Yaşam

Çocuklarınızla Daha Sakin Akşamlar İçin 8 Öneri

 

 

 

Neden çocuklarım sürekli çığlık atmadan, çırpınmadan ve ağlamadan ödevlerini yapmalarını sağlayıp uyutamıyorum? Kendinize bu soruyu düzenli olarak soruyorsanız eğer, yalnız değilsiniz. Bazı ebeveynler, ev ödevlerinin ve yatağa gitme zamanlarının, ebeveynlik dönemlerinin en sinir bozucu, bitkin anları olduğunu söylüyor. Herkes günün yorgunluğu ile eve geldiğinde huysuzlaşır ve ödev konusunda tartışmalar olur. Ancak, basit, düşünülmüş bazı değişikliklerle, siz ve çocuklar için işleri daha az stresli hale getirecek sakin bir akşam planı geliştirebilirsiniz.

 

İşte sakin akşam planınızı oluşturmanıza yardımcı olacak sekiz ipucu. Hepsini deneyebilir veya bazılarını seçebilirsiniz.

 

 

 • Hızlı Aile Toplantısı Düzenleyin

Hafta sonu bir aile toplantısını düzenleyerek süreci başlatın. Çocuğunuza,  yarın okuldan sonra bu planların uygulanacağını bundan sonra farklı bir şekilde ilerleyeceğini haberdar edin. Basit tutun ve onlara amacını bildirin. Yatmadan önce olabildiğince az stresle tamamlanmış şekilde olmasını sağlayın. “Yarın okuldan sonra farklı şeyler deneyeceğiz, böylece hepimiz için daha iyi bir düzene gireceğiz” diyebilirsiniz.

 • Beklentileri ve Sonuçları Ayarlayın.

Çocuklarınız okuldan eve dönünce ilk neyin yapılması gerektiği konusunda kurallar koyun. Her yaştan çocuklar için, ayakkabı ve ceket koyma, öğle yemeği kutuları ve su şişelerini boşaltma ve çalışma alanlarında ödevlerini ayarlama gibi şeyler olabilir.  Her şeyden önce, onlara bunları yapmazlarsa sonuçlarının neler olacağını söyleyin ve takip etmeyi unutmayın. Bazı basit zemin kuralları koymak, okuldan sonra kaosun patlamasını önleyebilir. Çocuğunuz ev ödevinden şikayet ederse, onu temel kurallarına ve sonuçlarına yönlendirin.

 • Ekran Yok

Televizyon seyretmek veya video oyunları oynamak okuldan ilk geldiğinde ev ödevlerine veya işlerine başlamayı zorlaştırıyor. Bu nedenle öğleden sonraki alışkanlıklardan çıkarılmalıdır. Diğer elektronik cihazlara (telefonlar, tabletler vb.) süreli erişilebilir. Ortada bir tüm elektronik cihazların tutulduğu bir kutu bulundurun. Çocuğunuzun elektronik cihazlarının kullanım süresi bittiğinde oraya koymasını söyleyin. Sınırlı kullanım süresini aşmasına izin vermeyin ve süre bittiğinde kutuya koymasını hatırlatın.

 

Çocuğunuz ödevini yapmak için dizüstü bilgisayarına veya tabletine ihtiyaç duyarsa ne yapmalısınız? Çözümü tabletleri ve dizüstü bilgisayarları görünür bir yere koydurmak ve çocuğunuzun ev ödevlerinde kullanmaları sırasında kontrol etmektir. Bu, onlara ihtiyaç duyduklarını, onları ne için kullandıklarını ve ne kadar süre kullanılacağını size bildirdikleri anlamına gelir.

 

 • Çocuğunuza Enerjisini Atması İçin Zaman Tanıyın.

Çocuğunuz yorgun değilse, uykuya geçiş süresinden önce, belirli bir süre daha verin. 15 dakikalık bir bisiklet sürüşü bile olabilir.

 • Ödevinizi Yapılabilir Bölümlere Bölün.

Ödev, enerji atma süresinden sonra başlamalıdır. Her yaştan çocuklar ödevlere karşı bir meydan okuma eğilimi gösterir, bu nedenle ev ödevlerini uygulanabilir bölümlere ayırmak yardımcı olabilir. Bazı ebeveynler, çocuklarının ev ödevlerini bölümlere ayırmalarını yararlı buluyor: Okuldan hemen sonra başlamak istedikleri bölüm, işler sonrası veya akşam yemeğinden sonra ne yapmak istedikleri bölümler gibi. Arada duş alır veya ders dışı bir faaliyeti tamamlarlar.

Bazı çocuklar görevler arasında aralara ihtiyaç duyarlar. Daha küçük yaştaki çocuklar için, zamanlayıcıyı ayarlayın (15 dakika genellikle iyi) ve zamanlayıcı kapandığında, tekrar oturup devam etmesi gerektiğini açıklayın. Daha büyük çocuklar kendi molalarını ayarlayabilirler ancak molanın telefonda bir saate dönüşmediğinden emin olun.

 • Bir anne/baba sepeti oluşturun

Çocukların işlerinin takibi için bir sistem oluşturmanız, stressiz ve net bir hazırlık yapmanıza olanak verir. Çocuklarınızın okul izin belgeleri, öğretmen notları, okul gezi paralı gibi unutulmaması gereken notlarınız için bir alan yaratın.

 

 • Akşam yemeğinden sonra sabaha odaklanın.

Ödevin yine de tamamlanması gerekiyorsa, “elektroniksiz, dikkat dağıtıcı olmayan” kuralı yürürlüğe koymaya devam edin. Daha küçük yaştaki çocuklar için, yatmaya hazırlanma zamanı gelmiş olabilir. Ancak, ne olursa olsun, herkes için ertesi sabaha için hazır olma zamanı. Tamamlanan ödev, okul kitapları, imzalı izin fişleri, atıştırmalıklar, su şişeleri ve spor / spor malzemeleri ile birlikte sırt çantaları hazır olmalı. Bunlar düzeldikten sonra, sırt çantaları ön kapı tarafına yerleştirilebilir

8-12 yaş arası çocuklar için erişilebilir bir yerde (örneğin buzdolabında) tutulan bir kontrol listesi hazırlamalarını isteyin. Bunları akşamları organize olmalarına yardımcı olmak için kullanabilirler ve sabahları kontrol listesi olarak işaretleyebilirler.

 • Yatma Zamanı ve “Hazır Olun” Saati oluşturun.

Her okul gecesinde bağlı kalmayı taahhüt ettiğiniz gece uyku planını hazırlayın. Bu, yatmadan önce ne zaman olacağı hakkında bir beklenti oluşturmayı ve çocuğunuz yatmadan 30-45 dakika önce hazırlanmaya başlamayı içerir. (Daha kısa sürerse çocuğunuz çok acele edecektir)

Küçük yaştaki çocuklar için bu rutin banyo zamanını, kitap okumayı içerebilir. Bu yaş çocuklar, ertesi günü ne giyeceklerini seçmenin keyifli olacağını düşünürler, bu da sizin sabah daha erken uyanmamanızı sağlar. Çocuğunuz uykuya dalmakta zorlanıyorsa, sakin olun ve planınıza sadık kalın, onlara yatakta beklediğinizi söyleyin. Gençler için yatmadan önce, “Seni saat 10: 30’da yatağında görmek isterim. Hâlâ bitirmek zorunda olduğunuz ödevler varsa ona göre planla’’ gibi bir yaklaşım olabilir.

 

Aileniz için sakin bir akşam planını tutarlı bir şekilde izlemek pek çok gecede imkansız görünebilir ve gerçekte bazı geceler kendiniz veya çocuklar için belirlediğiniz her beklentiyi takip edemezsiniz. Ancak, bir planın olması, çoğu ebeveynin okul yılı boyunca yaşadığı stres ve düzensizliği azaltmanın anahtarıdır.

 

Yazı; https://www.empoweringparents.com/article/homework-and-bedtime-arguments-8-tips-for-calmer-nights-with-kids/

Görsel; www.shutterstock.com

Bu yazıyı sosyal medyada paylaşmak ister misiniz?Siz de yorum yapın

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

genografi

Yalnız değilsiniz

 • CliffBeaky kullanıcısının profil fotoğrafı
 • Doctorsic kullanıcısının profil fotoğrafı
 • Нету kullanıcısının profil fotoğrafı

Gruplara katılın

GİRİŞ YAP KATIL
Editör'ün Seçimi