Güzellik & Bakım

Doğum Yaptınız Ama Karnınız Halen Duruyor…

eritmek 

Neden halen hamile gibi görünüyorum?

Doğumdan sonra göbeğinizin görünüşüne şaşırabilirsiniz. Bebeğiniz içinden çıkmasına rağmen halen şiş ve 6 aylık hamileymiş gibi bir karnınız kalmış olabilir.

Ayrıca birçoğunuzda karından aşağıya doğru oluşan koyu renk çizgi de kalmıştır. Hatta sezaryen doğum yapanlarda bir de dikiş izi vardır.

Vücudun özellikle de karnınızın toparlanması zaman alır. Karnınızı bir balon olarak düşünün ve bebeğiniz büyüdükçe de şişmeye devam ediyor. Doğum yapmakla balon patlamış olmuyor; sadece hafifçe sönmeye başlıyor. Ama endişelenmeyin, sürekli sönmeye devam ediyor.

Bebeğinizin doğduğu andan itibaren, hormonal değişiklikler rahminizin kasılmasına sebep olur, bu kasılmalar sürdükçe rahminiz daralır ve eski haline döner. Bu süreç 6-8 hafta sürer, ve eski haline döner.

Vücudunuzda hamilelik süresince genişleyen hücreler, ekstra sıvıyı idrar, ter ve vajinal yolla atar. Bebeğinizi emzirirken ve koşturmacalar sırasında da ekstra yağlarınızı atarsınız. Ama neticeyi görmeniz en az birkaç hafta sürer.

Çatlaklar ve karnınızdaki çizgi nedense daha uzun süre kalır. İşin iyi tarafı ise çatlaklar 6-12 ay arasında belirgin bir şekilde azalır. Pigmentleri yok olur ve daha görünmez olurlar. (Rengi cilt rengine göre farklılık gösterir). Ancak yine de izleri aynen durur. Göbekten aşağıya uzanan koyu renk çizgi de 1 yıl içinde yok azalacaktır ama tamamen yok olmayabilir.

Göbeğimin eski haline gelmesi ne kadar zaman alır?

Hepimiz doğumdan hemen sonra karnı yok olan ve eski fit haline gelen yeni annelerin hikayelerini duymuşuzdur. Her ne kadar böyle olabilse de, bu duruma az rastlanır. Bir çok kadın için hamilelik göbeğinden kurtulmak aylar sürer ve hatta bazen hiçbir zaman tamamen gitmez.

Burada sabır çok önemlidir. Normal zamanında doğum yapan kişilerin karnının düzelmesi 9 ay sürer. Yani 9 ayda oluşan karnın gitmesi en az 9 ay sürer.

Bu değişimin hızı ve derecesi vücudunuzun normal ölçülerine, hamilelikte kaç kilo aldığınıza, ne kadar hareketli olduğunuza ve genlerinize bağlıdır. Hamileliği boyunca egzersiz yapan, 13 kg.’dan daha az kilo alan, emziren ve tek çocuğu olan kişilerde eski haline dönüş daha hızlı olur.

Eğer emzirmiyorsanız, hamilelik kilolarınızı verebilmek için yediklerinize dikkat etmeniz gerekecektir. Artık hamile olmadığınız için daha az kalori almanız gerekir.

Karnımın daha iyi görünmesi için neler yapmalıyım?

Emzirmek buna çok yardımcı olur, özellikle de doğumdan hemen sonrasında. Emziren kişiler, süt üretimi sebebiyle ekstra kalori yakarlar. Dolayısıyla da emzirmeyenlere göre daha hızlı kilo verirler.

Emzirmek ayrıca rahmin kasılmasını ve daralmasını sağlar ve tüm vücut için etkilidir. Ama emziren annelerin çoğu son 3-4 kiloyu veremediklerinden yakınırlar.

Bazı uzmanlar da vücudun süt üretimi için ekstra yağ depoladığını söylerler. Bu sorunun cevabı halen bilimsel olarak kanıtlanmamıştır.

Egzersiz de ayrıca çok etkilidir. Lohusalar için yapılan yoga derslerine katılmak, mahallede yapılan kısa gezintiler gibi fiziksel aktiviteler bile karın kaslarınızın çalışmaya başlaması ve kalori yakmanız için etkili olur.

Aerobik, fitness gibi karına yönelik sıkı egzersiz ve hareketler de faydalı olur. (Ancak bunlara başlamadan önce vücudunuzun hazır olduğundan emin olmalısınız.)

Bazı hamilelik kiloları ise daha fazla efor gerektirir. Bazı kişilerde karnın yüzeyini kaplayan sağ ve sol taraflı kaslar ayrışabilir. Bu duruma “diaztezis rekti” denir. Birden fazla hamilelik geçiren kişilerde rastlanır.

Bu ağrılı bir durum değildir ve sıklıkla tek belirtisi hamileliğin ilk zamanlarında karnın ön tarafında fazladan ve yumuşak bir şişkinliktir. Sonraki aylarda ise rahmin üst kısmında karın duvarında dolgunluk olur. Doktorunuz bunu anlar ve size bebeğiniz doğduktan sonra yapmanız gereken aktiviteleri önerir.

Diyet yapmak uygun mudur?

Eğer hamilelik süresince çok fazla kilo aldıysanız, Bu fazla kiloların bir kısmını vermeniz karnınızın da azalmasına neden olur. Düşük kalorili bir diyet kilo vermenize yardımcı olabilir. Ama yine doğal olarak ve egzersizlerinize bağlı olarak azalması için karnınıza biraz zaman tanıyın. Kalorilerinizi azaltmak için en az 6 hafta, hatta birkaç ay beklemenizi öneririz; özellikle de emziriyorsanız…

Kadınlar, sağlıklı şekilde kilolarını muhafaza etmek için günde 1600 -2400 kaloriye ihtiyaç duyarlar. Haftada yarım kilogram verebilmek için, yemeklerinizi azaltarak ya da aktivitelerinizi arttırarak günde 500 kalori kesmek gerekir. Haftada yarım kilogramdan daha fazla kilo vermeniz, halsizlik, bayılma hissi ve ruh halinizde değişimlere sebep olabilir.

Kesinlikle sıkı diyetler yapmayın. Hızlı kilo kaybı emzirmenizi olumsuz etkiler. Ayrıca sıkı diyetlerde vücudunuz kıtlık moduna girer ve stres, halsizlik süt üretiminizi azaltır. Eğer çok fazla diyet yaparsanız, yeteri kadar besin alamayabilirsiniz ve bebeğiniz de bundan dolayı sütünüzden gerekli vitamin ve besinleri alamaz.

 

 

 

Bu yazıyı sosyal medyada paylaşmak ister misiniz?Siz de yorum yapın

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

genografi

Yalnız değilsiniz

  • Daniel Barringer kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Alberta Hawker kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Lorrine Nanya kullanıcısının profil fotoğrafı

Gruplara katılın

GİRİŞ YAP KATIL

Benzer Yazılar

Editör'ün Seçimi