Yaşam

Evdeki anneler…

 

Anne olmak kolay değil. Evde olsanız da, evden çalışsanız da, dışarıda çalışsanız da…annelik her türlü emek demek. Bazen çalışan anneler keşke evde olsam derken bazen de evde olan anneler keşke çalışsam diyebiliyor. Her ikisinin de avantajları ve dezavantajları var. Biz Uykusuz Anneler Kulübü olarak eleştirmeden, yargılamadan birbirini anlamayı tercih ediyoruz. Annelik herkes için zor ama yalnız değiliz, yalnız değilsiniz.

Yurtdışında bir sitede rastladığımız “evdeki anneler için hayatı kolaylaştırıcı öneriler”i görünce paylaşmak istedik. Umuyoruz birilerinin işine yarar 🙂

Evde oturup çocuğunuza kendiniz bakmayı tercih etmiş olabilirsiniz, şartlar da öyle gerektirmiş olabilir. Evde olup hiç çalışmamak ya da evden çalışmak…

Uyandığınız an başlayan mesai ancak uyuduğunuz zaman bitiyor. Çocuklar, ev, aile, iş, evcil hayvan varsa onun bakımı… Liste çok uzun.

Çocuklar öğle uykusundayken isteğiniz o olsa bile uyuyor musunuz? Hayır. Onun yerine çamaşırlarla ilgileniyor, evi süpürüyor, bulaşık makinesini dolduruyor, yemek hazırlıyorsunuz. Fırsat kalırsa da duş alıyorsunuz.

Her gün aynı döngü. Sürekli aynı şeyleri yapınca da haklı olarak sinirleriniz bozuluyor.  Kendi önceliklerinizi görmeyerek buna ne kadar daha devam edebilirisiniz.

Evet, evdeki anne olmak çalışan birçok annenin hayali ancak bu her şey her zaman pespembe demek değil. Zannedildiği gibi bütün gün çocuklarla oyun oynamıyor, kahvemizi sıcak sıcak yudumlamıyor,

Evdeki kadına da işyerine gidip çalışana kadına da saygı sonsuz. Erkenden uyan, koşturmaya başla, ne kadar yorgun olursa olsun evle ilgilen, yorgun argın akşamları evin bir şeyini eksik etmemek için uğraş.

Yok, halimizden şikayet etmiyoruz. Bazen bazı şeyler gözümüze daha iyi görünüyor ancak hayatımızı değiştiriyor muyuz? Biz sadece sağlıklı bir denge arıyoruz. Yaşadığımız andan keyif almak istiyoruz.

Bazen anneliğe o kadar kapılıyoruz ki, başkalarının ihtiyaçları öyle ön plana çıkıyor ki kendimizi unutuyoruz. Oysa kendinize iyi bakmazsanız çocuklarınıza da iyi bakamazsınız.

Bunu daha önce duymuşsunuzdur. Biliyorsunuzdur. Ama yapmıyorsunuz…

Şimdi…

Eğer evdeki anne göreviyle mutlu olmak istiyorsanız, başlamanız gerek. Kendinizle ilgilenmek her şeyi boşvermek demek değil.

Eğer bunu istiyorsanız uyanık kalmak için günde 15 bardak kahve içmemelisiniz. Her zaman dinç kalmak, yanlarında gerçekten onlarla olmak, plan yapmak ve sınır koymakla gerçekleşir.

İşte size “Evdeki Anne Olmak Harika”dır dedirtecek liste…

GÜNE HAZIRLANIN

Gardırobunuz “Ben jimnastiğe gidiyorum” diye mi bağırıyor? Bütün dolapta yoga pantolonları, taytlar, en moda spor tişörtleri mi var? Hep düzenli spor yapmak istiyor ama yapamıyor musunuz? En son ne zaman elbise ya da kot pantolon giydiniz? Saçınızı ne zaman yapıp, ne zaman makyaj yaptınız? Güne planlayarak başlarsanız, çok daha iyi geçirirsiniz. Giyinin, makyaj yapın. Ne olursa olsun ne kendinize bakmayı ilk görev olarak aksatmayın.

DAHA SIK SPOR YAPIN 

Spor, yorucu olmak zorunda değil. Dışarı çıkıp çocuklarla biraz yürümek, mutfakta yemek yaparken en sevdiğiniz müziği açıp dans etmek…  Spor yapmak, mutluluk hormonu endorfin salgılamamızı sağlıyor. Yorgun ve mutsuz hissettiğinizde, negatif enerjiyi atmak istediğinizde en büyü yardımcılardandır.

YARDIM İSTEYİN

Evde olmaktan keyif almak isteyen anneler, yardım talep etmeyi de bilirler. Bunaldıklarında, yapmaları gereken çok şey olduğunda arkadaşlarından ya da ailelerinden birkaç saat için çocuklara bakmalarını isteyebilirler. Yardım istediklerinde kendilerine de ailelerine de iyilik yapıyorlar. Yardım her zaman çocuklara bakmakla alakalı olmayabilir. Biri evinizi temizleyebilir, bahçedeki işleri halledebilir, çocukları etkinliklere götürebilir…

YENİ ARKADAŞLAR BULUN 

Annelik bazen de tüm gün evde olup aynı şeyleri yapınca sıkıcı olabilir. Arkadaşlarınız işteyken, sizin gibi evde durmuyorken onlarla görüşmek de zor olabilir. Yeni arkadaşlıklar da kurmak da zorlaşıyor haliyle değil mi… O zaman yeni seçeneklere bakmak lazım. Parkta bir anne mi gördünüz sizin gibi çocuğunu oynatan, yeni bir anne mi taşındı bulunduğunuz yere… Tanışabilirsiniz. Ya da jimnastikte, okulda…

RUTİNİNİZİ SEVİN

Günlerinden keyif alan anneler güzel bir rutin yakalıyorlar. Çocuklar aynı saatte uyanıyor, yiyor, oynuyor, her şeyi her gün aynı saatte yapıyor. Siz rahatladıkça her şey daha güzel rayına oturacak.

UYKU SAATLERİ TARTIŞILMAZ

Uyku saatleri hakkında pazarlık yapılamaz. Rutinleri oturan çocuklar uyku sorunu yaşamaz, güzel uyur. Bu uyku saatleri de size gün içinde ihtiyaç duyduğunuz molayı sağlar. Eğer bu süreyi kendinize ayırırsanız uyandıklarında daha mutlu bir anne görürler.

BIRAKIN EVDE KENDİLERİ OYNASIN

Hep evde olmanız çocuğunuzun uyku arkadaşı ya da oyun arkadaşı olacağınız anlamına gelmiyor. Çocuklar büyüdükçe önemli olan, özgürce oynamaları, kendi kendilerine zaman geçirmeyi öğrenmeleri. Bu özgürlük onların yeni şeyler keşfetmelerine, yaratıcılıklarını geliştirmelerine yardım eder. Aynı zamanda da size bir şey yapacak bir zaman yaratır. Bu ev işi bile olsa…

HER ŞEYE HAZIRLIKLI OLUN
Bu işte harikasınız çünkü her zaman hazırsınız. Ufak ev kazalarına, kirli giysilere, yüzmeye, oyun gruplarına, yemeklere, seyahatlere… Önceden hazırlanırsanız (bir önceki gece ya da sabah) hem çok acele etmemiş olur hem de o an işinizi kolaylaştırmış olursunuz.

KENDİNİZE ZAMAN AYIRIN

Kendinize, herkesten – çocuklardan bile- ayrı zaman ayırın. Belki akşam uyurken bir arkadaşınızla buluşursunuz ya da istediğiniz kitabı okursunuz, belki kuaföre gidersiniz… Burada önemli olan kendiniz için zevk aldığınız bir şeyi yapmak. Hem de her gün! Anne olduktan sonra kimliğiniz değişiyor. Bunu kabul etmek de zaman alıyor. İşte bu sırada ruhunuza iyi gelecek şeyleri yaparsanız mutlu olursunuz.

KENDİNİZE YÜKLENMEYİN

Hiç kimse anne baba olmadan önce böyle bir deneyim yaşamıyor. Annelik sizin için deneyimlediğiniz yeni bir şey. Kararlarınızdan emin olmamak, davranışlarınız nedeniyle suçluluk duymak çok kolay değil mi? Güzel bir gün geçirirsiniz ancak sonundaki öfke patlaması nedeniyle yatağa yattığınızda kendinizi suçlarsınız.

Kendisiyle mutlu anneler,  kendilerinin de çocuklarının da mükemmel olmadıklarını biliyorlar. Herkes hata yapar. Anne babalar da çocuklar da doğruyu tam o sırada görür. Kendini sorgulayan, anne babalığını eleştiren anneler bilmeliler ki bunu hissetmek çok doğal. Ancak bu duygular kapılıp kalmayın, onları yenin. Böyle anlar ömür boyu sürmeyecek ya… Eviniz her zaman kusursuz olmamalı, yemek hep hazır olmamalı… Bazen evi toplamıyorsanız, arada sırada dışarıdan yemek söylüyorsanız bu da gayet normal.

Mükemmel anne olmaya çalışmayın. Kusurlu olmak sizi daha iyi bir anne yapacak…

 

 

 

Yazı ve görsel www.thepragmaticparent.com/rock-stay-at-home-mom adresinden alınmıştır.

Bu yazıyı sosyal medyada paylaşmak ister misiniz?Siz de yorum yapın

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

genografi

Yalnız değilsiniz

  • CharlesLed kullanıcısının profil fotoğrafı
  • IrinaGrilm kullanıcısının profil fotoğrafı
  • ArthurSwers kullanıcısının profil fotoğrafı

Gruplara katılın

GİRİŞ YAP KATIL
Editör'ün Seçimi