Yaşam

Eşinizi takdir ediyor musunuz?

Sizi bilemem ama ben bazen kendimi dünyanın en kötü ebeveyni hissediyorum. Çocuklarım bilgisayarla 5 saat oynamalarına izin vermediğim için beni kötü ilan ediyorlar. “Uzmanlar” onları geç saate kadar oturttuğum için bana kızıyor. Diğer anneler çocuklarımı okula yürüyerek gönderdiğim için beni kötü hissettiriyor. Bir de organik ürünler kullanmadığım, dondurulmuş gıdaları tercih ettiğim için.

Ama beni en çok eleştiren, yargılayan ses, içimdeki. Her zaman ve her şey için…

Bir kişi var ki beni öven, o da eşim. Bu da benim için çok şey demek…

Eşimle bir karar aldık. Anlaşamadığımız konuları kapalı kapılar ardından konuşacaktık. Çünkü sürekli bizi dinleyen, taklit eden çocukların önünde bunu yapamazdık.  Bahsettiğim şey birimiz “evet” dedikten sonra diğerinin “hayır” demesi değil.

Birkaç hafta önce beyzbol maçından eve dönüyorduk. Eşim “Anneniz sizce de harika bir iş yapmıyor mu bu havada bu kadar güzel araba kullanarak? Bizi güvenle eve getirdiğin için teşekkür ederim” dedi. Utandım. Çünkü evet sağanak yağmurda kullanmak zor ama bu kadar da övülecek bir şey değil. Eşim bunu birkaç kez tekrar ettikten sonra çocuklar başladılar beni övmeye. Hem de sadece araba kullandığım için değil, yaptığım birçok şey için. İstedikleri yiyecekleri aldığım, şarkı söylediğim (sesim güzel değil ancak şarkı sözlerin bilirim), çamaşırlarını yıkadığım için…

Kocamın bir cümlesi neler sağladı… Çocuklarımıza beni sevdiği ve saydığı mesajını verdi. Ve o meşhur sözde de dendiği gibi: “Çocuklarınıza yapabileceğiniz en güzel şey, eşinizi sevmektir…”

Evin gelirinin büyük kısmını eşim sağlıyor. Çocuklar da ben genelde evde olduğum için benimle daha çok zaman geçiriyorlar. Onları okula götüren de benim, çoraplarını eşleştiren de, ders çalışan da, “diş fırçalayın” diyen de, çöpü dışarı çıkaran da, ödev yaptıran da. Eşimin benim yaptıklarımı takdir etmesi, yaptıklarımın ne kadar değerli olduğunu gösteriyor onlara.

Eşimin sözleri benim o evde yaşayıp da temizliği – yemeği yapan herhangi biri değil, o evin annesi olduğumu hatırlatıyor. Ebeveynlik zor ancak bir o kadar da harika bir şey. Ve birinin bize bazen çok iyi bir şey yaptığımızı hatırlatmasına ihtiyaç duyuyoruz. Bulaşık makinesini doldurup boşaltan olsak da, bankaya para yatırıp biriktiren olsak da…

İnsanın eşinden gelen takdir, aile içinde ne kadar önemli bir yerimiz olduğunu hatırlatıyor bize.

Mesela ben itiraf ediyorum eşimle çocukların önünde daha güzel konuşsam daha iyi bir şey yapmış olurdum. Çünkü bunu hak ediyor. Çünkü babaların da övgüye ihtiyacı oluyor. Hepimiz önemli hissetmek isteriz ancak günlük hayat koşturmacasına öyle bir dalıyoruz ki bunu unutuyoruz. Bunların hepsi bize küçük gibi geliyor ve unutuyoruz.

Ve küçük bu küçük şeyler aslında çok büyük. “Teşekkür ederim” demek, “ne güzel yaptın” demek…

 

 

 

Yazı http://www.scarymommy.com/parents-praise-partner-in-front-of-kids/  , görsel http://www.chicagonow.com/adresinden alınmıştır.

Bu yazıyı sosyal medyada paylaşmak ister misiniz?Siz de yorum yapın

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

genografi

Yalnız değilsiniz

  • UrsulaDable kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Editör Özge Doğan kullanıcısının profil fotoğrafı
  • seoborttt kullanıcısının profil fotoğrafı

Gruplara katılın

GİRİŞ YAP KATIL
Editör'ün Seçimi