlılık uğruna sabit fikirli olmayın. Uyguladığınız yöntem çocuğunuza ya da onun yaşına uygun olmay bilir. Sizin ya da onun için doğru zaman olmayabilir. Bir direnç ile karşılaştığınızla vazgeçmek ile çocuğunzun ihtiyaçlarını anlayıp onlara cevap veremek farklı şeylerdir. Çocuğunuzun ihtiyaçlarını gözardı etmeyin. Bazı yöntemlerden vazgeçmneiz gerektiğinde vazgeçin.

 

Uzman Psikolog Aysun Bal Ömeroğlu
www.aysunomeroglu.com.tr

 • Psk. Aysun Bal Ömeroğlu profil fotoğrafı

  Psk. Aysun Bal Ömeroğlu • Yorumlar

  1. ayşe dangaç

   benim 10 aylık bir kızım var doğduğundan beri uyku problemimiz var memede uyuyo şimdi her saat başı kalkıyo ağlıyo.bazen yatırıyorum yarım saat sonra kalkıyo ozaman ağladığı zaman gitmiyorum yanına tam bir saat ağlıyo sonra uykuya dalıyo sonra bir saat iki saat sonra yine ağlıyarak kalkıyo.bu gece boyu devam ediyor ne yapmam lazım her defasında ağlarsa yanına gitmememmi lazım ama bu suferde okadar kötü ağlıyoki boğuluyo böyle öksürürken sanki beni aydınlatırsanız çok sevinim.birde gündüzleri iki ker uyuyor o belli olmuyo bazen iki saat kesintisiz bazen bir saat uyuyor.şimdiden teşekkürler

  2. ayşe dandaç

   bebeğimin uyumaması konusunda yastık faktörü varmı.nasıl yastıkta yatırmalıyım?birde hiç durdurağı yok uyurken okadar çok yer değiştiriyoki beşiğini dört dönüyo acaba rahat yatamadığı içinmi bu?o yerleşip yatana kadar saatler geçiyo üstü açılıyo ben onu bekliyorum bu sefer ben hiç uyumamış bir şekilde gündüzleri hayalet gibi dolaşıyorum gece kalkmasıda cabası tabi

  3. ilkay

   merhaba benimde 10 aylık bir bebeğim var ve aynı sorunlards muzdaribim bernde ne yapacağımı şaşırmış durumdsyım emmeden asla uykuya geçmiyor ve kolda sallayarak uyuyoruz. artık çok ağırlaştı ve çok zor oluyor. Lütfen yardım edin:)

   • Seda Onder profil fotoğrafı

    Seda Onder

    Meraba eyse hanim meme emziriyonmu eyer emzirisen kahve cay tafsie etmem benim kizim var 11aylik oda uyumuyordu besikte ensonunda kendi yatana aldim beeraber uyoruz ve gunduzleride uyudunda kendiyatama koyorum

  4. ceren yaman yılmaz

   yalnız değilsiniz,ben de birebir aynı durumdayım.Tracy Hogg’un kitabını okuyorum ama ümitsizim.Yatır/Kaldır öneriyor ama 10kiloluk bi bebek sürekli nasıl yatırılıp kaldırılır bilmiyorum,belim kopuyor.Ümitsiz,yorgun,bezgin ve uykusuzum :(

  5. Fatma Derya Yaruç profil fotoğrafı

   Fatma Derya Yaruç

   Slm benim 6aylık bir kızım var Son bir aydır geceleri uykusundan çığlık atarak uyanıyor.gecede nerdeyse beş altı kez bu şekilde uyanıyor.zaten çok sık uyanmasının yanında çığlık atıp ağlaması beni bitiriyor.sebebini bir türlü çözemedim yardımcı olursanız çok sevinirim tşk..

   • Editör profil fotoğrafı

    Editör

    Merhaba; Genelde bu dönemlerde, dişlerin çıkması sebebiyle bu tip gece ağlayarak ya da çığlık atarak uyanabilmektedirler. Ayrıca rüya görüyor da olabilirler. Bebeklerin rüyalarında ne görebilecekleri konusu tam bilinmemektedir ancak gündüz başlarından geçenleri tekrar uykularında gördükleri tahmin edilmektedir.

  6. kübra profil fotoğrafı

   kübra

   merhaba, benim de üç aylık kızım var gündüz üç dört kere benim zorumla sallayarak uyuyor ama 35 dakika,akşam 7 8 gibi yatırıyorum gece bi kaç sefer uyanıyor emzirip yatırıyorum ama sabaha karşı 4 gibi sık sık uyanıyo bi türlü dalamıyo bende pozisyonunu değiştirip pışpışlıyorum sabah 7 de uyanıyor. uyku düzenini nasıl sağlarım gece emzirmemek için erken mi bu arada beşikte yatmıyor istemiyor yedekte çift kişilik bazamız vardı orda uyuyor bende sabaha karşı yanında yatıyorum bazen, beşiğini beğenmeyince karyolamı alsam dedim ya onu da beğenmezse, ne yapmalıyım yardım lütfen

   • Editör profil fotoğrafı

    Editör

    Merhaba, kızınız 3 aylık daha henüz tam bir düzen sağlayamamış olmanız çok normal. Bebeklerin aslında geceleri bu şekilde uyanmaları normaldir. Kesintisiz bir uyku küçük bebeklerde olmaz. Zaten olmaması da gerekir. Yani 3 aylık bir bebeğin çok uzun saatler aralıksız uyuması beklenemez. Aksam 7-8 gibi uyuyan bebeğinizin belli aralıklarla acıkması normaldir ve beslenmesi gerekir. Ayrıca sabahları uyanma konusunda; küçük bebeklerin sabah çok erken saatlerde uyanıp güne başladığını da söyleyebiliriz. Sabah saat 5:30 – 6:00 gibi uyanmaları ve güne başlamaları genel bir durumdur. Emzirme konusuna gelince; bebeğiniz daha 3 aylık, siz mutlaka emzirmelerinize belli saat aralıklarıyla devam etmelisiniz. Sakın gece emzirmelerini kesmeyin. Beşikte uyumayı sevmiyor olabilir ama sonradan biraz büyüyünce siz uyku rutinleri oluşturarak onu kendi yatağına alıştırmayı deneyin. Yeni bir yatak da alsanız alışacaktır. Çünkü eninde sonunda kendi yatağında uyumalı ve bunu benimsemeli. Tabi ki şu anda 3 aylık olduğu için özellikle de uyurken duygusal olarak sizin kokunuza, sesinize varlığınıza ve yakınlığınıza ihtiyacı var.
    Unutmayın ki uykusuzluk ve gece uyanmaları her yeni annenin yaşadığı bir durum, yalnız değilsiniz!

  7. Nur Kamer Çırak profil fotoğrafı

   Nur Kamer Çırak

   Merhaba benim 4,5 aylık oğlum var. 1 aylıktan beri Gina Ford yöntemiyle uyku eğitimi verdik ve Gina Ford’un kitabındaki saatlere göre uyuttuk. Ancak 2 hafta sonra işe başlayacağım ve akşam 7, sabah 7 şeklindeki uyku düzenini, akşam 8, sabah 7 yaparak, bebeğimle daha fazla vakit geçirmek istiyorum. Bunun için gündüz uykularına toplam 1 saat ekleme yaparak sorunu çözebilir miyim? Yardımlarınızı bekliyorum

  8. esen profil fotoğrafı

   esen

   benim bebeğim 129 günlükve gece 1 de yatıyor. cok zor uutuyoruz gece beslenmek için saat 4 ve 7 kalkıyor.tekrar 8e kadar uyuyor. gündüzde sabah 11-12 arası ögleden sonra saat 14 de yatıp iki yada üç saat uyuyor.akşam uyumuyor. uyutsakda yarım saat uyuyor yada kendi başına uyukluyor. kendi başına çok aşırı uykusu varsa uyuyor.onun dışında uyurken mızmızlanıyor ve çok ağlıyor. uyku eğitimi vermek istiyorum ama saatleri sıkıntılı.gündüz 4 saat gece 8 saat uyuyor akşam uyumuyor.gündüz uykularını azaltmak istiyorum ben uyutmasam kendi uyuyor.

  9. Deniz profil fotoğrafı

   Deniz

   Merhabalar bebeğim tam 1aylık uykuya geçiş problem var. Her yolu deniyorum. Bir türlü uyumuyor.karnı tok gazı yok bunlardan emınım bır yerıde agrımıyor bence cunku cok ağlamıyor. Uykuya dalıyor 10 dk içinde uyanıyor. Kucagımıza alıyoruz sallıyoruz emziyorum 3-4 saat böle geciyor uykuya dalınca 3 saat uyuyor rahat.uykuya dalana kadar cok uğrastıyor bizi Ne yapmalıyım?

  10. Kerim Emirin Anası profil fotoğrafı

   Kerim Emirin Anası

   Merhabalar, 6 bucuk aylik bir oglum var. Oglumun ilk bes ay uyku sorunu hic olmadi diyebilirim. Kolik bir bebek olmasina ragmen gece uykusu cok iyiydi. Kolik olusundan dolayi ayakta sallamaya alisti ve emzik kullaniyor fakat aksam 8 gibi uyur sabah 6-7 gibi uyanirdi ve gece iki kez emmeye uyanir karni doyunca tekrar devam uyurdu. Yanimda hic uyutmadim zaten, kendi besiginde uyudu her zaman. Fakat bir bucuk aydir bu bambaska bir yöne yol aldi. bir bucuk ay önce esimin isinden dolayi yurtdisina tasindik ve suan bi arkadasimizin evinde kaliyoruz. Oglumu bu nedenden dolayi kendi yatagindan mahrum etmek zorunda kaldim. Mecburen bizim yanimizda yatiyor ve bu sürecte benle yatmaya cok alisti.. gündüzleri dahil benimle uyumak istiyor hep. Buna birde dis cikarmasi eklenince ogluma da banada uykular haram oldu. Suan iki disi cikti. Gaz sorunlarimiz tamamen gecti gibi.. arasira biraz gazi olabiliyor (bazen yedigine bagli). bu ev durumumuz insallah bi ay icinde cözülecek ve oglum yine kendi yataginda yatabilecek. Fakat suan benle yatmaya alismis ve yinede gece saat basi uyanan hatta bazi geceler sabaha kadar sadece iki üc saat uyuyan bir bebek oldu Oglum. Onu eski düzenine nasil alistiririm? Nasil bir uyku egitimi vermem gerekir? Sallamayi birakablirmiyiz? tekrar bensiz kendi yataginda uyur mu? ve bu egitime kendi evimize gecince ve oglumun yatagi oldugunda baslasam cok gec kalmis olurmuyum??
   Cevap ve yardimlariniz icin simdiden tesekkür ederim.
   Sevcan Can

   • periayda profil fotoğrafı

    periayda

    Sevcan Hanım hiç umutsuzluğa kapılmayın, hayatında büyük değişiklikler olunca bebeğinizin de sizin yanınızda farklı şekillerde uyumak istemesi çok normal. Siz kendi evinizde düzeninizi kurup,ona ayrı bir yatak hazırladıktan sonra yavaş yavaş yatağında yatmaya alıştırabilirsiniz. Benim size nacizane önerim sallamayı hemen kesmeniz, sallamaktan ziyade kucağınızda hafif ritmik hareketlerle uyutun önce, pışpışlayarak, sonra o hafif ritmrik hareketleri de bırakın sadece pışpışayarak uyutun.Sonraki aşama da emzirdikten sonra yatağına yatırıp pışpışla uyutmak. Mutlaka uyku rutini oluşturmanızı öneririm. Beslenme-banyo-masal/ninni-yatak gibi..Benim kızım da ilk 45 ay hep sallanmak kucakta olmak istedi sonra bu kademeli alıştırma yöntemi ile yatağına geçti. Bunun tek dezavantajı diğer yöntemlere göre daha uzun bir süreç olması. Kolay gelsin size

   • Bahar Gürkan Karakaya profil fotoğrafı

    Bahar Gürkan Karakaya

    bebegım 7aylık kısa kısa uykusu var gecelerı hep aglayarak uyanıyor ne yapmalıyım

  11. Rukiye Varan profil fotoğrafı

   Rukiye Varan

   Merhabalar benimde 4 aylık bi çocuğum var kolik bir bebeğe sahibim. 3 saatte bir emiyor. fön sesi, emzik ve ayakta sallama ile uyuyor. genelde uykusu günde toplam 8 saati geçmiyor neyazıkki. Gündüzleri uyumaması neysede gece en azından uyuyordu.yaklaşık 1 haftadır geceleri uyumuyor,gece 2ye kadar aynı yöntemlerle zorlada olsa uyutuyoruz.yatağına yatırır yatırmaz 10 dk sonra uyanıyor.bu işlem 4-5 defa tekrar ediyor.uykusu 1 saati geçmiyor ve her seferinde ağlayarak uyanıyor.uyku düzenine nasıl sokabilirim?

  12. Nermin Kama Mirel profil fotoğrafı

   Nermin Kama Mirel

   5,5 aylik oğlum var. Sadece emerken veya kucağımda sallayarak uyuyor. Her gece saat başı uyanıyor ve kucağıma almazsam çığlıklar atarak ağlıyor. 20:00 gibi odaya götürüyorum. Yatağında bir süre pışpışlayarak karanlıkta sakinleştiriyorum. Uykuya dalamıyor ve ağlamaya başlıyor. Kucağıma alıp uykuya dalmak üzereyken yavaşça yatağa koyuyorum ama çırpın yeniden uyanıyor. 1 haftadır hergün uğraşıyorum ama bir türlü uyutamıyorum. Gündüz ise bakışları baygınlasip gözlerini oluşturuyor. 3_4 defa kucakta sallayarak zorla unutuyorum ama yarım saatten fazla uyumuyor. Kilolu bir bebek olduğu için bel, boyun, kol ağrısı çekiyorum. Hangi yöntemi önerirsiniz?

  13. Nihan Didem Şahal profil fotoğrafı

   Nihan Didem Şahal

   Bebegim 12 aylik sabah 7 de uyanip 9.00-11.00 / 15.00-17.00 2 ser saat gece uykusuna 9 da yatiyor ancak bir gece hic uyanmasa ertesi gece 10 kez kalkiyor. Emerek uykuya daliyor ancak direk besige birakirsam hemen uyandigi icin 3 ayir ayagimda salliyor hatta 1aydir gunduz uykularinda ayagimdan hic indirmiyorum. Gece sutunu 8. Ayda kesmistim simdi gece cok aglarsa sakinlessin diye vriyorum. 3-7. Ay arasi guzel uyuyordu ancak ev tasima/tatil/yatili misafirler derken aylardir (rutine sadik kalsamda)uykusu cok bozuldu. Onerileriniz var mi?

  14. PINAR profil fotoğrafı

   PINAR

   Merhaba, 15 Ocakta 5 ayını dolduracak olan oğlum yaklaşık 3 haftadır akam yattıktan 35 ila 50 dakika sonra uyanıyor ve geri uyutmak 1 saatimizi alıyor. Bu saat içerisinde çok ajite oluyor. Geçtiğimiz haftalarda amip olduğunu ve tedavisinin Aralık’ın son haftasında bittiğini ve 23 Aralık-3 Ocak arası yurtdışı seyahati yaptığımızı da eklemeliyim. Gündüz yaklaşık 3 saat uyur geceleri de 11 saat uyurdu, şu anda da gündüz 3 saati tamamlıyor, daha önce hele akşam yatırdğımızda gece 12’ye kadar uyanmazdı. Hastalığı bitti ve döneli 4 gün oluyor, değerli yorumunuzu beklerim,teşekkür ederim.

  15. Gca Gca A profil fotoğrafı

   Gca Gca A

   Bebeğim 2 aylık ve uyumuyor saatlerce salliyorum ki uyusun ne yapabilirim.

  16. Zeynep Izzet Topçu profil fotoğrafı

   Zeynep Izzet Topçu

   merhaba 6 aylık oglum var gece hiç uyumuyor saat başı kalkıyom bazen uyuyor sabahlarida yedi gibi kalkıyom uyumuyor ne yapmam lazım yardım edin uykusuz kaldığım için sinirleniyor bagriyorum gunduzleri sersem gibiyim cevabinizi bekliyorum

  17. Melike Okman profil fotoğrafı

   Melike Okman

   merhabalar 3,5aylik bir oglum var.gece uykularimiz duzendiz bir saatte bir uyaniyo max uykusu2saat.kesintisiz 5saati sadece bir kere gorduk.oda misaforlikten dondukten sonraki geceydi.2aylikken bebek arabasi hayayimi kurtardi.simdi ondan vazgecirme cabasi içindeyim .her uyku o cesi altini aliuor oglumla konuşuyorum uyumasi gerektigini söylüyorum. elini tutarak ve pipis yaparak uyutabiliyorum bu sistemi 4gundur fln deniyorum.ilk baslarda baya agliuo cok.zor dayaniuorum sonra daliyo uukuya ama ilk yatim saatte tekrar uyaniyo ayni cabayi tekrar sarfediyorum.gece uykularimizise tam bir sorun gece kac kere kalkiuoruz onu bile hatırlayamiyorum. cok sik uyaniuo.kesintisiz 5-6saat uyumasi icin ne yapmam gerek lutfen yardim edin.gece uyuyamadigim icin gunduz cok bitkin oluyorum.

  18. Merve Erdem profil fotoğrafı

   Merve Erdem

   merhabalar. benim 3 aylık oğlum var. Anca 1 aydır yavaş yavaş düzene girdi denilebilir. ona da ne kadar düzen denilirse. gündüz uykuları kısa ve istediği saatte uyuyor. Akşam denildimi saat 22:00 da uyuyor. sabaha karşı 3 ve 5 olmak üzere iki defa uyanıyor. Bende acıkıyor diye emziriyorum. ama gerçek bir düzen istiyorum;çünkü çok yoruldum ve yoruldukça gergin oluyorum bebeğime yansımasından korkuyorum…. yardımcı olursanız sevinirim???

  19. Ayşegül Özcan profil fotoğrafı

   Ayşegül Özcan

   merhabalar
   ikiz kızlarımdan biri gayet uyumluyken diğeri uyumamak için direniyor uykuya dalınca da 2-3 saat sonra uyanıyor ve sabaha kadar uyanık kalmak istiyor.ağlama yok ağrı belirtisi yok tek istediği uyanık kalmak evin içinde gezinmek.kendi uyku sinyali vermeden zorla uyutmuyoruz 22-23 arası uykuya dalıyor.ama sonrasında 01-02 gibi uyanıp sabahın ilk ışıklarına kadar oturuyor.ben çalışıyorum eşim de öyle belli saate kadar uykuya direniyoruz sonrasında annem ilgileniyor.ailecek perişan durumdayız.ne yapacağımızı şaşırdık.yardımcı olur musunuz?

  20. Ayşegül Özcan profil fotoğrafı
  21. İdil profil fotoğrafı

   İdil

   Merhaba
   10 gün sonra 5 aylık olacak bir bebeğim var. Son bir aydır gündüz uykuları yarım saati geçmiyor ve sürekli huysuz uyanıyor. Iyandıktan en fazla bir saat sonra tekrar uykudu geliyor tekrar ystırıyorum tekrar yarım saat uyuyor. Bir kısır döngü halindeyiz ve sürekli mızmız uykulu ağlamaklı. Emzikle pışpışlayarak uyutuyorum. Uyandıktan sonra uykusuna devam etmesi için başında bekleyip uyandığı anda pışpışladım, salladım, emzirdim fakat bi türlü uyku süresini uzatamıyorum. Bazen bir yarım saat daha uyuyor. Gece ise 8.00 – 8.30 aradı uyuyor sabah 6.00 – 6.30 arası kalkıyor. Gece boyunca 3 kere emip tekrar uyuyor. Gündüz sürekli yorgun ve huysuz. Sanırım uykusunu slamadığı için aürekli huysuzlanıyor. Ne yapmsm gerekir bilemiyorum açıkçası. Önerilerimixibeklitorum.

  22. Elif ŞALLI profil fotoğrafı

   Elif ŞALLI

   merhaba 7 buçuk aylık bir oğlum var ve doğduğundan beri ne gece ne gündüz uyumadık :) yeni doğduğunda gazlı olan oğlum sürekli emmek isterdi emmediği zaman ağlardı. Gazlı bir bebekti gündüz hiç uyumazdı en fazla 30 dk uyur yatağına koyunca aniden uyanırdı. Gece 4 saat uyur ondan sonra her saat başı uyanıp emmek isterdi. 4 aylık olduktan sonra ben artık 6 saat gece uyuyablir mi diye düşünürken herşey daha da zor oldu. gündüz 2 -4 saat toplamda uyumaya başladı fakat bu sefer gece uykusu bozuldu ve 2 saatten fazla uyamayan oğlum çığlıklar atarak uyunmaya başladı. bazen pışpışlayarak sakinleşip bazen kucağımda salladım bazen ise emmeden sakinleşmedi. oğlum doğduğundan beri dünyanın en mutlu uykusuz annesiyim. kendimden geçtim ama yetişkin bir insandan bile daha az uyuyan bebeğim için çok endişeliyim. normal bebekler gibi gece deliksiz bir uyku uyumasını istiyorum. onun da benim de güne daha pozitif başlayacağımızı düşünüyorum. henüz dişi çıkmadı. belki uykusuzluğun sebebi o dur ama artık işe başladım çok yorgun oluyorum. uyku eğitimine başlamak istiyorum ama dişi henüz çıkmadığı için başlamak için doğru zamanda mıyım bilemiyorum. yardımcı olursanız sevinirim

  23. funda profil fotoğrafı

   funda

   Mrb 15 aylık kızım var doğduğundan beri uyku problemimiz var.Gündüzleri saatlerce ayağımda sallayıp uyutuyorum yere koyunca en fazla 5 dk uyuyor.Geceleri zaten kabus gibi sürekli vücuduna masaj yapıyorum.Ağrısı vardır diye ilaç veriyorum gaz giderici veriyorum ama nafile.Ne yapsam uyumuyor.Çalıştığım için çok zorlanıyorum.Yardımcı olur musunuz lütfen?

  24. Can Emre Tuğal profil fotoğrafı

   Can Emre Tuğal

   Merhaba,
   10,5 aylık bir oğlum var ve 3 gün öncesine kadar güzel bir uykusu vardı fakat 3 gündür gece uykuya dalma problemi var. Dışarıda 10 dakika gezdirince uykuya dalıyor.11-12 gibi uykuya daldırabiliyoruz fakat gece 2 gibi ağlayarak uyanıyor ve ne yaparsak uyumuyor. Bebek arabasına koyup sallıyoruz fakat ayakları hiç durmuyor. Süper bir hareketlilik var. Sonra uyutamayınca tekrar dışarı çıkarıyoruz ve 10 dakikada dalıyor.
   Alt dişleri çıkarken hiç bir sorun yaşamadık. Üst dişleri patlayalı 1 ay oldu. Şu an yarıya kadar çıkmış durumda. Acaba diş ara sıra huzursuzluk mu yapıyor.Ya da arasıra hapşırmaya başladı grip mi oldu da huzursuzluk yapıyor. Ateşi hiç yok . Bir türlü anlayamadık.
   Yardımcı olursanız çok sevinirim.
   Saygılarımla..

  25. Şükrü Selek profil fotoğrafı

   Şükrü Selek

   Merhaba 34 haftalik doğmuş bir premature annesi yim . Oğlum şu an 9 aylık ve neredeyse hiç uyumuyor. Gece 12 de ancak uyuyor o da 3 saat sürüyor ondan sonra ne yapsam fayda etmiyor ve sürekli emek istiyor. Saat 9 gibi uyutmak için odasına götürüyorum kitap okuyorum kucagimda sakinlestiriyorum sonra yatağına koyuyorum ve anında çığlığı basıyor. Bundan sonrada emmeden kesinlikle sakinlesmiyor . Ne yapmalıyım ?

  26. Tuğba profil fotoğrafı

   Tuğba

   Merhaba aranıza yeni katıldım benim bebeğim 7 aylık ben bırakın tek başına uyumayi herhangi bir yöntemle uyumasına razıyım zira hiç bir yöntemi kabul etmiyor ve uykuya çok düşkün en fazla 1.5 2 saat ayakta kalıyor tekrar mız mızlanıyor evde hamak yatak ve salincak var ama yatirdiginiz an kıyamet kopuyor aglatmayi denedim yok 1 saat ağlama sonunda pes ettim ki şiddeti artarak en son katılarak aglayinca aldım ayakta sallanmayi bile istemiyor yanına yatmayi deniyorum yok o da olmuyor bu uyku tam bir sorun oldu lütfen tecrübelilerden yardım artık her uyku savaş oluyor sonra siziyor…

   • dogalanne profil fotoğrafı

    dogalanne

    Oncelikle zor olsa da sakin olmalisiniz ve bebegim uyumuyor hicbir sekilde de onu uyutamam dusuncesini kafanizdan atmalisiniz.anneyle bebek arasindaki telepatik bag cok gucludur ve annenin butun dusunceleri bebegin beyninde yani bulur.siz de bugun yeniden baslayin guzel bir nefes alin bebeginizi sevgiyle sarmalayin ve benim yavrum cok guzel uyuyacakmis artik deyin ona.ve buna gercekten yurekten inanin.ayricarahatlatici uyku muziklerinden de yardim alabilirsiniz

  27. Ayşe Yalı profil fotoğrafı

   Ayşe Yalı

   Arkadaşım sanırım 7. ayda bir sıkıntı var. Dün gece 21:15’te sallamaya başladım sabah 6:30’da pes edip uyudu. düşünebiliyor musun çektiğim çileyi. Ne yapacağımı şaşırdım ve ilerleyen saatlerde artık bebeğe zarar vermekten korktum. Dediğin gibi uyuması için yatağa bıraktım. Tam uyku moduna geçmişti ki ve birden telefon çalmaya başladı. ve işte kabus başladı. Ne yapmam gerekiyor anlamıyorum her gün farklı bir şekilde uyuyor çocuk günlük rutinleri yapıyorum ama her gün uyumuyor. bir gün kendi kendine uyuyan çocuk bir gün sabaha kadar ağlıyor. Karnını iyice doyuruyorum altını temizliyorum ninnisini söylüyorum başını okşuyorum hikayeler anlatıyorum daha napim ben….Lütfen yardım edin. Çalışan bir anneyim ve 2 saatlik uykuyla geldim işe :(

  28. profil fotoğrafı

   ela duru

   Merhaba benim 2.5 aylik bir kizim var.ama malesef uyumuyor birturlu. Hicbir saglik sorunu yok sukurler olsun. Ama neden uyumuyor anlamiyorum bukadar kucuk bebek 8 saat uyanik kalmasi normalmidir? Tavsiyelerinizi bekliyorum lutfennn.

  29. Şule Mercan profil fotoğrafı

   Şule Mercan

   Merhaba bebeğim 6 aylık 2 hafta önce sünnet oldu bugün aşı oldu 4. Aya kadar akşam 8.30 da uyuyor 11 12 de uyanıyor emip uyuyor 5 de uyanıyor du sonra emip 7 de uyanıyordu 2 aydır uyku düzeni diye bişey kalmadı benim gibi olan varmı

  30. Merve Durmuş profil fotoğrafı

   Merve Durmuş

   Benim 2, 5 aylik kızım var ve reflu.gece uykumuz elhamdülillah her saat başı kalksak bile gündüze nazaran gayet iyi en azından azda olsa uyuyr fakat gündüz berbat bi haldeyiz ne yaparsam yapaym uyumuyr.sallyrm beyaz seslerden dinletiyorum uzun uzun esniyor fakat hic uyumuyr :( benim gibi olan var mi ? Sorulara cvp verilmiyor gibi cok eski yorumlar var severk ve guvenerek takip ettigim bir site lütfen bize yardımcı olun.kendi kendine uyumayi nasl ve ne zaman ogreyebilirim? Teşekkür ederim

  31. Ayşe Çoban profil fotoğrafı

   Ayşe Çoban

   Merhaba.kızım 6aylık .bizimde uyku problemimiz var.maalesef çaresizlikten doğduktan 20gün sonra ayakta sallanmaya alıştı.ayağımdan bıraktığım an uyanıyor.gündüz çoğu zaman 45 dakikadan fazla uyumuyor.geceleri nerdeyse saat başı uyanıyor sallamadan hatta çoğu zaman emmeden uyumuyor.yatağına yatrdığımdasürekli hareketlenip kendini daha da uyandırıyor.anlıycağınız çok yorgunum çok çaresizim ne yapmalıyım uyku eğitimine nerden başlayabilirim.gündüz de çok huzursuz bi bebek olmaya başladı git gide

  Siz de yorum yapın

  Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.


  Yalnız değilsiniz

  • meltem profil resmi
  • Esra Ayvaz Er profil resmi
  • Damla Gül profil resmi

  Gruplara katılın

  GİRİŞ YAP KATIL

  Güzel haberlerimizi almak için mailing listemize kaydolun...