Yaşam

Bir fotoğrafın perde arkası

Bu, sadece bir anın fotoğrafıydı ve iyi görünmüyordu.

2016 yılında, Colorado Havaalanı’nda bir adam bir annenin fotoğrafını çekti. Anne elinde telefon ile oturuyordu ve bebeği de yere serdiği battaniyenin üzerinde yatıyordu. Bu fotoğrafı Facebook’ta paylaşan adam şunları yazmıştı: Albert Einstein ne demişti: “Korkarım ki bir gün teknoloji, insan iletişiminin ve yakınlaşmasının önüne geçecek ve aptal bir nesil ortaya çıkacak”

Başka bir açıklama olmadan, metin olmadan bu fotoğraf bebeğiyle ilgilenmek yerine telefonuyla oynayan bir kadını resmediyordu.

Peki gerçekte ne oluyordu?

Fotoğraf internette yayıldı, anne Molly Lensing topa tutuldu.

Binlerce yabancı kişi Lensing’in anneliği hakkında konuşuyordu, sorguluyorlardı. Korkunç ebeveyn de oldu, aptal da…  Fotoğraf “haftanın kötü ebeveyn örneği” bile seçildi.

Ancak Today gazetesinde yayınlanan bir röportajda Lensing, insanların tüm hikayeyi bilmediğini anlattı.

Fotoğrafın çekildiği sırada Lenging’in uçuşu yaklaşık 20 saat, neredeyse bir gün ertelenmiş. Bebeği de uzunca bir süre kucağındaymış. “Kollarım yorulmuştu, onun da gerinmesi gerekiyordu” diyor. Telefonun da elinde olmasının nedeni, onları fazlasıyla merak eden ailesine haber vermesiymiş.
Gayet yeterli bir açıklama öyle değil mi?
Ama mesele şu ki: Lensing’in iyi bir açıklaması olması gerekmezdi. Annelere bu yapılan bir son bulmalı artık. Fotoğrafını çeken adam anneden izin almadı. Onu tanımıyor. Nasıl bir gün geçirdiğini, neler yaşadığını bilmiyor. O sırada telefonda ne yaptığına dair en ufak bir bilgisi yok. Lensing’in aslında bir bebek hemşiresi olduğundan habersiz.

Evet, tüm kadınlar bir fotoğrafla suçlanmıyor, nefret dolu mesajlar almıyor, fotoğrafları internette paylaşılmıyor. Ancak yeni bir araştırmaya göre annelerin üçte ikisinden fazlası başkaları tarafından “ebeveynlikleri hakkında” eleştiriliyor.

Konulardan bazıları: Anne sütü yerine mama vermek, toplum içinde emzirmek, çocuklarına bağırmak/bağırmamak, çocuklara tablet ya televizyon izletmek, restoranlarda çocukları oyalayamamak…

Çocuğunuzu gerinmesi – esnemesi için yere bırakıp, birkaç dakikalığına ailenize mesaj yazmak için gözünüzü ondan ayırıyorsunuz… Anneleri utandırmak araştırmasının direktörü Sarah Clark, “Ebeveynlik konusunda birtakım zorluklar ve yanlışlıklar (çocuklarınızın jilet gibi bıçaklarla yemek yemesine izin vermek gibi) olduğu halde, gri alanlardaki anlaşmazlıkların bazı ebeveynlerin şimşekleri üzerine çekmesine neden olduğunu söylüyor.

Fotoğrafın üzerinden neredeyse bir yıl geçtikten sonra Lensing “Kızlarıma en iyi annenin ben olduğumu biliyorum. Onları büyütürken elimden gelenin en iyisini yapıyorum” diyor.

Hepimizin yapabileceği şey, acımasız eleştiriyi bırakmak…

 

Editörün notu: İnternet şahane bir bilgi kaynağı olsa da zaman zaman bu şekil yanlış anlamalara neden olabiliyor. Bizim o an ne yaşadığımızı bilmeden fotoğrafımızı çeken biri, binlerce kişiye karşı “kötü anne” ilan edebiliyor. Açıklama hakkı tanımadan, bilmeden. Ve ne yazık ki evet böyle fotoğrafların altına biz bile zaman zaman kötü yorumlar yapabiliyoruz. Oraya yazmasak da içimizden geçiriyoruz. Bir başka annenin yedirdiği/yedirmediği hakkında konuşup, onu anlamadan direkt yargılayabiliyoruz. Buna bir son versek, anneleri “önce anlasak” daha iyi olmaz mı sizce de? Tek bir fotoğrafla yargılamak kolay, ondan zor olan anlamaya çalışmak. O zaman biz de önce zoru başaralım, anlayalım. Empati kuralım. Ve nedeni bilinmeden bir hemcinsimizin binlerce kişi tarafından eleştirilmesine engel olalım.

 

 

 

Yazı ve görsel http://www.upworthy.com/the-story-behind-this-viral-photo-shows-why-mom-shaming-needs-to-stop?c=ufb1 adresinden alınmıştır.

Bu yazıyı sosyal medyada paylaşmak ister misiniz?Siz de yorum yapın

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

genografi

Yalnız değilsiniz

  • Lutwychewd kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Filipslups kullanıcısının profil fotoğrafı
  • VindMr kullanıcısının profil fotoğrafı

Gruplara katılın

GİRİŞ YAP KATIL
Editör'ün Seçimi