Yaşam

Geç yaşta anne olmak

Bir araştırma diyor ki: “Geç anne olmuş kadınların çocuklarının yetişirken sert disiplinle karşılaşma ihtimalleri diğerlerine göre daha az..”

Yapılan bir araştırmaya göre, gelişmiş ülkelerde kadınlar hamile kalmak için daha uzun süre bekliyor. Bunun da çocuklar için iyi bir şey olduğu söyleniyor.

Genellikle kadınlara ne denir? Geç anne olmanın hem bebek hem de kendileri için kötü olduğu söylenir. Bu söylenirken de genellikle doğurganlık ve sağlık durumları, doğumsal anomaliler göz önünde bulundurulur.

Ancak iş annenin nasıl hissettiğine ve çocuğun sosyal gelişimine gelince, durum değişiyor. Daha geç yaşta anne olmanın avantajları ortaya çıkıyor.

Danimarka’da, 5 bin annenin katıldığı bir araştırmaya göre diğerlerine oranla daha geç yaşta anne olan kadınlar çocuklarına daha az bağırıyor. Ayrıca çocukların da davranışsal ve sosyal sorun yaşama ihtimalleri daha düşük oluyor.

“Doğum yaşını belirlerken fiziksel olduğu kadar psikoloijk-sosyal şartlara da bakılması gerekiyor” diyor Psikolog Dion Sommer.

Danimarka’da ortalama hamile kalma yaşı 30,9. Amerika’da 26,3. 40 yaşın üzerinde hamile kalan kadın sayısı da 1985’ten bu yana dört kat artmış. Bu araştırma için 7, 11 ve 15 yaşındaki çocuklarla görüşülmüş. Görüşme sonuçlarına göre de 7 ve 11 yaşlarındaki çocukların, 15 yaşındakilerin değil,  daha az sosyal ve duygusal sorunlar yaşadıkları belirlenmiş. Aynı zamanda annelerin diğerlerine göre sert disiplinden uzak oldukları ortaya çıkmış.

Çünkü… Diğerlerine oranla geç yaşta anne olan kadınların eğitim ve finansal durumu daha iyi. Yaş ve bu faktörlerle birlikte psikolojik olgunluk da önem taşıyor.

Dion Sommer: “İnsanlar yaş aldıkça daha rahat davranmaya başlıyorlar, daha hoşgörülü oluyorlar ve kendilerini duygusal olarak geliştiriyorlar. İşte bu da ileri yaşta anne olan kadınların çocuklarına neden çok bağırmadıklarını, sert disiplin uygulamadıklarını açıklayabilir.” Pozitif ve daha az otoriter davranışlar, çocukların daha mutlu yetişmesini saplar, bu da toplumu etkiler.

Aslında bu, aynı konuda yapılan ilk araştırma değil. 2012 yılında da British Medical Journal’da yayınlanan bir makalede geç yaşta anne olan kadınların daha sağlıklı oldukları, hamileliklerini ve daha rahat geçirdikleri, doğum sonrası da hızlı toparlandıkları yazılmıştı. Yine farklı bir araştırmada geç yaşta çocuk sahibi olan kadınların çocuklarının bilişsel becerilerinin iyi olduğu belirtilmişti.

Tabii… Tam tersini söyleyen birçok araştırma da var. Aslında “anne olmanın doğru yaşı şudur” demek olmaz. Belirtmek istediğimiz şu ki, ne kadar genç o kadar iyi demek her zaman doğru olmuyor…

Editörün notu:

İşte makale bunları anlatıyor. Şimdi ben de yorum yapmak istiyorum izninizle. Kızım 4 aylıktı 32’mi bitirdiğimde. Annemlere göre genç, birçok kişiye göre de erken anne olmuştum. İşin sağlık kısmını devre dışı bırakarak yazacağım. Daha erken anne olmak istemememin nedeni, doğumdan önce yapmak istediklerimi gerçekleştirmekti. Buna kariyer olarak da bakabilirsiniz, seyahat olarak da, psikolojik olarak hazır hissetmek olarak da… Çok çalıştım, gezdim, akşamları çıktım. Doğumun ardından “Ama ben gençliğimi yaşayamıyorum, bak arkadaşlarım nerede ben evdeyim” diye düşünmedim. Daha erken anne olsam, belki aklım kalacaktı. O da yapım gereği. Yoksa herkes aynısını hisseder demiyorum aman yanlış anlamayın. Ne bileyim, mesela belki o zamanlar daha çok çalıştığım için, işi bırakmak gibi bir niyetim olmadığı için çocuğuma yeteri kadar zaman ayırayamayacaktım. Başka kaygılar yaşayacaktım. İkinciyi düşünmüyoruz. Velev ki şimdi, 39 yaşımda hamile kaldım. İşte o zaman bu araştırmanın hedef kitlesi olurum. Öncelikle, aynı endişeleri yaşamam, daha rahat davranırım. Gerçekten kişisel gelişime artık daha ilgili olduğum, kendimi daha çok dinlediğim için eskisi gibi tepki vermem birçok şeye. Daha sakin olacağım garanti. Peki 32’den pişman mıyım? Hayır. Yine başa dönsem, yine evlendikten hemen sonra hamile kalmazdım. Ancak işte bu makalede de dendiği gibi “doğrusu şudur” demek yanlış. Psikolojik olarak hazır olmak en önemlisi… (Şebnem)

 

 

 

 

Yazı ve fotoğraf http://www.huffingtonpost.com/entry/older-mothers-children-benefit_us_58d2bc75e4b0b22b0d191eec?utm_hp_ref=motherhood adresinden alınmıştır. 

 

 

Bu yazıyı sosyal medyada paylaşmak ister misiniz?Siz de yorum yapın

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

genografi

Yalnız değilsiniz

  • UrsulaDable kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Editör Özge Doğan kullanıcısının profil fotoğrafı
  • seoborttt kullanıcısının profil fotoğrafı

Gruplara katılın

GİRİŞ YAP KATIL
Editör'ün Seçimi