Uncategorized

Çocuklara okuma alışkanlığı kazandırmanın 10 yolu

kitap

Çocuklara kitap okumak için büyümelerini beklemeyin. Doğar doğmaz kitap okumaya başlar, onu kitaplarla tanıştırırsak bu harika alışkanlığı erken edinmelerini sağlamış oluruz. Baktık, araştırdı, kitap okuma alışkanlığı kazandırmanın yöntemlerini yazmak istedik.

 1. Ona okuyun

Hem de bunu yapmak için büyümesini beklemeyin. Doğumdan birkaç gün sonra başlayabilirsiniz. Hem kitap okumuş hem de ikiniz özel zaman geçirmiş olacaksınız. Okuma alışkanlığını ne kadar erken kazanırlarsa o kadar iyi. Ne kadar okuyacağınız size, aile yaşantınıza bağlı. Ancak günde 3-4 kitap okumaya çalışın. Biraz büyüdüğünde, konsantrasyonu arttığında 20 dakikaya çıkarabilirsiniz okuma süresini.

 1. Soru sorun

Çocuklar kitap okurken soru sormak, onları hevesini artıracağı gibi aynı zamanda okuduklarını anlamaya yardımcı olur. Evet sesleri birleştiriyorlar, okuyabiliyorlar da okuduklarını anlayabiliyorlar mı? İşte soru sormak, onların okuduklarını anlamak istemleri için güzel bir yöntem. Bebeğinize okuyorsanız mesela, “kedi nerede” diye sorun. Hem yeni kelimeler öğretecek hem de iletişime geçmesini sağlamış olacaksınız. Eğer 2-3 yaşındaysa kitap okumadan önce, okurken ve sonrasında soru sorun. Mesela kapağını gösterip “sence bu kitap ne hakkında” diye sorun. Kitabın ortasında karakterlerle ilgili konuşabilirsiniz. Bittikten sonra da kitapta neler olduğunu sorabilirsiniz.

 1. Siz de okuyun

Evet, anne babalar olarak onlara iyi bir örnek olmalıyız. Kitap okumalarını istiyorsak, biz de okumalıyız. Gözlemin de iyi bir öğrenme yöntemi olduğunu, bizden görerek öğrendiklerini unutmayalım.

 1. Sesinizi iyi kullanın

Okurken ses tonunuzu değiştirin. Farklı karakterler varsa her birini ayrı bir tonda okuyun. Vurgulamaları iyi yapın. Böylece çocuğunuzun dikkati dağılmaz, heyecanla takip eder.

 1. Resimlere baksın

Siz okuyun ama çocuğunuz da resimleri görsün. Yan yana oturuyorsanız, sayfaları çevirebilir, tüm resimleri beraber inceleyebilirseniz. Eğer resimlere bakmadan hızlı hızlı geçmek istiyorsa, o zaman ona resimlerle ilgili soru sorun. Böylece hemen geçmez.

 1. Sormaya devam

Kitabı okurken bir mola verin ve sorun: “Peki sence şimdi ne olacak?” tahminlerde bulunmasını sağlayın. Eğer imkansız bir şeyler söylüyorsa, susturmayın, hayır demeyin, olabilecek şeyleri düşünmesini sağlayın.

 1. Eğer sıkıldıysa..

Baktınız ki siz okurken o odadaki başka şeylerle ilgileniyor, dikkati dağılmış demektir. O zaman kitabı daha eğlenceli okumayı deneyebilirsiniz. Ses değiştirmek, vurgular eklemek gibi… Belki de süre çok uzundur, bir sonraki sefere daha kısa okuma saatini daha kısa tutmayı deneyebilirsiniz.

 1. Göz gezdirin

Kitabı çocuğunuza okumadan önce siz bir okuyun. Hem okurken sorduğu soruları daha rahat ve bölünmeden cevaplayabilmek hem de hikayenin onun için uygun olup olmadığına bakmak için bunu yapmanız gerekiyor. Ayrıca

 1. Planlayın

Eğlenceli, her zaman orada bulunmaktan keyif alacağı bir okuma köşesi hazırlayın. Hep burada okursanız ve orada mutluysa okuma zamanlarını iple çekecektir.

 1. Dil gelişimi için okumak

Okumak dil gelişimi için de çok önemli. Kitap okuyarak sesleri, kelimelerin telaffuzlarını öğretiyoruz. Zaten gün içinde yeni kelimleler öğretmek için çalışmıyor muyuz? İşte kitap okurken bizim sandığımızdan daha fazla kelime öğrenmelerini sağlıyor.

Bu haber http://www.icanteachmychild.com/10-steps-to-teaching-your-child-to-read/ ve http://www.wikihow.com/Read-Aloud-to-a-Child sitelerindeki bilgilerle hazırlanmıştır. Görsel https://tr.pinterest.com/explore/children-books-online/ adresinden alınmıştır.
Bu yazıyı sosyal medyada paylaşmak ister misiniz?Siz de yorum yapın

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

genografi

Yalnız değilsiniz

 • Ensuext kullanıcısının profil fotoğrafı
 • Bratgepe kullanıcısının profil fotoğrafı
 • Sendogan Yazici kullanıcısının profil fotoğrafı

Gruplara katılın

GİRİŞ YAP KATIL
Editör'ün Seçimi