Yaşam

Birlikte Çok Güzeliz

 

Hayatımıza adım atan her insan bizde izler bırakarak yürüyorlar. Bazı izler bir dalga ile yok oluyor belki ama bazıları aynı dalganın bir kayayı yontması gibi iz bırakıyor. Hiç şüphesiz ki kız arkadaşlar biz kadınlar için çocukluktan itibaren kişiliğimize, hayatımıza imza atanlar oluyor. Beraber büyüyor, beraber şekil alıyoruz. Farklı kalıplardan çıkıp aynı kabın içinde yoğruluyoruz. İlk aşkımızda, regl olduğumuzda, anne babalarımız ile olan çekişmelerimizde,  içsel çıkmazlara girdiğimizde hep onlar oluyor yanımızda. Bazen soruların cevapları oluyorlar, bazen sordukları sorular ile cevap veriyorlar.

Kadın olma durumu kim ne derse desin bizler için çok katmanlı. Çocukluktan gençliğe geçişten, ergenlikten doğurgan olmaya geçişe kadar bir sürü katman. Ve işte aynı yolu yürüdüğümüz kız kardeşler aslında bizler için yol arkadaşı.

Kadınlar günümüzde birçok konuda savaş veriyor. Eğitimde, iş hayatında, evde, çocukla ya da çocuksuz hayatımızın her anında bir mücadelenin içinde buluyoruz kendimizi. Toplumun belirlediği roller bir yana, kendimize biçtiğimiz hayat standartları içinde hep bir mücadele var. İşte bu yüzden bizimle aynı yolları yürüyen kişilere  ulaşmak, okumak, dinlemek, anlatmak çok değerli.

Kadın kadının düşmanıdır sözü sizce de çok acımasız değil mi? Bunun gerçekliğine inanmıyorum. Cinsiyet temelli bir düşmanlığa inanmıyorum. Kadınlar birbirleri ile empati yapabilecek varlıklar. Ve bu empatiyi yapmanın önemini kavramamız gerekiyor. Destek olun; çevrenizde emek veren her kadına, kendini var etmeye çalışan her kadına omuz verin. Birlikte güçlü olmanın hazzını yaşayın. Yargılamayın; size yanlış gelen hareketleri konuşarak, empati duyarak karşılayın. Nedenini sorun. Konuşun ama yargılamayın. Kendini ifade etmekte güçlük çeken onlarca kadını düşünün. Dinleyin; konuşamayan yüzlerce kadın adına konuşun, varlığınızı belli edin. Yalnız değilsin sözünün büyüsünü fark edin.

Kız kardeşlik çok güçlü bir duygu. Birbirimizin ayakkabıları ile yürüyoruz hayatımız boyunca. Yollar farklı bile olsa aynı sızılardan geçiyoruz çoğu zaman ve bunu bilerek, bundan güç alarak hayatın içinde birbirimizi var edebiliriz. Biz birlikte çok güzeliz…

 

 

 

 

 

görsel https://tr.pinterest.com/source/letsmakeitpreppy.tumblr.com/

Bu yazıyı sosyal medyada paylaşmak ister misiniz?Siz de yorum yapın

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

genografi

Yalnız değilsiniz

  • Lutwychewd kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Filipslups kullanıcısının profil fotoğrafı
  • VindMr kullanıcısının profil fotoğrafı

Gruplara katılın

GİRİŞ YAP KATIL
Editör'ün Seçimi