Beraber Uyuma Doğal Ebeveynlik Uncategorized

Beraber Uyumak Bağımlılık Yapar Mı?

 

shutterstock_76058683

 

Bu soruya bir kaç araştırma sonucu ile cevap vermek istiyorum:

Lewis ve Janda (1988); 1-5 yaş aralığında ebeveynleri ile uyuyan oğlan çocuklarda yüksek kendine güven, daha az suçluluk duygusu ve daha az anksiyete görülüyor. Kız çocukları ise fiziksel temas ve dokunma ile daha rahat olmalarının yanı sıra daha yüksek özsaygıya sahipler. Bunun gibi birçok araştırmaya sizler de bakın diye burada sıralıyorum: İngilterede 1994 Heron’un çocukların beraber uyumayla stresle daha rahat baş ettikleri konulu araştırma ve 2000’de Mosenkis’in “İlerdeki gelişime çocukluktaki beraber uyumanın etkileri” başlıklı araştırması (Effects of Childhood Co_Sleeping on later development) Bu arada bağımlılık tehlikesi, hazır olmadan bağımsız olmaya itilen çocuklarda daha çok göreceğimiz bir durum. Çünkü devamlı annesinin peşinde “anne anne” diye dolaşan bir çocuk ihtiyacı karşılanmamış bir çocuk olabilir. Ya da anne kendi ihtiyacından dolayı kendi odasına geçmeye hazır bir çocuğu hala kendi yanında yatırmaya devam etmek isteyebilir. Böylece bağımsız olmaya hazır çocuğu bağımlı olarak tutmaya devam eder.

Uzm.Psk.Nilüfer Devecigil
http://dogalebeveynlik.com/

Bu yazıyı sosyal medyada paylaşmak ister misiniz?Yorumlar

  1. Hava Adar

    ben hem kendi yatağında ( şimdilik bir odası olmadığı için ) uyutuyorum, hemde beraber uyuyoruz , beraber uyumanın güzelliği bir başka , bununla beraber süreklilik arz edemeyeceğinin de farkındayım yavaş yavaş kızıma öğretmeyi planlıyorum daha zamanımız var. Umarım bu aşamada zorluk yaşamayız.

  2. Ayşegül İğci

    Kendi odasına geçmeye hazır olduğunu nasıl anlayacağız ya da daha doğrusu kaç aya kadar beraber uyutmalıyız? Teşekkürler

Siz de yorum yapın

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

genografi

Yalnız değilsiniz

  • Daniel Barringer kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Lorrine Nanya kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Jerome Dandridge kullanıcısının profil fotoğrafı

Gruplara katılın

GİRİŞ YAP KATIL

Benzer Yazılar

Editör'ün Seçimi