Bebeğim uyumuyor, ne yapmalıyım?

Yazar:
|

Bebeğim uyumuyor. Ne yapmalıyım?

Öncelikle çocuk hekimine danışılmalı ve uyku sorununun arkasında fizyolojik sebepler olup olmadığına dair fikir alınmalıdır. Uyku sorunu fizyolojik bir nedenden kaynaklanmıyorsa, sorunun ebeveynlerin uykuya dair yaptığı hatalı davranışlarla ilgili olabileceği düşünmeli ve vakit kaybetmeden bu konuda uzman birinden yardım alınmalıdır. 0-3 yaş döneminde, çocukların %50’sine yakınında hatalı ebeveyn tutumlarına bağlı olarak uyku sorunları görülebilmektedir. Erken yaşlardaki uyku sorunlarının okul başarısı, sağlıklı gelişim ve devam eden yıllardaki uyku bozukluklarıyla yakın ilişkisi olduğu bilimsel çalışmalarla kanıtlandığı unutulmamalı ve bu konu hafife alınmamalıdır.

Bebek uykusu ile yetişkin uykusu arasında ne fark var?

Bebeklerin uyku döngüsü başlangıçta kısa parçalar halindedir. 6. ayın sonunda yavaş yavaş yetişkin tip uykuya benzemeye başlar. Gece boyunca bölünmeden ve yetişkin tipi uyuma kapasitesineyse 1 yaş civarında ulaşılır. Ancak yine de yetişkinden farklı olarak, gündüz uykusuna olan ihtiyacı devam eder.

İkinci 6 ayda, bebeğiniz hala geceleri sık sık uyanıyor ya da uykuya dalmada güçlükler çekiyorsa, akla getirilmesi gereken ilk şey kendi başına uyuma becerisi edinememiş olabileceğidir. Bunun dışında yetersiz gündüz uykusu uyuyan, akşam geç yatırılan, uykuya kucakta, ayakta sallanarak, memede ya da biberonda dalma gibi alışkanlıkları olan bebeklerin, ilerleyen zamanlarda daha fazla uyku sorunu yaşadığı görülmektedir.

Kendi kendine uyuyan bebek bir efsane mi?

Kesinlikle değil. Kulaktan kulağa yayılan yanlış bilgilerden biri de bebeklerin yardımsız uyuyamayacağıdır. Yeni doğmuş bir bebeğin, ilk aylarda uykuya geçiş için kendini sakinleştirme becerisi çok az olduğundan, uykuya dalmak için ebeveynlerinin güvenli kollarının sıcaklığına ihtiyaç duyar. Ancak bu ihtiyaç, 3. aydan sonra giderek azalır. Annenin aylara göre bebeğin uyku ile ilgili fiziksel becerilerine uygun davranışlar göstermesi durumunda, bebeklerinin ikinci 6 ay içinde kendi başlarına uyumaları bir mucize değil, normal ve beklenen bir gelişmedir. Bebeği uyutabilmek için yapılan en temel hatalardan biri, bebeğin hep aynı şekilde, sallanarak ya da beslenerek uyuyacağına şartlandırılmasıdır. Bebekler çok hızlı büyürler ve aylara göre uykuya geçiş zamanlarında farklı yollarla uyuma alışkanlıkları geliştirirler. Anne bebeğini hep yeni doğmuş bir bebek gibi uyutmaya devam ederse, onlar da uykuyla ilgili zihinsel ve fiziksel gelişimlerinin imkan verdiği becerilerini kullanmayı öğrenmekte gecikirler. Unutmayın ki kendi kendine uyumak öğrenilen bir şeydir. Bu konuda gözlemci, araştırmacı, öğrenmeye açık ve cesur olmalısınız. Son olarak uyku sorunlarına harcanan enerjinin azalması durumunda onunla çok daha coşkulu, kaliteli ve güvenli bir ilişki kurmanız için gerekli enerjinizin artacağını bilmelisiniz.

Bebeğim çok erken uyanıyor. Bir problem olur mu?

Öncelikle bebeğinizin size göre mi, yoksa gelişim sürecinde beklenene göre mi erken uyandığına tekrar bakılmalıdır. Bebeklerin, özellikle ilk 2 yılda erken uyanmaları doğal ve beklenen bir durumdur. Bebeğin sorunsuz ve mutlu bir şekilde sabahları saat 6 ile 8 arasında uyanması normal kabul edilmektedir. Bunun aile tarafından kabul edilmesi, bebeğin kalkma saatine uyum sağlamasında faydalı olacaktır.

Peki erken kalkma ne zaman bir sorun olarak görülmelidir?

 • 6. ve 7. ayın sonunda, bebeğiniz hala sabah 6’dan önce ağlayarak ve yorgun olarak uyanıyorsa;
 • Her gece, başka saatlerde de ağlayarak uyanıyor ve süt içtikten sonra uykuya geri dönüyorsa;
 • Yorgun ve keyifsiz bir şekilde uyanıp, kısa süre sonra uyumak istiyorsa, erken kalkma sorunundan bahsedebiliriz.

Bu sorunlara genelde çocuk tek başına uyuyamadığında sıkça rastlanmaktadır. Bu durumda en uygun yöntemlerle, bebeğinize kendi başına uyuma konusunda uyku eğitimi vermeye başlamanız sorunun en etkili çözümüdür. Bu eğitim, gereksiz gece beslenmelerini kaldırma, her gece aynı yerde, aynı ön hazırlık ve saatte yatma, uyku öncesi çok uyarıcı etkinliklerde bulunmama gibi temel uyku vakti rutinlerini de yeniden düzenleyerek verilmelidir.

Unutmayın ki bebeği geç yatırmak, uyanma saatini özellikle ilk 2 senede geciktirmez. Tam tersine çocuğun daha az uyuyarak daha yorgun ve asabi olmasına neden olur. Bu yöntem daha büyük çocuklarda işe yarayabilmektedir.

Gece çok sık uyanıyor! Ne yapmalıyım?

1 yaşından sonra, hala gece sık uyanma ve süt içme, sallanma ve beraber yatma gibi yardımlar olmadan uykuya dönememe bir uyku sorunu olarak görülmelidir. Bu gibi durumlarda, sorunu kökten çözmek için bebeğinize kendi başına uyumayı öğretmelisiniz. Gece boyunca yetişkinler gibi bebekler de 3 ya da 4 kez uyanırlar. Bu uyanmalar, uykunun normal akışının bir parçasıdır. Ancak biz yetişkinler uykuya hemen geri daldığımızdan bu uyanmalarımızı hatırlamayız. Kendi başına uyumayı öğrenmemiş bebekler, bu uyanmalarda ne yapacaklarını bilmediklerinden ağlayarak anne babalarından uykuya dönmek için yardım isterler. Sizler de sallamak, beraber yatmak ya da beslemek gibi, çocuğun tek bildiği uyuma yolunu ona gecenin ortasında tekrar tekrar uygulamak zorunda kalırsınız. İşte bebeklerin gereksiz yere gece uyanmalarının temel nedeni bu kadar basittir. Gece uyanmalarını sonlandırmak için bu konuda bilgilenmeli ve ilk fırsatta uyku eğitimi çalışmalarına başlamalısınız.

 

Uzman Psikolog Aysun Bal Ömeroğlu
www.aysunomeroglu.com.tr

Yorumlar

 1. ayşe dangaç

  Nisan 11, 2012

  benim 10 aylık bir kızım var doğduğundan beri uyku problemimiz var memede uyuyo şimdi her saat başı kalkıyo ağlıyo.bazen yatırıyorum yarım saat sonra kalkıyo ozaman ağladığı zaman gitmiyorum yanına tam bir saat ağlıyo sonra uykuya dalıyo sonra bir saat iki saat sonra yine ağlıyarak kalkıyo.bu gece boyu devam ediyor ne yapmam lazım her defasında ağlarsa yanına gitmememmi lazım ama bu suferde okadar kötü ağlıyoki boğuluyo böyle öksürürken sanki beni aydınlatırsanız çok sevinim.birde gündüzleri iki ker uyuyor o belli olmuyo bazen iki saat kesintisiz bazen bir saat uyuyor.şimdiden teşekkürler

  • Semra

   Aralık 10, 2013

   Bebegim 7 aylik ve hic uyumuyor bir saat arayla yada yarim saate bir uyaniyo geceleri sabahlarida toplam 2 saat uyuyor:(( uykusuzluktan øluyorum diye bilirim

  • Semra

   Aralık 10, 2013

   Bebegim 7 aylik ve hic uyumuyor bir saat arayla yada yarim saate bir uyaniyo geceleri sabahlarida toplam 2 saat uyuyor:(( uykusuzluktan øluyorum diye bilirim yalniz degildiniz

 2. ayşe dandaç

  Nisan 11, 2012

  bebeğimin uyumaması konusunda yastık faktörü varmı.nasıl yastıkta yatırmalıyım?birde hiç durdurağı yok uyurken okadar çok yer değiştiriyoki beşiğini dört dönüyo acaba rahat yatamadığı içinmi bu?o yerleşip yatana kadar saatler geçiyo üstü açılıyo ben onu bekliyorum bu sefer ben hiç uyumamış bir şekilde gündüzleri hayalet gibi dolaşıyorum gece kalkmasıda cabası tabi

 3. ilkay

  Mayıs 27, 2012

  merhaba benimde 10 aylık bir bebeğim var ve aynı sorunlards muzdaribim bernde ne yapacağımı şaşırmış durumdsyım emmeden asla uykuya geçmiyor ve kolda sallayarak uyuyoruz. artık çok ağırlaştı ve çok zor oluyor. Lütfen yardım edin:)

 4. ceren yaman yılmaz

  Aralık 17, 2012

  yalnız değilsiniz,ben de birebir aynı durumdayım.Tracy Hogg’un kitabını okuyorum ama ümitsizim.Yatır/Kaldır öneriyor ama 10kiloluk bi bebek sürekli nasıl yatırılıp kaldırılır bilmiyorum,belim kopuyor.Ümitsiz,yorgun,bezgin ve uykusuzum :(

Yorum ekle

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.