Bebeğim uyumuyor ne yapmalıyım? Çözüm yolları

Çocuğum Grip Oldu; Uyuyamıyor…

bebek2

 

Basit bir grip bile çocuğunuzun uyku düzenini etkileyip, tüm hayatınızı altüst edebilir. Uykusu düzene girmiş çocuğunuz, geceleyin sık sık uyanarak, ya da uykuya tam dalamayarak bu düzene meydan okur. Siz hastalığıyla uğraşırken, bir de bu uyku düzensizlikleri de sizi yıpratmaya başlar.

 

Uyku düzeninde gerileme genel bir durumdur

Hasta olan kimse rahat uyuyamaz ve bebeğiniz de farklı değildir. Bebeğinizin mevcut uyku düzeni burun tıkanıklıkları, geniz akıntısı ve öksürme sebebiyle tamamen bozulur. Bebeğiniz bu uyku düzeni konusunda geriye gider ve size daha yapışık hale gelir. Doğal olarak, hasta olduğu için muhtemelen onu rahatlatmaya ve yatıştırmaya çalışırsınız, dolayısıyla sürekli üzerine titrersiniz. Bu aşırı ilgi ve yakınlık da bebeğinizin düzeninde gerilemeye sebep olur.

Semptomları hafifletin

Hastalık sırasında, hastalık semptomlarını hafifleterek bebeğinizin uyumasına yardımcı olabilirsiniz. Bebeğinize bol sıvı içirin. Sıvı alması vücudunun susuz kalmasını engeller ve burun tıkanıklığını azaltır. Eğer bebeğinizin burnu tıkalıysa,serum fizyolojik damlatın. Nem makineleri de tıkanıklığı azaltmaya yarayabilir. Ayrıca, yastığını hafifçe yükselterek, başını biraz daha eğimli tutarak yatmasını sağlarsanız, geniz akıntısı ve burun tıkanıklığı azalır.

Olumlu alışkanlıkların geri gelmesi

Hastalığın en sıkıntılı dönemini atlattınız; şimdi sıra eski uyku düzeninize geri dönmekte. Hazırlıklı olun- çocuğunuz eski uyku düzenine dönmekten pek mutlu olmayabilir. Şiddetli itirazlar görebilirsiniz. Bebeğinizi uykuya hazırlamak için eski uyku rutinlerinize tekrar geri dönün. Standart uyku rutinlerinize başlamak için önce çocuğunuzu yatağa sokun. Eğer direnirse ya da ağlarsa ona “şimdi uyku saati olduğunu ve kontrol etmek için tekrar yanına geleceğinizi” söyleyin. İlk birkaç gece yanına tekrar tekrar uğramanız gerekebilir, ama sonra rahatça eskisi gibi uyumaya alışacaktır.

Sizin sürekli sevgi ve şefkatiniz sayesinde çocuğunuz olumlu davranışlarını, alışkanlıklarını kolayca hatırlayacak ve o davranışlarına tekrar geri dönecektir. Ve bunu yapmaya başladığında da herkes mutlu olacaktır.

 

 

Bu yazıyı sosyal medyada paylaşmak ister misiniz?Siz de yorum yapın

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

genografi

Yalnız değilsiniz

  • Daniel Barringer kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Jerome Dandridge kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Princess McAlroy kullanıcısının profil fotoğrafı

Gruplara katılın

GİRİŞ YAP KATIL