Yaşam

Çocukları Arabada Güvende Tutmak

otokoltuğu

 

Araba koltuğu kullanmak, seyahat ederken çocuğunuzun güvenliği için en önemli unsurdur. Türkiye’de; boyu 1.35 metreden kısa, ağırlığı da 36 kilonun altındaki çocukların 01 Haziran 2010 tarihinden itibaren arabada oto koltuğu kullanmaları zorunlu hale gelmiştir.

Çocuk oto koltukları olası bir kazada yaralanma riskini oldukça azaltmaktadır. Ama buna rağmen bu koltuklar halen hatalı kullanılabilmektedir. Bir araba koltuğu seçerken bazı temel unsurlar size çocuğunuzu sağlama almanız için yardımcı olacaktır. En iyi araba koltuğu her zaman en pahalısı olmayabiliyor. En iyi koltuk, çocuğunuzun boyuna, kilosuna, yaşına ve aracınıza tam uygun olan koltuktur.

Bir araba koltuğu seçtiğinizde, önce onu deneyin. Satan mağazalar ya da kullanım kılavuzu nasıl doğru monte edeceğinizi ve kullanacağınızı tam anlatamayabilir, bunu unutmayın. Güvenli ve doğru şekilde monte etmeyi öğrenmek sizin elinizde.

Doğru monte ettiğinizden emin olmak için varsa markanın teknik bilgi sahibi olan bir çalışanından yardım alabilirsiniz.

 

Araba koltuğu seçimi için kurallar

*Kullanılmış bir koltuğu alıyorsanız dikkatli davranın. 6 yaşından büyük ya da daha önce kaza yapmış bir koltuğu kullanmayın. (İyi görünse bile yapısı bozulmuş olabilir.)

*Eksik parçaları olan, üzerinde üretim yılı ve model numarası olmayan ya da kullanma talimatlarına ulaşamadığınız bir koltuğu almayın. Eğer koltuğun geçmişte nasıl kullanıldığını bilemiyorsanız, eski yıpranmış ya da hasarlı görünüyorsa kullanmayın.

*Eğer kullanılmış bir koltuk alıyorsanız, internetten ya da üretici firmadan kullanma talimatlarını edinin; ne kadar süre kullanılabileceğini sorun, o seride hatalı üretim olup olmadığını araştırın. Hatalı üretimler ve üreticinin ürün geri toplatması gibi durumlar olağandır. Bu durumda üretici size yeni bir model ya da yeni aksamları sağlayabilir.

*İnternette bazı markalarda, markanın kendi sitesinde, ürün hatırlatma kartı doldurabiliyorsunuz. Böyle bir kart doldurursanız, üretici hatalı üretimde ürün geri çağırma yaptığında size de haberdar edecektir.

 

 

 

Bu yazıyı sosyal medyada paylaşmak ister misiniz?Siz de yorum yapın

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

genografi

Yalnız değilsiniz

  • Kirk Mayberry kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Felix Matheny kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Melvina Casey kullanıcısının profil fotoğrafı

Gruplara katılın

GİRİŞ YAP KATIL

Benzer Yazılar

Editör'ün Seçimi