Yaşam

Bence feminist ebeveynlik çalışmak demek

 

 

 

Fotoğraf açıklaması: “Umarım babam yakında iş gezisinden döner. Birinin çamaşırlarla ilgilenmesi gerek…”

Bir evde iki ebeveyn de çalışıyorsa eğer ev işleri de ikiye ayrılıyor, iş bölümü yapılıyor. Tüm yük benim omzuma binmiyor. Evdeki işleri ayırdık, en başından beri de böyle yapıyoruz. Evet, ben emzirirken de aynısını uyguluyorduk. Eşim iş seyahatindeyken, her şey bendeyken onun ne kadar yorulduğunu anlıyorum. Aynı şekilde ben iş gezisindeyken o benim evde yaptıklarımı anlıyor, görüyor.

O yokken yalnız ebeveyn olduğum için değil, onun işleri de bende olduğu, gündüz de işte olduğum için zorlanıyorum. Eşim yokken günlük halledilmesi gereken işleri tamamlıyorum. Bulaşık yıkamak, mutfağı toplamak, çamaşır yıkamak, çöpü çıkarmak gibi. Ancak bekleyebilecek işleri de bırakıyorum.

Geçtiğimiz yıl, ebeveynler, ev işleri ve çocuklarının tutum ve istekleri üzerine bir araştırma hakkında yazmıştım. Sonuçların beni pek ikna etmediğini kabul ediyorum. Bu davranışlarımızın, seçimlerimizin de çocuklarımızı nasıl etkileyeceğimi merak ediyorum. Hatta bunların ilerleyen dönemlerde topluma nasıl yansıyacağını da…

Ancak bu hafta, eşim yine yokken ve ben yalnızken 10 yaşındaki çocuğumla ilginç diyaloglar yaşadık. Ve soruları masum mu yoksa önceden düşünülmüş mü, emin değilim.

 

İlk konuşma

Oğlum: “Biz gece uyurken biri mi girmiş eve?”

Ben: “Hayır, alarm açıktı. Neden soruyorsun? “

Oğlum: “Biri banyoyu temizlemiş. Babam yok ama banyo temiz. “

Evet, banyoyu ben temizledim. Hatta tezgahı da temizledim, lavaboyu da, tuvaleti, yerleri ve daha fazlasını…  Hayır, sevmedim de. Bunu alışkanlık haline getirmeyi de planlamıyorum.  Hafta sonu evdeki “kusmuk şöleni” bunu gerektirdi.

İkinci konuşma

Oğlum: “umarım babam kısa süre sonra iş gezisinden döner.“

Ben: “Neden? Özledin mi? “

Oğlum: “Evet. Ayrıca çamaşır konusunda da yakında kendisine ihtiyacım olacak. Pek temiz çorabım kalmadı da… “

Sevgili masum ya da bu soruları hazırlayan kurnaz oğlum. Tuvalet temizlemenin, çamaşırlarla ilgilenmenin sadece kadınlara ait bir iş olmadığını gördüğün için mutluyum. Hatta ufaklık biliyorsun, belki yakında bu işleri senin yaşındakilerin de yapabileceğini görürsün…

 

 

Yazı ve görsel http://www.phdinparenting.com/blog/2015/1/20/psssti-think-the-feminist-parenting-is-working.html adresinden alınmıştır. 

Bu yazıyı sosyal medyada paylaşmak ister misiniz?Siz de yorum yapın

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

genografi

Yalnız değilsiniz

  • Lutwychewd kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Filipslups kullanıcısının profil fotoğrafı
  • VindMr kullanıcısının profil fotoğrafı

Gruplara katılın

GİRİŞ YAP KATIL
Editör'ün Seçimi