Yaşam

Çocukların Ruhsal Sağlıkları İçin Yapılacaklar

 

Geçtiğimiz yaz, çalışanların ruhsal sağlıkları için izin almalarını teşvik eden bir CEO hakkında haber gördüm. Bu haberden sonra psikolojimizle ilgilenmemizin önemi hakkında çok sayıda medya haberine yol açtı.

Peki ya çocuklar? Çocuğunuzu okula yollamayıp ruhsal sağlıkları için bir gün geçirmesine izin mi vereceksiniz? Bunun basit bir cevabı yok.

 

Bir psikoterapist olarak 15 yıl boyunca, birkaç ebeveyne zaman zaman çocuklarının psikolojileri için onlara izin vermeye teşvik ettim. Ancak, birçok ebeveyni çocuklarına psikolojileri için izin vermelerinin iyi bir şey olduğuna ikna etmek zorunda kaldım.

Çocuğunuzun Ruhsal Sağlıkları İçin Bir Güne İhtiyaçları Var mı Nasıl Öğrenilir?

 

Grip olsaydı, çocuğunuzu o gün okula gönderip göndermemeyi düşünmezdiniz. Ancak, kötü psikolojileri nedenleriyle çocuğunuzun evde kalması gerektiğini anlamak çok zor olabilir.

 

Çocuklar bazı stresli durumlar nedeni ile okula gitmek istemeyebilir (bir sunum yapmaktan korkmak veya matematik ödevlerinin yapılmadığı zamanlar gibi). Böyle zamanlarda onlara düşündüklerinden daha güçlü olduklarını göstermek gerekir.

 

Çocukların arada bir ruhsal sağlıkları için izin (belki de yılda bir veya iki kez) almalarına izin verin, onların vücutlarının yanı sıra zihinlerine bakmak hayati önem taşır. Aynı zamanda duygusal becerilerini keskinleştirmeye yardımcı olmak ve güçlü kalmak için ihtiyaç duydukları zihinsel kasları inşa etmelerine yardımcı olmak için harika bir fırsat olabilir.

 

Ruhsal Sağlık Günü Nasıl Yardımcı Olur

 

Çocuğunuzun küçük bir duygusal iyileşme için okuldan bir gün izin almasına karar verirseniz, çok iyi planlayın. Günü, çocuğunuza sadece daha iyi hissetmesini sağlayacak bir gün değil, uzun vadede ona iyi gelecek çözümlerin olduğu bir gün haline getirin.

Doğru bir ruhsal sağlık günü geçirmek için şunları yapın;

  • Problem çözmek.

Çocuğunuz belirli bir sorunda (örneğin, oyun alanında zorbalığa maruz kaldıysa veya sınıflarından birinde geride kalma konusunda stres altındaysa, zihinsel sağlık gününü bu problemi çözme fırsatı olarak görün. Okulla bir toplantı planlayın, çocuğunuzla problemi konuşun ya da yardım edebilecek kişilerle görüşün.

  • Öz bakımı uygulayın.

Çocuğunuz yorulduysa, fazla çalışılmışsa ya da moralsizse, arada bir izin yapmak onun pillerini şarj etmesine yardımcı olabilir. Daha sağlıklı alışkanlıkları başlatmak, uyku düzeni, besleyici yemekler yemek ve bol miktarda egzersiz yapmak için bir fırsat olabilir.

  • Profesyonel görüş alın.

Çocuğunuz okula devam etmek için direnç gösteriyorsa, profesyonel yardım isteyin. Çocuğunuzun ruhsalsağlık ihtiyaçları hakkında konuşmak için çocuk hekimiyle randevu alın. Doktorunuz ihtiyaç görürse bir psikoloğa yönlendirebilir.

 

Ruhsal Sağlık İçin Olan İzin Gününde Bu Faaliyetlerden Kaçının

 

Gerçeklerden kaçmak veya sorunları önlemek için zihinsel sağlık günü kullanmak, aslında iyiden çok zarar verebilir. Sonuçta, sorunlar hala yarın orada olacak ve sorunlar hala ele alınmazsa okula geri dönmek daha da zor olacak.

 

Bu faaliyetleri o günde yapmaktan kaçının:

 

  • TV izleme.

Televizyonun önünde dinlendirici bir gün geçirmenin veya video oyunları oynarken dinlenmenin yardımcı olacağını düşünebilirsiniz. Ancak araştırmalar, televizyonu aşırı derecede izlemenin zihni dinlendirmediğini ve zihinsel sağlık için kötü olduğunu gösteriyor. Uluslararası İletişim Kurumu’nda yayınlanan 2015 yılındaki bir araştırma,  televizyonu aşırı izlemenin yalnızlık ve depresyon duygularını arttırdığını tespit etti.

  • Bütün günü uykuda geçirmek.

Yatmak veya bütün gün inaktif olmak çocuğunuzun belirtilerini kötüleştirebilir. Çocuğunuz uykusuz olsa bile çok fazla uyumasına izin vermeyin. Uyku döngüsünü bozarsanız ve yoluna devam etmesi daha da zor olacak.

  • Çocuğunuzu evde kaldığı için ödüllendirme.

Evde kalmanın ne bir ceza ne de bir ödül olduğunu düşünmemesi gerekir. Çocuğunuzu dışarıda öğle yemeğine çıkarmaya ya da ona iyi gelebilecek faaliyetlerde bulunmasını sağlayın. O günü özendirici hale getirmeyin. Bunu yapmak yanlış mesaj gönderebilir.

 

Yazı ve Görsel;  https://www.psychologytoday.com/blog/what-mentally-strong-people-dont-do/201711/should-kids-be-allowed-take-mental-health-days?amp

Bu yazıyı sosyal medyada paylaşmak ister misiniz?Siz de yorum yapın

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

genografi

Yalnız değilsiniz

  • CliffBeaky kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Doctorsic kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Нету kullanıcısının profil fotoğrafı

Gruplara katılın

GİRİŞ YAP KATIL
Editör'ün Seçimi