Yaşam

Bir babanın itirafı

Cape Town’da yaşayan Terence Mentor’un biri 3 (Liam) diğeri 2 (Eli) yaşında iki oğlu var. Bir süre önce Facebook’ta Eli ile fotoğraf paylaşarak ilişkileri hakkında şunları yazdı:

“Dün gece büyülü bir şey oldu. Ama anlatmadan önce, daha öncesinden söz etmeliyim. Küçük çocuğum doğduğundan bu yana kesinlikle annesinin çocuğuydu. Derin ve ilişkilerini harika buluyordum ama dürüst olmam gerekirse kıskanıyordum da…

Hiçbir zaman oğluyla ilişki kuramıyor gibi görünen, çocuğu sürekli “Hayır, ben anneme gidiyorum” diyen bir baba olmak büyük mesele.

Biliyorum biliyorum. Çocukça bu söylediğim ancak kıskandığım bir gerçek.

Derken… Birkaç aydır bazı şeyler değişmeye başladı. Oğlum benim yanımdayken mutlu olmakla kalmadı, bazen beni annesine tercih etmeye başladı.

Belki bu beni mutlu etmemeliydi, fakat etti.

Neyse işte böyle devam ederken, geçen gece annesinin göğsünde (ki doğduğundan beri huzur bulduğu tek yer orası) uyuyordu, birden kalktı, uyuklayarak bana geldi.  

Bir zamanlar ne yapıyor diye baktığımda ağlayan çocuk rahat etmek, huzurlu olmak için benim yanıma geldi!

Yalan söylemeyeceğim, gözlerim yaşardı.

Peki buradan çıkarmam gereken bir ders var mı? Evet, baba olmak zor. Ancak fiziksel ve zihinsel enerjiniz var ya, her an geri gelebilir. Bir anda… Belki siz de benim yaşadıklarımı tecrübe ediyorsunuz şu an. Devam edin. Sabredin. Buna kesinlikle değecek…

Mücadelenize devam ederken size destek veren bir aileniz ve arkadaşlarınız olduğunu unutmayın.”

Mentor ne demiş küçük oğlu için? “Annesinin çocuğu.” Bütün bunları neden yazmış sizce?

Benzer şeyleri yaşayan diğer babalar da kendilerini yalnız hissetmesinler diye. Onları cesaretlendirmek için. Ayrıca diyor ki bu mesajı bazı annelerin de dikkatini çekmiş olabilir. Çocuğunuzun güvendiği tek ebeveyn olmak zor, ancak çocuğunuzla bağlantı kuramamak, onun yanınızda huzurlu hissetmesini sağlayamamak da çok stres verici.

Diyor ki: “umarım bu yazdıklarım diğer babaları cesaretlendirir, konuşmalarını sağlar. Duygusal olarak sağlıklı nesiller yetiştirmek istiyorsak, konuşmaya başlamalıyız…”

Biz de bu yazıdan yola çıkarak size soralım:

Sizin evde de baba-çocuk ilişkisi nasıl, anne olarak onların alanına saygı gösterebiliyor musunuz yoksa sürekli babayı kontrol eden, müdahale eden rolde misiniz? Eşit ebeveynlik sizin için mümkün mü?

Yazı ve fotoğraf http://www.huffingtonpost.com/entry/dad-confesses-feeling-jealous-of-his-wife-in-emotional-facebook-post_us_59b2b249e4b0dfaafcf7a1ab?section=us_parents adresinden alınmıştır. 

Bu yazıyı sosyal medyada paylaşmak ister misiniz?Siz de yorum yapın

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

genografi

Yalnız değilsiniz

  • Pansy McBurney kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Felix Matheny kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Melvina Casey kullanıcısının profil fotoğrafı

Gruplara katılın

GİRİŞ YAP KATIL
Editör'ün Seçimi