Yaşam

Çocuklara mutlu olmayı öğretmek

 

mutlu cocuk

 

Çocuklarımızın gelecekteki ilişkilerini “istemeden” sabote mi ediyoruz?

Mutluluk zor bir şeydir. Herkes mutlu olmak istiyor, değil mi? Sevdiklerimizin mutlu olmasını istiyoruz. Özellikle çocuklar söz konusuysa bu kesin! Ebeveynler mutlu çocuklar ister. Fakat bir çocuk ve bir yetişkin, mutluluğu çok farklı şekillerde algılar ve elde eder. Sizce de öyle değil mi?

Bir dakikanızı ayırıp bu soruya cevap verin: “Çocuğumu ne mutlu eder?” Bir şeyler elde ettiğinde (yani ona aldığımızda) mutlu olma ihtimalleri yüksek. Oyuncak? Yeni bir bilgisayar oyunu? Lunapark ziyareti? Ya da sadece bir dondurma onları mutlu eden… Belki de çocuğunuz uyku saati uyanık olduğu için mutludur. Çocuklar anında etki eden “fast food” anlık mutlulukları severler. (Aslında birçok yetişkin de aynı ancak bu başka bir yazı konusu.) Ebeveyn ve çocuk arasındaki günümüz dinamiklerinde iş mutluluğa geldiğinde bütün bir jenerasyon hataya sürükleniyor olabilir. Şimdi “neden” diye soruyorsunuzdur… Çünkü günümüzde birçok ebeveyn çocuklarını mutlu etmeye çalışıyor ve sorun da burada.

Ne kadar çılgın bir söz. Anne baba olarak görevimiz mutlu çocuklar yetiştirmek. Evet, bu iyi olurdu. Ancak…. Göreviniz onları mutlu etmek mi yoksa mutlu olmayı öğretmek mi? İkisinin arasında büyük bir fark var.

Eğer ona mutlu olmayı öğretmek yerine onu mutlu etmeye çalışıyorsanız, mutluluğu başkasına bağlı çocuk yetiştiriyorsunuz demektir. Anne baba olarak göreviniz yetişkinliğinde size ihtiyaç duymayacak bir çocuk yetiştirmek. Kızınızı, oğlunuzu büyüdüğünde kim mutlu edecek? Siz yanında değilken, kiminle mutlu olacak? Bu görev ileride eşlerine mi düşecek?

Sürekli eşi tarafından mutlu edilmeyi bekleyen bir taraf varsa, o ilişkideki gerginliği bir düşünün. Ya da diyelim biri mutsuz, bu başkasının suçu mu? Olabilir. Fakat şimdi bu tür ilişkileri bir kenara bırakalım. Şimdi büyük sarsıntılar olmayan (ölüm, ayrılık, hastalık, işsizlik gibi) ilişkileri ele alalım. Sıradan bir günün düşünün… Mutlu olup olmamanız size bağlı.

Anlamı olan, uzun süren gerçek bir mutluluk mu arıyorsunuz? Hadi bunu kendiniz bulun… Bunu eşinizden beklemeyin. Hem çok beklersiniz hem de nereye kadar böyle devam eder? Herkesin mutluluk peşindeki yolculuğu farklıdır, sonuçları da değişiklik gösterir.

Çocuklarımız bunu anlamayacaklar. En azından şimdi…

Doğru insanı bulmak, gerçek mutluluğu yakalamanıza yardımcı olur. Gerçek aşk eşsiz bir şey…  Hem de mutluluk verici… Hatta belki mutluluğu katlanarak artırıyordur. Peki ilişki bittiğinde o zaman ne oluyor? Eğer sizi mutlu edecek birini aramayı düşünüyorsanız mutluluğun sırrını kaçırıyorsunuz demektir. Ve tabii ilişkinin de…

Çocuklarımıza bunu yapıyor muyuz? Büyüdüklerinde nasıl mutlu olacaklarını gösteriyor muyuz? İyi birer rol model miyiz?

Mutlu çocuklar yetiştirmenin en iyi yolu, mutlu olmaktır!

Yeni bir araba, en sevdiğiniz restorana ailece yapılan bir ziyaret değil gerçek mutluluk nedeni. İkisi de kısa süreli…

Mutluluğu arama yolculuğunuzda dikkat edin, çocuklarınızı size bakarak, sizi izleyerek öğreniyorlar…

 

 

 

Yazı http://www.huffingtonpost.com/entry/are-parents-sabotaging-their-childrens-future-relationships_us_58ebfc54e4b0ea028d568c18?ncid=fcbklnkushpmg00000037 adresinden, fotoğraf Google’dan alınmıştır.

Bu yazıyı sosyal medyada paylaşmak ister misiniz?Siz de yorum yapın

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

genografi

Yalnız değilsiniz

  • Rebeccaeromy kullanıcısının profil fotoğrafı
  • suqydojip kullanıcısının profil fotoğrafı
  • osmibi kullanıcısının profil fotoğrafı

Gruplara katılın

GİRİŞ YAP KATIL

Benzer Yazılar

Editör'ün Seçimi