Anne-Baba Evlilik

Doğumdan sonra biz…

 

9aralik2

“Sizi hiç anlamıyor? Bebekle zaman geçiremiyor. Hep dışarı çıkmak istiyor. Sizin kadar okumuyor. Araştırmıyor. Geceleri kalkmıyor. Hiçbir şey umurunda değil…” Daha sayayım mı? Eşinizle ilgili bunlar geçiyor değil mi aklınızdan? Biliyorum, çünkü ben tam da bunları hatta çok daha fazlasını düşünüyordum. İlişkimiz öyle bir hal almıştı ki sadece kızım günde kaç kere kaka yaptı, kaç kere kustu onu anlatıyordum. “Sen yapamazsın” diyerek elinden alıyordum her şeyi, sonra da bir şey yapmamakla suçluyordum. Evet bazen gerçekten yapmasalar da aslında yap(a)mıyorlar. Ya farkında olmadan biz izin vermiyoruz ya da yapamıyorlar işte. Biz kadınız onlar erkek. Biz Venüs’ten onlar Mars’tan. Biz empatiğiz onlar sistematik.

Biz, “sadece bizim yaşadığımızı sandığım” zor bir dönemden geçtik. Çalışmaya alışkın ancak evde olan ben, işini doğumdan birkaç hafta önce değiştiren, aynı anda birçok şeye adapte olmaya çalışan koca, hiç susmayan kapı, çevredeki her kafadan çıkan farklı sesler… Arkın eve geldi mi, kaçta geldi, bakmıyordum bile. Gözüm sadece bebeği görüyordu. Sadece… Hani o evlendiğim adam değil de yabancı biri gibi…

Doğumdan sonra öyle uzaklaşmıştık ki birbirimizden…. Annem beni kenara çekti “Bak kızım. Sen bu adama çok aşık evlendin. Tamam lohusaydın, ama geçti. Kaç ay oldu. Bir toparlan artık. Sen böyle davrandıkça o da dahil olamıyor, uzaklaşıyorsunuz birbirinizden” dedi. Keşke biri de Arkın’la konuşsaydı. “Kadını anlamaya çalış” deseydi. Ama erkekler bu konuları konuşurlar mı? Aslaaaaa. Ne garip, ama öyle. Aslında bu da bir başka yazı konusu. Şimdi susayım.

Nitekim, anneme başta çok tepki verdim. “O şunu yapsın, şöyle davransın” dedim. Fakat annem haklıydı. Birimizin adım atması gerekiyordu. Belki de bizi kurtaran cümle bu oldu. Baktım ki ben aslında çok şey bekleyip hiçbir şey yaptırmıyormuşum, çok şey bekleyip paylaşmıyormuşum, net konuşmuyor, hareketlerimden anlasın istiyormuşum aklımdan geçenleri ve onun da “baba olmaya çalıştığını” fark etmiyormuşum. Tabii ki tüm suç bende değil. O da sütten çıkmış ak kaşık değil. Hatta bazı geceler sırf ben uyanıyorum o neden uyuyor diye bile arıza çıkıyordu. En olmadık zamanlarda akşam yemeğini soruyordu mesela, ben de çıldırma noktasına geliyordum.

Şimdi “ama o da şunu yaptı” demeyeceğim. Eğer aşağıdakileri yapsaydık, bence o zor dönemleri yaşamayacaktık.

 • O kaçmak yerine, biraz daha olaya dahil olmaya çalışsaydı.
 • Ben, o dahil olmaya çalıştığında ona yardım etseydim.
 • Onun bir erkek olduğunu unutup ne istediğimi hareketlerimden anlamasını beklemeseydim… Direkt, net olarak söyleseydim.
 • “Ay çocuk düşer, ay üşür” demeyip babasına daha çok bıraksaydım.
 • Ardıma ihtiyacım olduğunda “ben yaparım” yerine “yardım eder misin” deseydim.
 • Daha önce bu önemi yaşayan arkadaşlarıma sorardım, “sadece biz kavga ediyoruz” sanmazdım.
 • Bebek uyuduktan sonra 15 dakika da olsa kocamla sohbet ederdim, onun da bana özlediğim “iş hayatını” anlatmasını isterdim.
 • Gece bebek uyuduğunda bir saat annemden yardım alıp kocamla bir kahve içmeye çıkardım.
 • Bıkmadan usanmadan o beni anlayana kadar anlatırdım. Ama suçlayıcı değil yapıcı cümleler kurarak.

Asıl bizi hormonların ele geçirdiğini, babalığın ise zamanla oturulduğunu kendime sürekli hatırlatırdım. Çünkü en ufak bir tartışmada “sen ne anlarsın ki doğuran benim” diyordum. Sanırım o zamanlar içimde farkı bir kadın yaşıyordu. Ve o kadının gitmesi epey zaman aldı. Gerçi ara sıra uğradığını itiraf edeyim.

Uzman değilim. Yaklaşık 6,5 senelik anne, 10 buçuk senelik de evliyim. Size tek diyebileceğim, herkesin benzer yollardan geçtiği. Aslında dışarıdan kusursuz görünen ilişkilerde bile doğum sonrası hafif bir deprem yaşandığı. Bu nedenle de kendinizi yalnız hissetmeyin. Ve bunları yaşayanlarla konuşun. Hatta öneriler de verseler keşke… Güzel olmaz mı? Bugünlerin tadını da çıkarın. 🙂

 

Şebnem Seçkiner

@sebnemseckiner

 

Görsel http://cliparts.co/pictures-of-husband-and-wife-fighting adresinden alınmıştır.

Bu yazıyı sosyal medyada paylaşmak ister misiniz?Siz de yorum yapın

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

genografi

Yalnız değilsiniz

 • Davis Shaffer kullanıcısının profil fotoğrafı
 • Daniel Barringer kullanıcısının profil fotoğrafı
 • Felix Matheny kullanıcısının profil fotoğrafı

Gruplara katılın

GİRİŞ YAP KATIL
Editör'ün Seçimi