Yaşam

Doğumdan Sonra Sosyal Yaşam

 

Sosyal hayatın içinde olmak benim için her zaman önemli oldu. Her gün dışarı çıkmak için bir bahane yaratmak, sokaklarda gezmek, bazen amaçsız bile olsa sokakta olmak. Hamile kaldığımda da bu değişmedi. Doğumdan bir gün öncesine kadar dışarıda gezdim. Tabii bu risksiz bir hamilelik geçirdiğim için oldu.

Açıkçası doğum sonrası için aklımda soru oluşturan konuların başında geliyordu. Ya çıkamazsam? Tekrar eskisi gibi sosyal olamazsam? Henüz bebeği olmayan arkadaşlarım ile aynı enerjiyi yakalayamazsam? İster istemez yeni doğan bebeğin ve lohusalığın sizi eve bağlar bir durumu oluyor. Olmalı da. Bebek ile doğru dengenin oturması, onun dilini anlıyor olmak ve her duruma karşı hazır hale gelmek önemli. Sadece burada önemli olan kısım bu sürecin sizi tamamen eve bağımlı bir hal almasını engellemek.

Biz kızımızla ilk tatile çıktığımızda 38 günlüktü, ilk yurt dışı seyahatinde 3,5 aylıktı çünkü ben kendimi dış dünyada daha rahat ve huzurlu hissediyordum yani buna ihtiyacım vardı. Hayır bu bir bencillik değil. Tam tersi gereklilik. Yani anne hazırsa eğer sosyal hayat için bebek hazır oluyor. Hatta bebek ile sosyalleşmek çocuk ile sosyalleşmekten çok daha rahat oluyor. Bu konuda önemli olan tek şey siz ne istiyorsunuz, siz ne zaman hazırsınız. Doğumdan sonra 1. haftada doktor kontrolüne gittiğimizde çok gergin, tedirgin bir şekilde doktora şöyle demiştim; Biz ne zaman dışarı çıkmaya başlayabiliriz? Doktor gülümseyerek bana baktı ve dedi ki; Buraya gelmek için dışarı çıkmadınız mı? Sadece çok kapalı ortamlardan bir süre uzak durun ama bunun dışında dışarı çıkmanızda bir sorun yok. O nedenle kızım doğduğundan beri alışveriş merkezleri hariç her yere gittim. Bilmiyorum bağlantısı var mı ama bugün 5,5 yaşında ve daha hiç hiçbir tatil ya da gezide sorun çıkartmadı. Onun da doğası dışarıda olmak sanırım.

Özellikle yeni doğan anneleri lütfen size iyi gelenin ne olduğunu fark edin. Korkuların, endişelerin, altından kalkabilir miyim düşüncesinin sizi eve kapatmasına izin vermeyin. Benim yardımcım vb biri de yok hayatımda. Bunu tek başıma yaptım. Ve yapıyorum. Onların doğumu ile beraber hayatımızın yönü değişiyor farkındayım ve evin düzeninden, seçimlere kadar her şey onların ihtiyacı doğrultusunda ilerliyor ama bu eski hayatınıza bir çizgi çekmek anlamına gelmiyor. Sokağa çıkın ve anneliğinizi kutlayın. Hayatın getirdiklerini onunla beraber omuzlayın. Biz onları bir eve değil hayata doğurduk. Şimdi beraber bunun keyfini çıkartma zamanı.

Bu yazıyı sosyal medyada paylaşmak ister misiniz?Siz de yorum yapın

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

genografi

Yalnız değilsiniz

  • Ensuext kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Bratgepe kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Sendogan Yazici kullanıcısının profil fotoğrafı

Gruplara katılın

GİRİŞ YAP KATIL
Editör'ün Seçimi