Yaşam

Ebeveynlikte Mindfulness Desteği

 

Mindfulness, hepimizin doğasında var olan bir kavram. Yaşadığınız an içinde neler olduğu ile ilgili yüksek farkındalık durumu. Kulağımıza kolay geliyor ancak birçok ebeveyn günlük koşturmacası içinde tamamen uygulayamıyor. Hepimiz yapılacaklar listemizdeki sonraki adımı yapabilmek için endişeli oluyoruz. Çocuklarımızın zorlayıcı davranışları karşısında daha düşünülmüş tepkiler yerine stresli ve endişeli tepkiler veriyoruz.

İyi haber hepimiz kendimizi biraz yavaşlatabilecek, sürekli bir şeyler yapmak yerine anda kalabilecek şekilde eğitebiliriz. Her gün kendimize birkaç dakika Mindfulness pratiği için zaman ayırarak, vücudumuz ve nefesimize odaklanmak gibi basit şeyler yaparak kendimizi destekleyebiliriz. Bu alıştırmaların etkileri yavaşça hayatımızın diğer alanlarına yayılır ve yürümek, yemek yapmak ya da çocuklarımızla oynamak gibi günlük tecrübelerimizi daha farkında olarak yapmaya başlarız. Bu birdenbire olmayacak ama biraz enerji ve zaman ayırarak bu yaklaşımı keşfetmek büyük bir dönüşüme ve hayatımızın daha keyifli geçmesine yardımcı olacaktır.

  1. Mindfulness’ı çocuğuma anlatabilmenin en iyi yolu nedir?

Buradaki en önemli şey oksijen maskesi prensibini uygulayabilmektir: Çocuğunuzdan önce kendinizin maskesini takın. Küçük çocuklar doğal olarak daha yüksek farkındalıkta olurlar. Etraflarındaki dünyanın ayrıntılarını merakla farkederler, yolda buldukları bir taş parçası ya da yaprağı hayranlıkla izlerler. Biz yetişkinlerse onları sürekli acele ettiririz ve hayatın bir sonraki yere yetişmek olduğunu öğretiriz. Yani eğer biz kendimiz için mindfulness kapasitemizi artırırsak çocuğumuzun doğuştan gelen farkındalık kapasitesi yaşadıkları her durum için artırmış oluruz.

Mindfulness düşüncesi ile çocukları tanıştırabilmek için duyuların kullanıldığı basit oyunlar oynayabilirsiniz. Bir parça çikolata ya da meyveyi hemen mideye indirmek yerine hem siz hem çocuğunuz yavaşça yemeyi deneyebilir tat, koku ve dokunun tadını çıkartabilirsiniz. Dışarıda bir iki dakika boyunca bulunduğunuz yerdeki bütün sesleri dinlemeyi önerebilirsiniz. Beraber bir farkındalık yürüyüşü yaparak farklı ya da ilginç görünen şeyleri görmeye gayret edebilirsiniz. Araba ile yolculuklarınız boyunca cep telefonu ya da diğer cihazlara yapışıp kalmaktansa camdan dışarı bakmalarını önerebilirsiniz.

2. Sürekli bağırıyorum ve şikayet ediyorum. Mindfulness gerçekten bana yardımcı olabilir mi?

Mindfulness hepimize duygularımızı farketme fırsatı verir. Yavaşça stresli ve sinirli olduğumuz anlarda vücudumuzun verdiği tepkileri anlar. Çocuklarımıza bağırmadan önce kendimizi kontrol altına alabiliriz. Mindfulness egzersizi yaptığımız sessiz ortam koşullarında bizi rahatsız eden uyaranlar ile karşılaştığımızda insan olmanın doğal bir parçası olan şeyi önyargısız algılamak için kendimize izin veririz. Uyaranlara karşı tepki verme zorunluluğumuz yoktur. Bu alıştırmalar çocuklarımızın bizi çileden çıkartabilecek davranışlarına karşı daha sakin ve kontrollü kalmamıza yardımcı olacaktır.

3. Çocuğum uykuya geçişte sıkıntı yaşıyor. Mindfulness yardımcı olabilir mi?

Hem yetişkinler hem de çocukların yararlandığı ‘vücut taraması’ adı verilen bir mindfulness egzersizi vardır. Sesli yönlendirmeler ile bizi uyanık tutan ve beynimizi meşgul eden düşüncelerden vücudumuzun farklı parçalarına dikkatimizi kaydırırız. Eğer çok fazla heyecan ve adrenalin varsa bu egzersiz sizi sakinleştirir ve vücuda uyumak için gerekli doğal dinginliği getirir.

4. Mindfulness ergen çocuğumun agresif davranışları konusunda yardımcı olabilir mi?

Ergenlik döneminde genelde nasıl başa çıkabileceğimizi bilmediğimiz duygular ile karşılaşırız. Mindfulness bu çağda çocukların davranışlarını karşısındakilere yansıtmaktansa kendilerinin hissetmelerini ve tanımlamalarını sağlar. ‘Okullarda mindfulness projesi’ orta okul çocukları için bir mindfulness müfredatı hazırlamıştır. Birçok öğrenci bu teknikleri okulda, evde ve arkadaş gruplarında oluşan stres ve baskı ile mücadele etmekte yardımcı olduğunu söylemiştir.

5. Mindfulness ailemizin birbiri ile daha iyi iletişim sağlamasına yardımcı olabilir mi?

Genellikle karşımızdaki insanları dinlemektense aklımızdaki plan ve düşünceler ile meşgul oluruz. Mindfulness kendimizle yaptığımız bu mental sohbetten bir adım geriye atmanıza ve karşınızdaki kişinin ihtiyaçları ve düşünceleri ile ilgili farkındalığa ulaşmamıza yardımcı olur. Karşımızdaki kişinin kendini ifade ettiği ana odaklandığımız mindful dinleme egzersizi uygulanabilir. Ailenin rol modeli olarak bu mindfulness tekniğini kullanmanız diğerlerinin de birbirlerini empati ve dikkatle dinlemeleri için cesaretlendirir. Aile bireylerinin kendilerini ifade etmeleri konusunda cesaretlendirmek için aile ritüelleri oluşturabilirsiniz.

Örneğin; yemek zamanında herkes gün içinde keyif aldıkları bir olayı paylaşabilir. Bu durum çocuklar için hayatlarında zorluklar olsa bile olumlu şeyleri de farketmeleri için olanak sağlar.

Yazı: www.mindful.org

Görsel:  

Bu yazıyı sosyal medyada paylaşmak ister misiniz?Siz de yorum yapın

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

genografi

Yalnız değilsiniz

  • Ensuext kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Bratgepe kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Sendogan Yazici kullanıcısının profil fotoğrafı

Gruplara katılın

GİRİŞ YAP KATIL
Editör'ün Seçimi