Yaşam

Çocuklarınızdan da özür dileyin

 

Çocuklar da büyükler kadar özür dilenmeyi hak ediyor…

Eşimle yıl dönümümüzdü. Ne hakkında olduğunu hatırlamıyorum ama tartışmıştık. Ertesi sabah da elimizde kahve kupaları, birbirimizden uzakta oturmuş bakışıyorduk mutfak masasında. İkimiz de duygusal olarak yara almıştık.  Kötü hissediyorduk kendimizi. Özür dilemeye hazırdık birbirimizden. Peki ilk kim yapacaktı bunu?

“Üzgünüm” dedi eşim elimi tutarak. Üzerinden büyük bir yük kalktı, rahatladı söyleyince…

“Ben de üzgünüm” diye cevapladım. Ben de ilk söyleyen olabilirdim ama değildim.

Bu tek kelime ya da “özür dilerim”deki iki sihirli kelime, bizi rahatlattı. Ortalığı topladık, güne devam ettik. Bir geceki önceki “biz” gibi değildik.

O akşam, her sene yaptığımız gibi artık bir gelenek haline gelen düğün videomuzu izledik. Büyükbabamın “kusura bakma sevgilim” dediği konuşmasında yine güldük. Evli çiftler iyi bilir ki, bu hep işe yarar. Etkilidir. Dünyada samimi özürler olmadan yürüyen, gelişen bir ilişki olamaz…

11 yıl sonra bunu görüyorum. Şu anda anne olduğum için daha da değerli bu özürler. Çünkü evliliğimizde eşime yaptığım inadı anneliğime taşıdığımı görüyorum. Elimizden geleni yapsak da eş olarak da anne olarak da kusursuz olmak mümkün değil.

Aslında daha sabırlı bir anne olacağımı düşünüyordum. Fakat bir çocuğunuzun “dünyanın en kötüsü sensin” diye bağırırken diğeri mutfağı yerle bir ediyorsa, o sabır kalmıyor. Buna bir de uykusuzluğu ekleyin. Sonuç: Bu anne çok hata yapıyor!

Biliyor musunuz ama ne var? Çocuklarıma da diğer insanlara gösterdiğim saygıyı göstermeliyim. Saygının yaşla bir alakası yok. Bazı insanlar ne yazık ki özür dilemeyi zayıflık olarak görüyor. Çocuklarından özür dilediklerinde de otoritelerini kaybedeceklerini düşünüyorlar. Sanki yanlış yaptık diye özür dileyince bize olan saygıları gidecek sanıyorlar. Oysa durum tam tersi!

Size bir şey sorabilir miyim? Ne zaman sizden özür dileyen birine saygınızı kaybettiniz?

O gün eşim elimi tutup da üzgün olduğunu söyleyip özür dilediğinde, ona bu kadar saygı duyacağımı tahmin edemezdim.

İnsan olmak aynı zamanda hata da yapmak demektir. Anne baba olarak yapmamız gereken de hataları da özür dilemeyi de öğretmemiz. “Üzgünüm, özür dilerim” demek karakterimizin ne kadar güçlü olduğunu gösterir, zayıflığı değil.

Büyükbabamın bizim düğünümüzde yaptığı gibi, siz de özür dilemeyi gösterin. Çocuklarınızdan özür dileyin gerektiği zaman.

Çocuklarımız da başka büyüklere gösterdiğimiz saygıyı hak ediyor. Saygılı, iyi olmayı öğretmemizin tek yolu, onlardan özür dilemek…

 

 

 

Yazı http://www.scarymommy.com/give-children-respect-by-apologizing/, görsel Pinterest’ten alınmıştır.

 

Bu yazıyı sosyal medyada paylaşmak ister misiniz?Siz de yorum yapın

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

genografi

Yalnız değilsiniz

  • Lutwychewd kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Filipslups kullanıcısının profil fotoğrafı
  • VindMr kullanıcısının profil fotoğrafı

Gruplara katılın

GİRİŞ YAP KATIL
Editör'ün Seçimi