Yaşam

Bebeğinizin Öfke Nöbetleri ile Başa Çıkmanız İçin İpucu ve Tavsiyeler

 

Bebekler yeni şeyler öğrenirken sıklıkla kendilerinin yapamayacağını bildiğimiz halde, kendi başlarına bir şeyler başarabileceklerine inanırlar ya da duygularını ifade edemediklerini hissettiklerinde genellikle bunu öfke duygusu göstererek ifade ederler. Bir yetişkin gibi akılcı olmak yerine, kendilerini yere atarlar ya da tekme ve çığlık atmaya başlarlar. Bu durum anne ve baba için yorucu olabilir ve aşılmaz gözükebilir.

Endişelenmeyin, bu, çocuğunuzun olgunluk ve iletişim becerilerine bağlı olarak çocukluk / okul öncesi dönemine kadar geçecek bir aşamadadır.

Öfke nöbetleri ile başa çıkmanıza yardımcı olmak için bazı püf noktalarına dikkat edebilirsiniz.

 

Çocuğunuzla konuşurken onların seviyesine inerek ve eşit mesafede onlarla konuşmak en iyisidir. Bu yaşta, onlara söylediklerini tam olarak anlayamıyor olabilirler, ancak bu tür davranışların kabul edilemez olduğunu öğrenmelerini gerekir. Bunun için kendinizi ifade etmeniz önemlidir.

Çocuğunuzun bu durumundan kurtulmak için bazı ipuçları:

 

Çocuğunuza karşı sabırlı olun, bu bir evredir.

Onlara “hayır” dediğiniz konu yerine seçenekler verin.

Onların sakin olmasına ve duygularını iletmeye çalışmasına izin verin

Çocuğunuz sizi sınamaya çalışacaktır, ancak çocuğunuza kararlı davranarak yapmaya çalıştıklarınızı uygulamanız önemlidir.

Çocuğunuzu umursamaz şekilde çığlık atarken bulursanız buna izin veremezsiniz. Bunun yerine, mağazanızın ortasındaysanız alışverişten ayrılmanız veya eğlencenizi kesmeniz gerekiyorsa bile onu bulunduğunuz ortamdan erken çıkarın.

Bir çocuğun uykulu, aç veya hasta olması durumunda öfke duyarlılığı daha yüksektir. Mümkünse, öğle veya akşam yemeği saatlerinde gezilerden, farklı alanlarda olmaktan kaçının.

Çocuğunuzun hayal kırıklığına bir çözüm bulmasına veya ne yapmak istediklerini belirlemelerine yardımcı olmaya çalışın. Onlara zarar vermeyecek veya yaralamayacak bir şeyler yapmak istiyorlarsa, gözetim altında yapmalarına izin vermelisin.

Çocuğunuzun stresli durumunda nasıl davrandığını gözlemleyin. Stresli bir durumla nasıl başa çıkacaklarını belirlemeniz önemlidir.

Çocuğunuza her zaman doğru ve yanlışı öğretmek için disiplin oluşturun. Onunla doğrular ve yanlışlar hakkında konuşun.

Çocuğunuz bir öfke nöbetinde kendine veya başkalarına zarar vermeye çalışırsa derhal adım atın.

Çocuğunuzun şiddet tavrının kontrol dışı kaldığını düşünüyorsanız, çocuğunuzun doktoruna veya sağlık uzmanına başvurun.

Çocuğun davranışlarını anlamasına yardımcı olmak için aynalayın. Onunla bu davranış ile kendisi karşılaşsa ne düşünürdü, hissederdi gibi konularda konuşun.

 

yazı; https://upliftingfamilies.com/tips-tricks-cope-toddlers-temper-tantrums/

görsel; istock.com

Bu yazıyı sosyal medyada paylaşmak ister misiniz?Siz de yorum yapın

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

genografi

Yalnız değilsiniz

  • lqifrltshtvs kullanıcısının profil fotoğrafı
  • hakitsube1988 kullanıcısının profil fotoğrafı
  • haihate1994 kullanıcısının profil fotoğrafı

Gruplara katılın

GİRİŞ YAP KATIL
Editör'ün Seçimi