Yaşam

Ben kimim? Gerçekten kimim?

 

Kendimize en sık sorduğumuz sorulardan biri. Ve aynı zamanda dürüstçe cevap vermesi en zor olanlardan biri. Bu soruyu cevaplamak yerine şunu düşünüyoruz. Doğru olduğunu düşündüğümüz şeyleri yapmak ve akranlarımız tarafından kabul gören, inanılan biri olmak.

Biri bize başkalarının hakkımızda ne düşündüğünü önemsememenizi, sadece “kendimiz olmamızı” söylerse yine de içten içte akranlarımız tarafından kabul görmek için uğraşırız..

Carl Jung , gerçek, otantik benliğinizi bulmanın katmanlı süreci olan bireycilik süreci hakkında kapsamlı yazmıştı. İç sese – kendi otantik benliğinize – bağlanarak, gerçek mesleğinizin bilincinde ve farkında olursunuz. Bu, olması gerektiği kişiye doğru yolculuk… Bu, bütünlüğe yolculuğunuz.

Peki ama nasıl yapacağız? Yaşamamız gereken hayata devam ederken bireyselleşmeye nasıl çalışabiliriz ve gerçekte olduğumuz kişilere nasıl kavuşabiliriz?

Yetişkinler olarak, bireyselleşme yolunda çocuklara göre daha çok zorlanırız. Yıllarca üretilen birçok maskeye sıkışmış, onları da savunmuştuk.

Aslında şu aşağıdakileri yaparak bireyselleşme yolunda ilerlemiş oluyoruz;

  1. Çocukluğunuzdaki sınırlarınıza gidin… İlerleyebilmek için geçmişe bakmak gerekir. Dans yarışmalarına katılırken gerçekten mutlu muydunuz, yoksa anne babanızı mutlu etmek için mi yapıyordunuz? Şimdi pişman olduğunuz neleri kaçırdınız? Oturun, düşünün, geçmiş hakkında ne hissediyorsunuz, şimdi olsa neleri değiştirirdiniz?
  2. Gençliğinizde ilgi duyduğunuz şeyleri, hobilerinizi düşünün. Kendinizi çok sayıda deneyime bırakın. Bildiğiniz gibi, hiçbir şey için geç değil. Yeni şeyler denemek daha önce hiç bilmediğiniz yeteneklerinizi, tutkularınızı ortaya çıkarır.
  3. Farkındalık… Birçok insanın yoga ve meditasyon yapmaya başlamasının bir nedeni var. Bunu sadece sağlık için yapmıyorlar. Bunlar farkındalığımızı artıran, bilinçaltımıza ulaşmamızı sağlayan yöntemler. Meditasyon, farkındalık, Chi Gong, Yoga, Tai Chi,… İşte bunlar dış dünyadaki engeller olmadan bizi iç sesimize ulaştıran şeyler.
  1. Günlük tutun. Bireyselleşme amacıyla yazarken bilinçaltınızla bağlantı kuruyorsunuz, amacınız oluyor. Düşüncelerinizi yazıya döküyor, günlüğünüz sizi yansıtan bir ayna oluyor. Gerçekten insanlar ve durumlar hakkında neler hissettiğinizi yazmış, görmüş oluyorsunuz.
  1. Yardım alın. Yetişkin biri olarak zor soruları kendimize sormak ve yanıtlamak, gerçeklerle yüzleşmek çok zor. Profesyonel yardım, bilinçaltınızla bağlantı kurarak ve bu bilinçaltıyla çalışarak bir bakış yakalamanıza ve hayatınızın kalıplarını keşfetmenize yardımcı olabilir.

 

Kendimizi tanımaya doğru atılan önemli bir adım, davranış biçimimizi tanımak ve kabul etmektir. Otantik benliğinize doğru çalışmaya başladıktan sonra, yalnızca istediğimiz gibi yaşamaya başlayabilir ve olması gereken kişi olabiliriz. O zaman başkalarının hakkımızda ne düşündüğü bizi rahatsız etmez. Gerçek benliğimizi keşfettiğinde, kimse bize kim olduğumuzu söyleyemez.

 

 

 

Yazı ve görsel http://www.huffingtonpost.com/dr-gail-gross/how-to-be-your-true-self_b_6606530.html adresinden alınmıştır.

Bu yazıyı sosyal medyada paylaşmak ister misiniz?Siz de yorum yapın

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

genografi

Yalnız değilsiniz

  • IleanaDrino kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Tanna kullanıcısının profil fotoğrafı
  • periayda kullanıcısının profil fotoğrafı

Gruplara katılın

GİRİŞ YAP KATIL
Editör'ün Seçimi