Yaşam

Dördüncü Trimester Gerçek Bir Kavram ve Zorlu Geçebilir

 

Uykusuz geceler, saatlerce süren emzirme, durmadan kıyafet değiştirme gibi döngülerle bana oldukça uzun süren üç aylık bir dönem geçirdim. Bu karanlık ve uzun tünel boyunca bebeğim sürekli kollarımdayken uyku ve emzirme dengelemek dışında bir fonksiyonum olmadı. Çok fazla göz yaşı ve çok az uyku vardı. Bu benim dördüncü çeyreğimdi.

Doktor Harvey Karp tarafından dördüncü çeyrek olarak tanımlanan bu dönem bebeğin dış dünya ile iletişime geçtiği ve adapte olduğu zaman dilimi olarak tanımlanıyor.

Peki ya ebeveynler için durum ne? Dördüncü çeyrek sadece bebeğin uyum sağlaması ile ilgili değil  aynı zamanda yetişkinler için depremin bir dönem.

Aslında benim için yeni doğum periyodu oldukça zorlu bir dönem. Hayal ettiğim dünyada huzurlu bebeğimi usulca sallanan beşiğine koymak, diğer sorumluluklarımdan bir sürede olsa kaytarmak vardı. Bu hayallerin üstüne yeni doğum dönemi sert bir tokat gibi yüzüme çarptı. İnanabiliyor musunuz bunu üç defa yaşadım. Üç tane gür sesli ve sesini kullanmaktan çekinmeyen bebekle üçüncü çeyreği atlattım. Beşikler, ana kucakları, melodi çalan oyuncaklar? Hepsi çöpe atılmış para. Uyku hariç tuvalete gitmek, duş almak ve yemek yemek gibi sadece hayatta kalmam için yapmam gerekenler dışında hiçbir etkinliğin hayatımda olmadığı bir dönem. Sosyal medyada ağlayan surat emojileri eşliğinde yeni doğacak bebeklerinin kıyafetlerini koyan heyecanlı annelerin paylaşımlarını gördükçe içimden gerçekleri suratlarına vurarak heveslerini kursaklarında bırakma isteği geliyor. Tabii ki yapmam hayatın onlara hazırladığı küçük sürprizlerin tadını çıkarmalarına izin vereceğim.

Şu ana kadar bahsettiğim zorlu süreci son çocuğum için yaklaşık iki hafta önce atlattım. Öncekiler kadar depresif geçirmeme nedenim bunun benim ilk deneyimim olmamasıydı. İlk iki çocuğum beni yeterince üçüncü çocuğum için hazırlamışlardı.

Ve şimdi buradayız. Günlerce süren yağmurlu gecenin ardından pırıl pırıl güneşli bir gökyüzü gibi. Oyun halısının üzerinde gülücükler saçan üç güzel çocuk, yaşadığım ne varsa hepsini silip atıyor bu tabloyu izlemek.

Şundan eminim hiçbir güç bana dördüncü bir bebeği doğurtmaz ama tüm annelerin dönem dönem hissettiği ‘lütfen hiç büyümesinler hep böyle kalsınlar’ hissi ile beraber sonsuza dek bu tatlı bebeklere bakmaya hazırım. Sevgili dördüncü çeyrek kendine iyi bak seni tanımak güzeldi.

 

 

Yazı ve Görsel; 

Bu yazıyı sosyal medyada paylaşmak ister misiniz?Siz de yorum yapın

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

genografi

Yalnız değilsiniz

  • grapolnot kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Patrickcak kullanıcısının profil fotoğrafı
  • VolumePills kullanıcısının profil fotoğrafı

Gruplara katılın

GİRİŞ YAP KATIL
Editör'ün Seçimi