Hamilelik Günlüğü

Deren’in Hamilelik Günlüğü 16-17. Haftalar

gunluk

Deren’in Hamilelik Günlüğü – 16. hafta: Artık 4 aylık hamileyim. İlk hamileliğimde olduğu gibi, ikinci hamileliğimde de bebeğimin hareketlerini 16. haftanın başladığı gün hissettim. Şimdilik o kadar küçük ki, belli belirsiz. Ama anlıyorum yine de ne zaman oğlumdan tekme yediğimi. Sanki İpek daha hareketliydi. Tabi bu kıyaslamayı yapmak için henüz erken.

Kilomda fazla bir artış olmadı. Bunda ilk üç ayda bulantı yüzünden yiyemediğim yemeklerin ve yakalandığım grip sırasında verdiğim kiloların etkisi var tabi. 4 ay sonunda ancak hamileliğimin başladığı kiloya dönebildim. Şu anda 55 kg’ yim. Bebeğimin sağlığı yerinde olduğu için kilo almamış olmaktan memnunum tabii ki.

İpek’e hala bir kardeşi olacağını söylemedik ama aslında hissediyor hatta biliyor bence. Sadece net olarak söylemediğimiz için şimdilik ısrarcı olmuyor. Yine de kardeşi olunca aynı odada yatmak istediğini, altını nasıl değiştireceğini, ağlayınca neler yapması gerektiğini sayıp duruyor. Karnımın büyüdüğünün de farkında tabii ki ama şimdilik geçiştiriyorum. Hayırlısıyla test sonucunu alıp bebeğimizde herhangi bir genetik problem olup olmadığını öğrenelim, sonra da İpek’e müjdeyi veririz. Bu hafta okul pedagoguyla da görüştüm. Beşinci ayın sonuna kadar bekleyebiliyorsak daha iyi olacağını söyledi (Ama bu koca göbekle bu kadar uzun İpek’ten saklamak çok zor görünüyor.) Ayrıca büyük çocuğa kardeş haberi verilirken anne-baba birlikte söylemeli, “ailemize bir kişinin daha katılmasına karar verdik” türünden, bu kararın anne babaya ait olduğu mesajını veren cümleler kurulmalıymış. Aklınızda olsun.

 

Deren’in Hamilelik Günlüğü – 17. hafta: Bu haftanın başladığı gün yine soğuk algınlığı kapımı çaldı. 17 haftada iki kez. Tam olarak iyileşmemin de ikişer hafta sürdüğünü düşünürsek hamileliğimin neredeyse 1/4’ü hastalıkla geçmiş oluyor. Bitkilere sığındım yapacak bir şey yok. Bu hafta bir de kötü haber aldım. Hamilelik haftalarımız birbirine çok yakın olan bir arkadaşım bebeğini kaybetti maalesef. Ben yedinci haftamdayken de 6 haftalık hamile olan en yakın arkadaşım bebeğini kaybetmişti. İnşallah ikisi de en kısa zamanda sağlıkla bebeklerini kucaklarlar. Böyle haberler bir gebeyi epey yıpratıyor ama diğer taraftan da hayat devam ediyor…

Artık ilk aylardaki sıkıntılarım kalmadığı için hamileliğimin tadını çıkarmaya çalışıyorum. Sanırım en enerjik zamanlarıma girmek üzereyim. Hasta olmasaydım belki de şu anda girmiştim. Önümüzdeki haftalar için küçük seyahat planları yapmaya başladım. Ne de olsa iki çocuklu hayat eşimle bir yerlere kaçabilmek adına pek kolay olmayacak. Bu aralar İpek’in anneanne ya da babaannesinde gece de kalması işime geliyor. Kendime biraz daha fazla zaman ayırabiliyorum. Haftaya hamile yogasına başlayacağım. Onun da bana iyi geleceğini biliyorum. İpek’e hamileyken çok iyi hissetmiştim.

Beslenmeme de daha çok dikkat etmeye başladım. Bu zamana kadar en çok karbonhidrat zengini yemekler yiyebilmiştim. Doktorumun önerdiği gibi beslenemiyordum. Artık özellikle sebze yemeye, haftada iki kez balık tüketmeye, her gün ceviz-badem-fındık ve yoğurt tüketmeye özen gösteriyorum. Sebzeleri ayrı ayrı yiyorum ki bebeğime de tatları ayrı ayrı gitsin. Ek gıdaya geçişte annenin hamilelikte yediklerinin önemli olduğunu söylüyor bazı uzmanlar. Gerçi İpek’e hamileyken de çok sebze yerdim ama ters tepti galiba. 🙂

Bu arada yarın Nifty testi sonucunu alacağız. Gerçi siz bu yazıyı okuduğunuzda biz çoktan sonucu öğrenmiş olacağız ama siz yine de dua edin her şey yolunda gitsin diye.

18. haftada görüşmek üzere…

fwm

Önemli not: Bu yazıda Gülderen Murteza doktorunun önerdiği ve kendi aldığı kararlar sonucu yaşadığı tecrübeleri anlatmaktadır. Gebelere tavsiyede bulunulmamaktadır. Yaptırmanız gereken testler, almanız gereken ilaçlar/vitaminler için mutlaka doktorunuza danışınız.

 

Bu yazıyı sosyal medyada paylaşmak ister misiniz?
 • Derenden

  Gülderen Yalçın Murteza • Siz de yorum yapın

  Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

  genografi

  Yalnız değilsiniz

  • Christie Shufelt kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Ollie Knight kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Bianca Payne kullanıcısının profil fotoğrafı

  Gruplara katılın

  GİRİŞ YAP KATIL

  Benzer Yazılar

  Editör'ün Seçimi