Hamilelik Günlüğü

Deren’in Hamilelik Günlüğü 27. Hafta

IMG_1487

Deren’in Hamilelik Günlüğü – 27. hafta:

Artık uzun süre ayakta kalamadığım haftalar başladı. Böyle diyorum ama yine de dostlarla gittiğimiz gezilerde onlara uyum sağlamaya çalışıyorum. Mesela bu hafta uzun bir ada turu yaptım. Ciddi yürümüşüz. Eve pestil halde dönüp akşam 21.30 da sızınca idrak ettim. Biraz ayakta kalınca belim ağrımaya başlıyor. Karnım epey büyüdü çünkü. Beni tanımayanlar “doğum yakın herhalde” diyorlar. 2,5 ay daha var deyince de şaşırıyorlar.

Bu aralar aldığım nefesler yetmiyor sanki. Ve daha hızlı nefes aldığımı fark ettim aynı zamanda. Biraz araştırınca bunun normal olduğunu gördüm. Sizde de aynı sıkıntı varsa endişelenmeyin. Rahmimiz göğüs kafesine yaklaştığı için diyafram da yukarı çıkarmış ve akciğerler tam olarak şişmediği için nefes almak zorlaşırmış. Tam bu noktada yine gebelik hormonları devreye giriyor ve daha hızlı nefes almamızı sağlıyormuş. Yani bebeğimize yeteri kadar oksijen gidermiş. Sorun yokmuş. Ben geceleri ince yastıkla uyurdum ama artık biri ince biri kalın iki yastıkla uyumaya başladım. Hem reflüye engel oluyor hem de sanki daha kolay nefes alıyorum gibi geliyor.

Haa bir de göbek deliğimin altında ve üstünde oluşmasını beklediğim çizgi de belirmeye başladı. Giderek daha koyu bir renk alacak. O çizgiyi hiç sevmiyorum ama yapacak bir şey yok. Neyse ki doğumdan sonra kayboluyor. Aylar sürecek ama olsun.

Artık kızımızı kardeşe hazırlama konuşmalarımız artmaya başladı. Kendisi kardeşini heyecanla bekliyor olsa da henüz minik bir bebeğin zorluklarının farkında değil. Biz de onun anlayacağı bir dille gelecek bebeğin onun için bir oyuncak olmadığını, uzun bir süre onunla rahatça oyun oynayamayacağını, isteklerini anlatmak için ağlayacağını… anlatıyoruz. Bunları anlatırken de bir uzman psikoloğun görüşlerinden faydalanıyoruz. Senin de ikinci çocuğunsa, büyük çocuğu kardeşe hazırlamakla ilgili şu yazımı okumak istersin belki.

Bebeğim Büyüyor

Mevcut organlar büyümeye, gelişmeye devam ediyor. Beyin dokusu yapısı bu haftalarda hızlanırmış o yüzden bir kez daha söylüyorum omega 3 alımını ihmal etme. Yeterince balık, ceviz vs. yemiyorsan omega 3 takviyelerinden almak gerekiyormuş.

Hamileye İpuçları

Magnezyum takviyesine rağmen geceleri bacaklarına kramp giriyor mu? Benim henüz olmadı çünkü ilk hamilelikten gelen tecrübemi kullanıyorum ve işe yarıyor. Gece uykumdan uyanıp bacağımı gerdiğim anda kramp gireceğini hissediyorsam mutlaka ayak parmaklarımı dizlerime doğru çekiyorum. Birkaç saniye bu şekilde durunca krampı engellemiş oluyorum. İlk hamilelikte bunun tam tersini yaptığım için kramptan kurtulamazdım ve ağrısı da iki gün sürerdi. Oldu ki engel olamadın ve kramp girdi, o zaman hemen eşini uyandır ve parmaklarını dizlerine doğru itmesini söyle. Çünkü biliyorum kramp anında bunu senin yapman mümkün değil.

28. haftaya dek esen kal.

 

 

Önemli not: Bu yazıda Gülderen Murteza doktorunun önerdiği ve kendi aldığı kararlar sonucu yaşadığı tecrübeleri anlatmaktadır. Gebelere tavsiyede bulunulmamaktadır. Yaptırmanız gereken testler, almanız gereken ilaçlar/vitaminler için mutlaka doktorunuza danışınız.

IMG_1460 (1)

 

 

Bu yazıyı sosyal medyada paylaşmak ister misiniz?
 • Derenden

  Gülderen Yalçın Murteza • Siz de yorum yapın

  Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

  genografi

  Yalnız değilsiniz

  • Christie Shufelt kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Ollie Knight kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Bianca Payne kullanıcısının profil fotoğrafı

  Gruplara katılın

  GİRİŞ YAP KATIL

  Benzer Yazılar

  Editör'ün Seçimi