Yaşam

Gerçekten Özür Dilemenin 5 Yolu

 

 

İnsanların özür dilemesi için, onlarca farklı durum ve yol vardır. Eğer yanlışlıkla birinin işini bölersen, bir toplantıya geç kaldıysan, birini kırdıysan ve bunu fark edersen özür dilemek medeni bir durumdur. Peki özür dilemen gerektiği halde sen gerçekten öyle hissetmiyorsan nasıl davranmalısın?

Alındığına üzüldüm ya da incindiğin için üzgünüm aslında gerçekten bir özür cümlesi değildir. Bu tarz cümlelerde karşı tarafa aslında verdiğin mesaj; Belki üzüldün ama bunun sorumluluğunu ben hissetmiyorum. Peki kendini sorumlu hissetmediğinde bile uygulayabileceğin özür dileme adımları neler olabilir?

 

 

1. Durumu kişinin gözünden dinlemek. Bir hata yapmadığından emin olduğun durumlarda bile her hikayenin iki yüzü olduğunu unutma. Ortadaki durumun sorumluluğunu tamamen üstüne almak istemiyorsan en azından sorumluluğu paylaşabilirsin. Vermen gereken mesaj ‘bu durumun gelişmesindeki rolüm her ne ise üzgünüm’

2.   İnsanların benzer şekilde kırılma tepkisi verdiği davranışlarını farketmek.  İnsanların seni sık eleştirdiği bir davranışın var mı? Ya da yakın çevrenin düzeltmen için verdiği davranışsal geri bildirimler var mı?  Bu durum ile şöyle başa çıkabilirsin; Benzer tepkileri boş verme, empati yap ve karşı tarafta uyandırdığın duyguları tanımla.

3. Eğer karşı tarafın kırılması ya da üzülmesi konusunda gerçekten bir rolün olmadığını düşünüyorsan bu duygusal yargının nasıl oluştuğunu incele. Geçmişten gelen başka bir problem mi var? Daha önceki iletişiminizdeki aksaklıklar üstü üste geldikçe ilişkide bulunduğun kişilerin uçta tepkiler vermesine neden olabilir.

4. Eğer gerçekten istemeden karşıdakini kırdığını düşünüyorsan özür dilerim diyip geçme. Karşındaki kişinin gözlerinin içine bak ve ona gerçekten ne kadar üzgün olduğunu ses tonu ve mimiklerinle hissettir. Eğer özür diliyorsan bunu gerçekten ima et.

5. Sen özür diledin diye durumun birden düzeleceğini bekleme. Karşıdaki kişinin senin yaptığın hatanın etkilerini atlatması için özür diledikten sonra durumu sindirmesi için zaman ver ve tepkilerini normal say.

Özür dilemenin iyileştirici gücü iletişimde bulunan her iki taraf için de etkilidir.

 

 

 

Çeviri; https://www.psychologytoday.com/blog/understand-other-people/201607/i-m-sorry-you-were-offended-is-not-really-apology?amp&__twitter_impression=true

 

Görsel; istock.com

Bu yazıyı sosyal medyada paylaşmak ister misiniz?Siz de yorum yapın

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

genografi

Yalnız değilsiniz

  • satekita1982 kullanıcısının profil fotoğrafı
  • haihate1994 kullanıcısının profil fotoğrafı
  • lqifrltshtvs kullanıcısının profil fotoğrafı

Gruplara katılın

GİRİŞ YAP KATIL
Editör'ün Seçimi