Uncategorized

Çocuklarıma oyuncak almayın

 

Artık çocuklarıma oyuncak almayın. Onun yerine bunu deneyin…

Bir akrabamdan yine telefon geldi, “çocuklar hangi oyuncakları sever” diye. Bir dakika sessiz kalmayı tercih ettim, cevap veremedim. “Aslında çocuklarım oyuncakla oynamayı pek sevmiyor” diyebildim.

Oyun yerine çocuklarım bir şeyler izlemek istiyor, trambolinde zıplamayı seviyor, komşuların çocuklarıyla bahçede oynuyor… Yaşları, 10, 8 ve 5. Çok nadir odalarında oturup oyuncaklarıyla oynuyorlar. Sayısız olan oyuncaklarla…

Lütfen, size yalvarıyorum. Çocuklarıma artık oyuncak almayın.

Oynamadıklarını bağışlamak için kutuların içinde saatler harcadım. Ve çocuklarım bu oyuncakları özlemiyor. Sordukları zaman “yok” yanıtını aldıklarında o sırada şikayet ediyorlar. Bu sonra “babaannemin aldığı oyuncağı özlüyorum”a döner.

Öyle görünüyor ki bizden önceki nesil çocukların onların düşündüğü kadar ihtiyacı olmadığını kabullenmek istemiyor.

Annemin, bizim oyuncaklarımız hakkında söylendiği günleri hatırlıyorum. Bu konuda duygusal mı davranıyorum? Hiç sanmam.  Bazen internette 80’li yıllara ait oyuncakları gördüğümde “Hâlâ bende olmalarını ister miydim” diye düşünüyorum. Yok, sanmıyorum.

Merak ediyorum, çocuklarım bir gün o çok istedikleri ve aldığım oyuncağı verdiğim için bana kızacaklar mı?

Çocuklarımdan biri dört yaşındayken çok istediği kamyonu anlatmıştı. Daha sonra gittim, aldım, yılbaşı için iki ay sakladım.  Açtı, çok şaşırdı, sevindi… Tahmin ettiğimden daha çok tepki verdi.

Peki şimdi? Oynamadığı diğer oyuncaklarının arasında duruyor.  Bu bir şey yapmamak demek, çöp toplamak demek…

“Sıkıldım” kelimesini her duyduğumda bir zamanlar çok istedikleri, ama şimdi dokunulmadan bir köşede bekleyen oyuncaklarını, hatta oyuncakların oynanmayı beklediklerini hatırlatıyorum.

“Git ve kamyonunla oyna” dediğimde hangisi olduğunu hatırlamaya çalışıyorlar. Açıklıyorum, “Hani geçen sene yılbaşında aldığım…” Yok, ses gelmiyor. Daha fazla detay veriyorum, özelliklerini sıralıyorum… Nihayet bir hatırlama ifadesi beliriyor yüzünde. Sonra da diyor ki: “Yok, ben artık o kamyonu sevmiyorum”

Bütün büyüklerin oyuncak almasından evin çöp yığını gibi görünmesinden bıktım.

Bu bir Toy Story – Oyuncak Hikayesi filmi değil, biz uyuduğumuzda canlanmıyorlar. Bu, aslında kırılan oyuncakların, yüzleri gözleri boyanan bebeklerin olduğu bir korku filmi.

Lütfen, benim çocuğuma oyuncak almayın. Ne kadar güzel olduğunu düşünseniz de, oyuncağa baktığında sizi ne kadar çok sevdiklerini geçirmeyecek akıllarından. Onlar çocuk.

Size oyuncak almak yerine yapabileceklerinizi anlatayım.

  • Onlarla zaman geçirin. Dondurma yemeye gidin, parka gidin, zaman geçirin…. Bunu herhangi bir oyuncaktan daha fazla sevecekler. Gerçekten. Ayrıca daha da uzun süre hatırlayacaklar.
  • Eğer bir şey vermek istiyorsanız, çocukken en sevdiğiniz kitabı alın mesela. Başına da kitapla ilgili güzel bir anınızı yazın. Verdikten sonra o notu onlara okuyun…
  • Onlara tecrübeler alın… Benim çocuklarım müzeleri seviyor. Müzik derslerini seviyor. Sevdikleri şeyleri yapmaları konusunda onlara destek olun, dünyayı daha iyi tanımalarına yardımcı olun. Eğer bir harcama yapacaksanız bu konuya destek olabilirsiniz. Siz götürecekseniz daha iyi. Ama götüremeyecekseniz de bu dersi sizin sayesinde aldığını, bu müzeye sizin sayenizde gittiğiniz hep hatırlatacağım.

 

Böyle düşündüğümüz zaman hiçbirimizin fazla eşyaya ihtiyacı yok, değil mi?

Her fırsatta çocuklarıma çok şanslı olduklarını, sahip oldukları için şükretmeleri gerektiğini anlatıyorum.  Ama sürekli oyuncak hediye edildikçe bunu anlatmam zor oluyor.

İşte bu nedenle oyuncak aldığınızda aranızdaki bağın daha da kuvvetlendiğini düşünmekten vazgeçin. Böyle bir şey olmayacak!

Söz veriyorum, onlarla zaman geçirdiğinizde bu aranızdaki bağ kuvvetlenecek.  Onları parkta oynarken izleyin, beraber gezin, müzelere gidin…

Bir hafta sonra unutulacak oyuncakları koymak için daha büyük bir eve taşınmayı reddediyorum.

 

 

Yazı ve fotoğraf http://www.scarymommy.com/stop-spoiling-my-kids-with-toys/?utm_source=FBOnsite sitesinden alınmıştır.

 

Bu yazıyı sosyal medyada paylaşmak ister misiniz?Siz de yorum yapın

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

genografi

Yalnız değilsiniz

  • IleanaDrino kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Tanna kullanıcısının profil fotoğrafı
  • periayda kullanıcısının profil fotoğrafı

Gruplara katılın

GİRİŞ YAP KATIL
Editör'ün Seçimi