Hamilelik Günlüğü

Deren’in Hamilelik Günlüğü – 30-31. Hafta

gülderen

Geçen hafta söylediğim gibi 30. haftanın son yarısı ile 31. haftamın ilk yarısı tatilde geçti. Tatilden dönüşte de valizlerin açılması, yıkanması paklanması derken bir de baktım bu yazıyı yazdığım şu dakikalarda 32. haftam başlamış. Bu hafta deniz-kum-güneş üçlüsünden bolca faydalandım. Sözüm ona güneşlenmedim ama biraz denize girerken biraz yürürken güneşten nasibimi aldığım için epeyce kararmış olduğumu fark ettim. Doktorumun önerdiği hamilelere özel güneş kremini kullanmama rağmen lekelere engel olamadım. Yüzüm harita gibi oldu. Kızıma hamileyken de aynısı olmuştu. Doğumdan sonra geçecek nasıl olsa. O zamana kadar aynaya daha az baksam iyi olacak 🙂

Tatilden yadigar lekeler haricinde gayet rahat ve keyifli bir tatildi. Çokça dinlendim, bolca yüzdüm. Tabii ki denizi tercih ettim ama 8 gün boyunca toplam 3 kez de havuzu kullandım. Umarım uzun vadede başıma iş açacak bir durum yaratmaz.

Zamanlama olarak tatile son anda çıkmışız diyebilirim. Bir-iki hafta sonra gitseydik benim için oldukça zorlayıcı olacaktı gibi geldi. Yani hamile arkadaşım, tatile gideceksen 31. haftadan daha geç gitmemeni tavsiye ederim.

Yediklerime dikkat etmeye çalıştım ama ipin ucunu biraz (!) kaçırmış olabilirim. Açıkçası tartılmaya korkuyorum. En iyisi bu işi doktorumun tartısına bırakmak. Bugün kontrolüm var. Haftaya doktordan çıkan sonucu yazarım. Tatildeyken karnımın sol tarafında çok ciddi bir ağrı oldu. İki gün kadar sürdü. Kıpırcan’ın sol tarafa doğru her hareketi birkaç saniyelik büyük acıya sebep oldu. Üçüncü gün geçti neyse ki. Ama bugün gittiğimde doktoruma bunu da soracağım.

Uçak yolculuğunda ayaklarımın biraz şişmesi dışında bir sorun yaşamadım. Bu şişmeler tatilin son günlerinde başladı. Sıcaktan olabileceğini düşündüm ama hala devam ettiğine göre hamileliğin sonuna yaklaşmış olmamla ilgili olabilir. İşte doktora sorulacak bir soru daha. Bu arada koca karnıma rağmen tatile gidiş sırasında kimse bana kaçıncı haftada olduğumu ya da uçabilir raporum olup olmadığını sormadı. Dönüşte de bütün kontroller bittikten sonra uçağa alım sırasında sordular. Sanırım iç hat uçuşlarda kontroller o kadar da sıkı yapılmıyor. Yine de tedbirli olmakta fayda var.

Bebeğim Büyüyor

30. haftada vücudun kan dengesini koruyan alyuvarların üretimi başlarmış. Bebeğimize daha çok kan gönderebilmek için sol tarafımıza yatmamızda fayda varmış. Hamileliğin 21. haftasında başlayan bebeğimizin ipek inceliğindeki tüyleri de yavaş yavaş kaybolmaya başlarmış.

31. haftada bebeğiniz daha çok hareketlenmiş olabilir. Bunun sebebi amniyo sıvısının artmasıymış. Tabi daha çok yer bulunca fırsatı kaçırmayıp içerde fır dönüyor sanırım 🙂 Bu hareketler onun sağlıklı olduğuna işaret olduğu için ben çok rahatsız olsam bile şükretmeye devam ediyorum. Doktorum da artık muayeneye ilk olarak bebeğin hareketlerini sorarak başlıyor. Sonraki haftalarda yeri daraldıkça hareketleri de azalacakmış. Varsın şimdilik biraz tepinsin…

Hamileye İpuçları

Kocaman karnın, uyurken iyice zorluyor seni değil mi? Yatakta bir taraftan diğer tarafa dönmek giderek zorlaşıyor olmalı. Ben uyurken “hamile destek minderi” denilen bir yastık kullanıyorum. Yarım ay şeklinde, bir tarafı incecik diğer tarafa doğru kalınlaşan, pasta dilimini andıran bir yastık bu. Uyurken karnımın altına yerleştirdiğim zaman çok daha rahat uyuyorum. Sana da tavsiye ederim. 25-26. haftalardan itibaren kullanmaya başlamıştım. Tatile bile yanımda götürdüm. Bu aralar gündüzleri de uykun geliyorsa fırsatını buldukça uyu derim. En tatlı uykuların olacak bunlar.

Artık iyice ağırlaşmaya başlıyoruz hamile arkadaşım. Eğer hala başlamadıysan çocuk odası hazırlıklarını tamamlamanda, alışverişlerini bitirmende fayda var. Uzun alışveriş yürüyüşleri seni yormaya başlamış olmalı. Hastane odan için süsleme istiyorsan onları da ufaktan kenara koyman iyi olur. “Benim de bir Baby Shower’ım olsun” diyorsan önümüzdeki birkaç hafta içinde halletsen iyi olur. “Baby Shower bana göre değil, daha mistik bir kutlama istiyorum” diyorsan Mother Blessing’i araştırmanı tavsiye ederim. Organizasyonu sen yapacaksan biraz yorulabilirsin. Arkadaşların yapacaksa tadından yenmez. Kutlama olmuş ya da olmamış fark etmez aslında. En güzeli bu son haftalarının tadına vararak yaşaman. Özellikle de başka hamilelik planlamıyorsan…

Önemli not: Bu yazıda Gülderen Murteza doktorunun önerdiği ve kendi aldığı kararlar sonucu yaşadığı tecrübeleri anlatmaktadır. Gebelere tavsiyede bulunulmamaktadır. Yaptırmanız gereken testler, almanız gereken ilaçlar/vitaminler için mutlaka doktorunuza danışınız.

 

Bu yazıyı sosyal medyada paylaşmak ister misiniz?Siz de yorum yapın

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

genografi

Yalnız değilsiniz

  • Daniel Barringer kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Jerome Dandridge kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Princess McAlroy kullanıcısının profil fotoğrafı

Gruplara katılın

GİRİŞ YAP KATIL

Benzer Yazılar

Editör'ün Seçimi