Yaşam

Çocuk uyuyor. Peki ya ben?

Uykusuzluk diyoruz, çocuklarımızın gece tüm enerji ile uyanmalarından söz ediyoruz. Peki ya bizim uykusuzluğumuz? Yani demek istediğim, bebekler- çocuklar mışıl mışıl uyurken bizim o kaçan sevgili uykumuz?

Kızım yedi buçuk yaşında. Haliyle uyku sorunum var diyemem. Aslında bebekken de diş çıkarma süreci  ya da ateşli geceler dışında pek uykusuzluk yaşamazdık. Nedeni de o uyurken benim de anında yatağa koşmamdı. Hani annelerin en kızdığı tavsiye vardır ya “o uyurken sen de uyu” diye, işte onu uyguladım. Böylece gece uyandığında bende de enerji oluyordu ve zorlanmıyordum. Ancak sonra, onun uyku düzeni oturmaya başladığında ben de uyumayı kestim haliyle gündüzleri. Gece de daha çok oturur oldum. Uyku saatlerim azaldı. Kendime işe ya da başka bir şeye verip çok sabahladım. Sonrasında ne oldu? Ertesi gün çok pilim bitiyordu. Uyumamanın pişmanlığını yaşadım.

Bir de şu sendromlar vardır bilirsiniz çocuk uyusa da annenin içine kurt düşüren.

 • E ama bu çocuk uyanmadı gece, bir şey mi oldu? Gidip nefesini kontrol ederdim.
 • Acıkmadı mı acaba süt için? Neden uyuyor? Bakardım, ses uyanırdı.
 • Genelde uyanma saatleri belliyse o saatte otomatik olarak açılır gözler, beklersiniz. Uyanmadı mı? Hadi yine kontrol edelim bakalım neden…

Yani çocuk uyusa da biz uyumayız bir şekilde. “Ha şimdi uyanacak, bak neden uyanmadı diye diye geçer geceler…” Uyusa merak ederiz, uyumasa “neden” deriz. Hep bir açıklamamız olur uykusuzluk için.

Şimdi de bendeki uyuyamama durumu devam ediyor. Lohusayken ya da kızım bebekken değil, asıl şimdi yaşıyorum uykusuzluğu. İşler güçler, özel hayatta kafamı kurcalayanlar… Başımı yastığa koyuyorum, olmuyor. Kalkıp salona geçiyorum, yine olmuyor. Uyumam saatlerimi alıyor. Yatakta sürekli döndüğüm için koca uyanıyor, sürekli “dur” diyor. Bu daha da zorluyor, hareket etmeden dalmaya çalışmak… Özellikle hafta sonları daha fazla etkileniyorum. Sporuydu, etkinliğiydi, gidilmesi gereken yerlerdi derken bünye zayıf düşüyor bir gece önce uyumadığım için. Sonra da daha çabuk sinirlenen, daha yorgun bir anneye, eşe dönüşüyorum.

Bir de tabii kocadan gelen sitemler oluyor.

 • Gece uyusan böyle olmazdı.
 • İşleri gündüz hallet, uykundan olma.
 • E ama senin yüzünden şunu şunu yapamıyoruz.

Sanki ben istemiyorum dinlenmeyi! Sanki bayılıyorum uykusuz dolaşmaya! Eskiden, hamile kalmadan çok önce günde beş saat uyku yeterdi bana. Bu saat giderek arttı ve şimdi 7-8 uyumadan kendime gelemiyorum. Geldiğimi sansam da gözaltımdaki halkalar, yorgunluk nedeniyle ortaya çıkan sinir ile mücadele ediyorum.

Ki, kendime de bir uyku rutini oluşturdum.

 • Yatmadan iki saat önce kahveyi kesiyorum.
 • Yatarken cep telefonunu uçak moduna alıyorum, interneti kapatıyorum ki kurcalamayayım…
 • Aklıma gelen “kötü”leri kovuyorum. Şöyle yapıyorum: “Şu anda sizi çözemem. Uyumam lazım. Çözebileceğim zaman düşüneceğim. Şimdi sizi rafa kaldırıyorum.” Deneyin, etkili oluyor. Psikologumun önerisi.  İşe yarıyor gerek uyku öncesi gerek de gerçekten çözemediğimi hissettiğimde…
 • Ertesi gün yapmam gerekenleri düşünmeyi erteliyorum. Akşam hepsini bir kağıda yazıyorum ve kaldırıyorum. Gece yatarken düşünürsem, dayanamayıp fırlıyorum yataktan, bitirmeye çalışıyorum aklımdan çıkmaları için. Sabah da ben ben olmuyorum!
 • Kitap okuyorum. Mutlaka her gece beni dinlendiren bir kitap okuyorum. Roman okuduğumda merak edip sabaha kadar devam edebildiğimden, kişisel gelişim kitaplarını tercih ediyorum yatmadan önce.
 • Eğer sevgili kocayla tartıştıysam çözmeden yatağa girmiyorum. Çünkü yoksa asla uyuyamıyorum. Hatta onu da uyandırasım geliyor konuyu tamamlamak için! (Bu da benim fena huyum.)

Yani türlü türlü yöntemler deniyorum. Fakat genel olarak uykusuzum. Hepsini başarabildiğim söylenemez.

Nitekim… Yorgun gözlerimi ve renk değiştiren gözaltlarımı kendime borçluyum. Çünkü tek suçlusu benim.

Ya siz? Sizin uykular ne durumda? Çocuklar uyurken bu süreyi uyuyarak mı değerlendiriyorsunuz? Yoksa benim gibi uyku mücadelesinde misiniz?

 

Şebnem Seçkiner

Bu yazıyı sosyal medyada paylaşmak ister misiniz?Siz de yorum yapın

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

genografi

Yalnız değilsiniz

 • Kirk Mayberry kullanıcısının profil fotoğrafı
 • Karla Pichardo kullanıcısının profil fotoğrafı
 • Aileen Balog kullanıcısının profil fotoğrafı

Gruplara katılın

GİRİŞ YAP KATIL
Editör'ün Seçimi