Faydalı bilgiler Uykusuz Hamileler Yaşam

Bebek Arabası Nasıl Seçilir?

bebekarabası

Bebek arabası seçmek çok önemli bir karardır. Çocuğunuza ilk arabasını alır gibi.. Hamileyseniz ve bebek arabası almak için günlerce hatta aylarca araştırma yaptıysanız, bir süre sonra sinir bozukluğu yaşamaya başlarsınız. Bunu yaşamamanız için, annelerin tavsiyelerinden de yola çıkarak size yardımcı olacak hususları derledik.

Satın alırken kendinize sormanız gereken sorular;

1. Nasıl bir alanda gezinti yapacaksınız?

a. Engebeli tümsekli iniş çıkışlı yollar için, iyi çekiş, süspansiyon ve sağlam tekerlekleri olan bebek arabaları tercih etmelisiniz.

b. Kalabalık kaldırımlar büyük süspansiyonlu lastikler gerektirir ama araba çok büyük olmamalıdır. Aksi takdirde kaldırımlarda sağa sola gitmek, dönmek veya idare etmek zor olabilir.

c. Bütün bebek arabaları mahallede kaldırımlarda bebeğinizi rahatça gezdirmeniz içindir, burada dikkate alacağınız şey sizin ihtiyacınız olacak olan ilave özelliklerdir.

2. Arabanın bagajına sık sık katlayıp koymak ve çıkarmak durumunda mısınız?

Bu önemlidir. Çünkü bebek arabası ağır olabilir. Eğer bebeğinizle birlikte yalnızsanız, arabayla başa çıkabilmeniz gerekmektedir. Ayrıca bebek arabasını açıp kapatmanız da kolay olmalıdır. Satın alırken bunu deneyin, en kolay açılıp kapananı tercih etmek isteyebilirsiniz.

3. Araba koltuğunuzu monte edeceğiniz ve yeni doğan bebeğinizi rahatça güvenli şekilde taşıyacağınız bir bebek arabası mı istiyorsunuz?

Yeni doğmuş bebeğinizle biraz da olsa dışarıda kısa bir gezinti size de çok iy gelir. Bunun için ilk zamanlarda yeni doğmuş bebeğinize de uygun olacak bir bebek arabası seçebilirsiniz.

5. Bebek arabasını temizlemek pratik mi?

Bütün arabalarda çıkarılıp yıkanabilen döşeme olmayabilir. Zamanla kirleneceğinden dolayı, içindeki kumaşları sökülüp yıkanabilen olanlar tercih sebebi olabilir.

6. Sizin için önemli olan aksesuarlar nelerdir?

Tamamen mükemmel bir bebek arabası bulmak çok zor ama çoğu aksesuar yönünden çok zengin. Arabanın altında eşya, çanta, vs koymak için bir bölme olması çok işinize yarayabilir. Belki bardak koymak için bir set olmasını da tercih edebilirsiniz. Bazı arabalarda,  yağmurdan koruyan kamuflaj, ayak koyma yeri, yemek yeme tepsisi, vs olabilir. Bunlar hep sizin tercihlerinize bağlı. Bazı şeyleri elbette haricen de alıp arabaya takabilirsiniz.

7. Bebek arabasına sadece kendi araba koltuğu mu monte ediliyor? Yoksa tüm koltuklar uyumlu mu?

Eğer bebek arabası sadece kendi model ana kucağı ile uyumluysa, ana kucağını da inceleyin. Bazıları çok ağır olabiliyor. İçine bebeğinizi de koyunca taşımak epey zor olabilir. Bunun için seçerken dikkat edin.

8. Tek bir bebek arabası ile idare edecek misiniz yoksa birden fazla arabaya da ihtiyaç duyacak mısınız?

Farklı yaşlarda farklı amaçlara uygun bebek arabaları gerekebilir. Uzun seyahatler için seyahat tipi, kısa gezintiler için baston tipi arabalar gibi…

 

Bu sorular umarım işinizi kolaylaştırır. Arkadaşlarınızdan da tavsiye almaktan çekinmeyin. Belki yeri geldiğinde yabancılara bile sorabilirsiniz.

 

 

Bebek Arabası Çeşitleri

6 çeşit bebek arabası vardır.

 

Standart ölçüde bebek arabaları: Farklı stil ve desenlerde olan, yumuşak bir döşemesi ve ayarlanabilir oturma kısmı olan arabalardır. Çoğunda güneşlik ve altında da eşya koyma yeri vardır.

Araba koltuğu (ana kucağı) taşıyıcıları: Hafif metal çubuklarından bebek otomobil koltuğunu taşıması için tasarlanmış arabalardır. Oto koltuğunu üzerinden çıkarıp arabaya geçirmeniz ve metal çubuklardan oluşan tabanı da katlayıp arabaya koymanız sebebiyle pratiktir.

Seyahat tipi bebek arabaları: Bu bebek arabaları hem araba koltuğunu üzerine monte edebileceğiniz hem de çıkarıp bebeği rahatlıkla uyutup, gezdirip uzun süre taşıyabileceğiniz konforlu arabalardır. Diğerlerine göre daha ağır, büyük ve teferruatlıdır. Ama ilk doğduğundan itibaren uzun yıllar kullanabilirsiniz.

Hafif bebek arabaları: Baston puset de denir. Çok hafiftirler. Kolayca kapanıp açılabilirler. Bazı modellerde eğimleri ayarlanabilen koltuk yoktur. Döşemeleri çok yumuşak değildir. Genelde daha büyük çocuklar için idealdir. Baş destekleri yoktur. Ancak oldukça pratiklerdir.

Jogging bebek arabaları: 3 tekerlekli, süspansiyonlu ve büyük tekerlekleri vardır. Kaldırımlardan, tümseklerden kolayca ve sarsmadan geçebilir, engebeli yerlerde kullanmak için çok uygundur. Uzun sürüşler için idealdir. Bazı modelleri birden fazla çocuğun taşınabileceği şekildedir. Toprak yollarda sürmek gerektiğinde bu modeller uygundur. Ancak boyutları biraz büyük olur. Asansörlerde, merdivenlerde hatta bazen araba bagajında sığdırmak zor olabilir. 6 aylıktan küçük bebeklerde, araba koltuğu monte etmek için ayrıca aparatlar almak zorunda kalabilirsiniz.

İkili ve üçlü bebek arabaları: İki – üç çocuğun arka arkaya ya da yan yana oturabileceği modellerdir. Arka arkaya oturulabilen modeller dar yerlerden geçişte daha pratik bir kullanım sağlar. Kalabalık kaldırımlarda yan yana modellere göre daha rahattır.

 

 

 

Bu yazıyı sosyal medyada paylaşmak ister misiniz?Siz de yorum yapın

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

genografi

Yalnız değilsiniz

  • Daniel Barringer kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Jerome Dandridge kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Princess McAlroy kullanıcısının profil fotoğrafı

Gruplara katılın

GİRİŞ YAP KATIL

Benzer Yazılar

Editör'ün Seçimi