Yaşam

Bebekleriniz ile Ne zaman ve Nasıl Rutin Oluşturursunuz?

 

Bebeğime neden bir rutin oluşturmam gerekiyor?

 

Bebeğin ihtiyaçları o kadar da karmaşık değildir.  Yemek, uyku, oyun ve sevgi hemen hemen tüm ihtiyaçlarının özetidir.  Ancak bebeğinizin ne zaman ne istediğini bilmek ve bu isteklerinin ne kadarının gerçek olduğunu anlamak önemlidir.

 

Birçok ebeveyn, bebeğiyle düzenli bir rutine, programa girmenin hayatı daha kolaylaştırdığını uyguladığında fark eder: Neredeyse, çocuğunuz için kişiselleştirilmiş bir el kitabı oluşturmaya benzerdir. Bir ebeveyn olarak, bir gününüz veya günleriniz için öngörülebilir bir model oluşturursunuz. Ve bebeğiniz ne zaman ne bekleyeceğini öğrenecektir – örneğin, sabah emzirmenizden sonra sırada oyun ya da gezinti geleceğini bilmesi gibi.

Pediatri doktoru Tanya Remer Altmann’ın kitabında belirttiği gibi  “Bebekler her gün belli bir zamanda ne gerçekleşeceğini bilmek istiyor” diyor.

Uykusuz ya da aç kaldıklarında ne istediğini anlamanız onları çok daha mutlu bir bebek yapar: Bebeğinizin temel ihtiyaçlarını karşılamak, yeni dünyasını keşfetmek adına doğru bir adım atmanızı sağlar. Bebeğinizi bir bakıcıya emanet etmek durumunda kaldığınızda oluşturduğunuz rutin sayesinde bu yeni düzene geçişi daha kolay olacaktır. Bebeğiniz her zamanki alışkanlıklarıyla rahatlayacaktır ve bakıcısı açlığını, uykusuzluğunu oyun oynama ihtiyacını ya da dışarı çıkmayı isteğini rahatça tahmin edebilecektir.

 

Ne zaman başlayabilirim?

 

Uzmanlar, bir rutinin ne zaman ve nasıl kurulacağına ve ayrıca bebeğiniz için belirli bir programa ihtiyacınız olup olmadığı konusunda fikir ayrılığında bulunuyorlar. Ancak Altmann da dahil olmak üzere pek çok uzman, bebeklerin 2-4 aylık dönemlerinde  genel bir program için hazır olduğunu söylüyor.

Sağlıklı Uyku Alışkanlıkları, Mutlu Çocuk Yazarı Marc Weissbluth, çoğu bebeğin uyku ve beslenme alışkanlıklarının üç ya da dördüncü ayından sonra daha tutarlı ve öngörülebilir olduğunu bildirdi. Bu fırsatı kullanarak bebeğinizi daha tanımlanmış bir çizelgeye uymaya teşvik edebilirsiniz.

 

Çocuğunuzun yemek yeme, uyku ve aktif zamanlarını izleme, size doğal ritimleri hakkında bilgi verebilir ve gelişmekte olan kalıpları saptamanızı sağlayabilir. Doğumdan sonraki günlerde pek çok anne-babalar, bebeği ne zaman beslediklerini, ne zaman uyuduğunu, ne kadar uyuduğunu not etmeye başlarlar.

Bebeğinizin günlük rutini kaydetmek için, sadece bir kağıt kalem ya da bu notlar için tasarlanmış telefon uygulamalarını kullanabilirsiniz.

 

Bazı uzmanlar, bu programı çok daha erken başlatmayı savunuyorlar. Britanya doğum hemşiresi Yeni  Küçük Bebek Kitabı’nın yazarı Gina Ford, bebeğiniz 1 haftalıkken saat odaklı bir programa başlamak için fırsat  sunmaktadır diyor.

Hangi yaklaşımı alırsanız alın, bebeğinizin sağlığının ön planda olması zorunludur. Bu, bebeğinizin doktorunun tavsiyesinin yanı sıra, bebeğinizin ne zaman ne istediğini belirlemek için ne gerektiğini belirlemek için sağduyunuzu dinlemek demektir.

Yeni doğan döneminde bebeğinizin zayıf kilo alma ve dehidrasyon gibi sorunları önlemek için yeterli miktarda anne sütü veya formülü alması özellikle önemlidir. Bebeğiniz buna ihtiyaç duyduğu bir dönemse “henüz doğru zaman değil”.

Tyler Üniversitesi Texas Sağlık Merkezi’ndeki pediatri profesörü olan Kathryn Akın, “Ebeveynler, bebekleri ile iletişim kurmaya çalıştıkları konuyla ilgili içgüdülerine uymalıdır” diyor.

 

“Bebeğiniz bir ya da iki saat önce yemek yemiş olsa bile, acıkmış gibi ağlarsa, o yönde ilerlemelisiniz. Zamanlamanız bebeğinizin uyku zamanı olduğunu gösteriyorsa, ancak normalden daha hareketli ise önce rahatlamaya ihtiyacı vardır. O zaman rahatlamalı, program farklı söylüyor diye bebeğinizin ihtiyaçlarını göz ardı etmemelisiniz “diyor.

 

Seçeneklerim neler?

Ebevyn yönlendirmeli programlarının tanınmış savunucuları arasında İngiliz hemşire Gina Ford ve Gather Ezzo;  Ebeveyn liderliğindeki programları katıdır. Bebeğinizin ne zaman yiyeceğini, ne zaman uyuyacağını, ne zaman oynayacağını veya dışarı çıkacağını belirleyebilirsiniz. Zamanlaması bebeğinizin doğal dengesine veya bir uzman tarafından verilen önerilere dayanarak oluşturduğunuz program olabilir, ancak bir kere ayarlandıktan sonra, günden güne tutarlı olmalıdır.

Bebek yönlendirmeli programlamanın tanınmış savunucuları ebeveyn eğitimi uzmanı William ve Martha Sears; Bebek tarafından yönlendirilen programlar en az uygulanmış rutin türüdür. Besleme, dinlenme veya oyun için bir takvime uymak yerine bebeğinizin talebine göre hareket ediyorsanız neye ihtiyacı olduğuna karar vermek için ipuçlarını aramalısınız. Bu, günlerinizin tamamen öngörülemeyeceği anlamına gelmez: İlk birkaç haftadan sonra, çoğu bebek kendi düzenli uyku, oyun ve yemek kalıplarını oluşturur. Ancak bebeğinizin programı, verdiği sinyallere bağlı olarak gün geçtikçe değişebilir.

Kombinasyon tarzının ünlü savunucuları Tracy Hogg ve “Supernanny” Jo Frost’a göre;  Kombinasyon programları hem bebek hem de ebeveyn tarafından yönlendirilen yöntemlerin öğelerini bir araya

getirir. Bu yaklaşımla, bebeğiniz ne zaman yiyip, uyurken, ne zaman oynayacak gibi konularda bir zaman çizelgesine sahip olursunuz ve genellikle her gün benzer bir kalıba sadık kalırsınız.

Ancak ebeveynden yola çıkılarak yapılan bir rutinden daha fazla esnekliğe sahip olursunuz. Bebeğiniz henüz yorgun görünmüyorsa şekerleme ertelenebilir ve ya alışverişiniz beklenenden uzun sürerse öğle yemeği ertelenebilir.

Yazı; https://www.babycenter.com/0_the-basics-of-baby-schedules-why-when-and-how-to-start-a-rou_3658352.bc

Görsel; www.pinterest.com

 

Bu yazıyı sosyal medyada paylaşmak ister misiniz?Siz de yorum yapın

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

genografi

Yalnız değilsiniz

  • CliffBeaky kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Doctorsic kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Нету kullanıcısının profil fotoğrafı

Gruplara katılın

GİRİŞ YAP KATIL
Editör'ün Seçimi