Yaşam

Bir anneden diğer annelere…

 

18 yıldır anneyim, üç çocuk büyütüyorum ve doğru olduğuna inandığım şeyleri paylaşmak istiyorum sizlerle…

Bir çocuk duşta bir saatten fazla kalsa bile saçı kuru çıkabilir. Yine aynı çocuk bahçeyi sulamak için dışarı çıkar. Niyeti bahçe sulamak bile olsa sırılsıklam eve girer…

Hiçbir zaman çoraplar ve havlular yetmez.

Tam siz seyahate çıkmadan önce sabah hiçbir şeyi olmayan çocuğunuz akşam hastalanabilir. Aynı şey seyahat değil, konsere, tiyatroya gidecekseniz de olabilir.

Tüm gece derin uykuda olan çocuğunuzu, tam eşinizle romantik bir an yakalamışken kapıda bulabilirsiniz.

Bir yere yetişmeye çalışırken, evden tam o sırada çıkmak zorundayken bir çocuğunuz ayakkabısının tekini bulamayabilir, tuvalet tıkanabilir, biri başını çarpabilir, acile koşup dikiş attırmak zorunda kalabilirsiniz.

Çocuğunuzun odasından bir gümbürtü gelir. “Ben iyiyim anne, her şey iyi. Her şey yolunda” dese de ya düşmüştür ve soluğu hastanede alırsınız ya da mobilyaları bıraktığınızı gibi göremezsiniz. Ya da ikisi de!

Bilgisayar başında iş yapıyorsunuz, önemli bir telefon görüşmesi yapıyorsunuz. Konsantre olmuşsunuz. Tam o sırada gelen çocuğunuzu iyi dinlemeden “tamam” demeyin. Bodrum katında havuz yapma isteklerine izin vermiş olabilirsiniz. Dikkat!

Böyle zamanlarda birden fazla çocuğa sahip olmanın avantajı, diğerinin gelip ne olduğunu anlatması…

Her sabah okula gitmek için uyandırmaya çalıştığınız anacak zorla kalkan çocuğunuz tatil günlerinde hep erken uyanır.

Doğum günü, yeni yıl için istedikleri, aylarca konuşup hatırlattıkları hediyeleri beğenecekler, sevecekler. Ama en kıymetlisi, ondan çok daha uygun fiyata aldığınız olacak…

Yaşları 10 civarında birkaç çocuk sizde kalırsa, neler konuştuklarına şaşırmayın. Birçok şeyi bilmiyor olabilirsiniz.

Su birikintisinde oynamasına, fıskiyelerin altında koşmasına izin verdiğiniz günleri büyüyünce ikiniz de hatırlayacaksınız…

Çocuklarınızla sohbet etmek, size karşı birleşseler dahi, onlarla zaman geçirmek kalbinizi neşeyle dolduruyor.

Çocuk yetiştirmenin zor olduğunu düşünüyorsanız, onu 100 ile çarpın. İşte o kadar zor…

Çocuğunuz bebek mi, okul çağında mı, ergenlik döneminde mi fark etmez… Size hep “bu anların tadını çıkar, zaman çabuk geçiyor” diyenler olacak. En zorlandığınız anda bile.

Bir gün siz de kendinizi bir anne ve bebek gördüğünüzde “her anın tadını çıkart” derken bulacaksınız, her ne kadar geçmişte “ben bunu söylemeyeceğim kimseye” diye kendinize söz vermiş olsanız da.

Çok yoğun çalışsanız da, her şeyi bir kenara bırakıp çocuğunuzla geçirdiğiniz güzel zamanlar, eğlendiğiniz, eğlenmek için elinizden geleni yaptığınız anlar size hiçbir zaman yeterli gelmeyecek…

 

Yazı ve görsel http://www.huffingtonpost.com/entry/things-i-know-for-sure-about-raising-children-after_us_5922ee81e4b07617ae4cbde7?utm_hp_ref=motherhood adresinden alınmıştır. 

 

 

 

Bu yazıyı sosyal medyada paylaşmak ister misiniz?Siz de yorum yapın

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

genografi

Yalnız değilsiniz

  • Perihan Gürer kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Silem kullanıcısının profil fotoğrafı
  • owigovi kullanıcısının profil fotoğrafı

Gruplara katılın

GİRİŞ YAP KATIL

Benzer Yazılar

Editör'ün Seçimi