Yaşam

Çocuklar neden meditasyon yapmalı?

meditasyon

 

Bir düşünün. Kaç kere çocuğunuza “ders çalışmayı bırak ve televizyon izle” derdiniz? Yüksek ihtimalle hiç ya da çok az. Neden? Çünkü onlar için en iyisini istiyorsunuz. Ve sizden başka kim onlar için en iyisini bilebilir ki?

Her zaman, her şeyin en iyisini vermek istiyorsunuz. Yiyecek, eğitim, kıyafetler… Doğum günlerinde en güzel hediyeleri alıyor, onları ne mutlu edecekse onu yapıyorsunuz. Sağlıklı olmaları için de elinizden geleni yapıyorsunuz. Ve başarılı olmaları için…

İşte şimdi onlar için hayatın en güzel hediyesini verme zamanı. Bir ömür boyu unutmayacakları ve teşekkür edecekleri bir şey. Bu, hayatlarını değiştirecek. Ne mi? Meditasyon. Çocuklarımıza öğretebileceğimiz değerli bir hediye.

Meditasyonun çocukların duygusal, zihinsel ve entelektüel gelişimleri için çok faydalı olduğunu biliyor musunuz? Evet, çocukların kendilerini tanımalarını, daha iyi uyumalarını ve daha sosyal olmalarını sağlıyor. Siz de zaten bunları istemiyor musunuz?

O halde neden bekliyorsunuz? İşte çocukların meditasyon yapmaları için beş neden…

#1 Zihinlerini daha iyi kullanmaları için

Zihnin doğası, stres olduğumuz zaman bir düşünceden diğerine atlamak değil mi? Bizi geren bir şey olduğunda zihnimiz sakin kalamıyor.

Çocukların bizim gençliğimizde olmadığı kadar teknolojik cihazlarla içli dışlı olduklarının farkındasınızdır. Hızlı düşünmek, hızlı cevap vermek zorundalar. İstedikleri bilgiye anında ulaşabiliyorlar, oyun oynuyorlar, tweet atıyorlar, mesajlaşıyorlar, online iletişim kuruyorlar.  Bütün bunlara ek olarak siz de dikkatini tek bir şeye odaklamasını, ders çalışmasını, zor problemleri çözebilmelerini istiyorsunuz değil mi?

Peki biz onlara odaklanmayı öğretmek için ne yapabiliriz?

Cevap, meditasyon. Meditasyon onların zihinlerinin bir düşünceden diğerine atlamasını engelleyecek, daha verimli düşünmelerini sağlayacak.

#2 Ergenliğin zorluklarına hazırlanmak için

Eğer ergenlik döneminde bir çocuğunuz varsa duygularının nasıl olduğunu, çevresinden nasıl etkilendiğini görüyorsunuzdur.

Meditasyon gençlere istikrar ve güven duygusu verir. Vücutlarında, hormonlarında yaşadıkları değişiklik sırasında güçlü kalmalarına yardım eder.

 

#3 Akademik başarı stresini azaltmaya yardım eder

Fark ettiniz mi? Bir bebekle zaman geçirirken, oynarken, muhteşem gün batımını izlerken zihniniz ne kadar da endişeden, stresten uzak değil mi? Zihin sakinse vücut da rahatlıyor. Yani vücudumuz zihnimizi takip ediyor. Çocuklar için istenen de bu değil mi peki? Yani stresten uzak bir zihin, sağlıklı bir vücut.

Gerildikleri zaman nasıl oluyor? Omuzları kasılıyor, sindirim ve diğer sağlık sorunları başlıyor, gözler kısılıyor… İdealimizdeki ne, çocuklarımızın sorunlarla kolaylıkla baş edebilmeleri, yaratıcı düşünebilmeleri… Meditasyon çocukları stresin negatif etkilerinden koruyor, zihinlerini taze ve yaratıcı tutmalarını sağlıyor. Sonra da zaten yaratıcılık da geliyor…

#4 Sağlıklı duygusal gelişime destek olmak için

Çocuğunuzda korku ve hayal kırıklığı ile ilgili sorunlar görüyor musunuz? Büyüme süreçlerinde bunlar çocukların ortak sorunları. Biz ne isteriz? Bu süreçten çok fazla zarar görmeden, üzülmeden çıkmalarını…

Kendi istediklerini yapamadıklarında, henüz sabretmenin ne demek olduğunu tam bilmedikleri dönemde hayal kırıklıkları yaşarlar. Küçük bir çocuk oyuncak için ağlarken, okul çağındaki bir çocuk istemediği bir şeyi yapmaya zorlandığında sıkıntı yaşar. Teknolojinin bu kadar gelişmesi ve anlık çözümler sunması çocuklarda sabırsızlığa neden oluyor.

Korku ile mücadele etmek de başka bir sorun… Kabul görmemek, fazla arkadaşın olmaması, ölüm korkusu, sevdiklerini kaybetme korkusu çocukları sıkıntıya sokabilir. Duygusal istikrarı yakalamak sağlıklı büyümeyi sağlar. İlerinin büyüklerinin de işte cesaret ve duygusal olarak güçlü durmaya ihtiyaçları var.

Meditasyon çocukların kendi doğal ritimlerine dönmelerini sağlarken onların hayal kırıklığı – korku gibi duygularla baş etmelerini kolaylaştırır. Duygusal gelişmeyi destekleyerek tüm sistemin dengelenmesine yardımcı olur ve zihinlerinin dinlenmelerini sağlar. Böylece bu duygulardan fazla etkilenmezler.

#5 Kendi potansiyellerine ulaşabilmeleri için

Çocuklar meditasyon sayesinde aslında kendi potansiyellerinin gerçek gücünü, stresin gelip geçici olduğunu ve hayallerindeki gibi başarılı olabileceklerini görürler.

Yapabileceğimiz en iyi şeylerden biri onları meditasyona yönlendirmek ve potansiyellerini keşfetmelerini sağlamak.

 

 

 

 

Yazı https://www.artofliving.org/meditation/meditation-for-you/why-should-children-meditate ve görsel sassandselfhelp.com adresinden alınmıştır.

Bu yazıyı sosyal medyada paylaşmak ister misiniz?Siz de yorum yapın

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

genografi

Yalnız değilsiniz

  • IleanaDrino kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Tanna kullanıcısının profil fotoğrafı
  • periayda kullanıcısının profil fotoğrafı

Gruplara katılın

GİRİŞ YAP KATIL
Editör'ün Seçimi