Uykusuz Hamileler

Hamilelik Hüzünleri: Hamile Olmayı Sevmiyor Musunuz?

hamiler

Eğer bu dokuz ayı sevmiyorsanız, yalnız değilsiniz.

Hamile olmak bütün dünyada en güzel şeydir. Vücudunuzdaki hormonlar, sizi daima mutlu ve enerjik hissettirir. Barış ve huzur dolusunuz. Parlıyorsunuz! Bu harika bir şey! Ama bunların olmadığı zamanlar da olabilir.

Hamile olmayı sevmeniz beklenir, ama bazılarımız için, bu gerçekçi olmayabilir. Mide bulantıları yaşarız, yorgunluk hissederiz, ağrılar olur, fil gibi hissederiz ve sürekli endişe duyarız.

“Ben bunu sevmedim,” diye itiraf ediyor Tara Sullivan, 3 haftalık Nola’nın annesi. “Bu deneyimin daha çok korku, endişe ve yenik düşmüşlük hissi olduğunu düşündüm. Neler yenmesi ve yenmemesi gerektiğiyle ilgili takip etmesi çok zor olan fazlaca bilgi vardı. Ve diğer annelerin ne kadar yargılayıcı olduklarına şaşırmıştım. Herkes yaptığın şeyleri yapmaman, yapmadığın şeyleri de yapman gerektiğini düşünür ve size düşündüklerini olduğu gibi söylerler.”

Kadınlar ayrıca ünlülerin dümdüz karınları olan yüksek topuklu ve midelerinin bulandığı değil aksine eğlence içinde çekilmiş resimlerinin bombardımanına uğrarlar. Ve her zaman çevremizde hamileliği ne kadar çok sevdiğini anlatan kişiler bulunur. Benim tarafımda, bu kişi annemdi. Ne zaman şikâyet etsen, “Gerçekten mi? Benim hiç sıkıntım olmamıştı!” Teşekkürler Anne.

“Böyle hissettiğim için şaşırıyordum.” diyor Sullivan. “Hamile kaldığımda 39 yaşımda olduğum için cesur olacağımı biliyordum ama tıbbi çevreler “ileri yaş gebeliği” durumumdan dolayı rahat hissetmemin olanaksız olduğunu söylüyorlardı.”

Toronto’dan ebe Jasmin Tecson her şeye rağmen rahatlamanızı çünkü hamile olmayı sevmemenin normal olduğunu belirtiyor. Bu duygu, beklenen planlanmış hamileliklerde de, hamile kalmayı başarmak için çok uğraşılmış hamileliklerde de yaşanıyor. “Hamileliğin ne kadar güzel olduğuna dair birçok oluşum da mevcut.” diyor. “Bu özel bir süreçtir, fakat aynı zamanda fiziksel, zihinsel ve duygusal değişimlerin yoğun olduğu bir dönemdir. Bazı negatif duygular çok normaldir ve bunu kabullenmek çok önemlidir aksi takdirde kadınlar kendini istisna ve suçlu hissederler.

Elbette, eğer hasta, rahatsız ya da üzgün hissediyorsanız, doktorunuzla ciddi bir sağlık sorununuz olup olmadığını konuşabilir, hamileliğiniz süresince iletişimi devam ettirebilirsiniz. Fakat diyor Tecson “kadınların hamile olması, belirgin patolojik ya da dramatik endişelerinin olmasını gerektirmez. Bazı zihinsel ya da duygusal etkileşimler vücuttaki değişikliklerden kaynaklanıyor olabilir. Bunun altında yatan sebepleri değiştiremeyiz ama bunu normalleştirebiliriz. Kadınlar bir çıkış noktası bulurlarsa, “bu berbat bir şey” diye söyleyebilecekleri bir alan bulurlarsa daha iyi hissedebilirler. Bu onların durumu kabullenmelerini de kolaylaştırır.”

“Bu boşalma önemlidir.” diyor Tecson, çünkü hamilelikte mutsuz olan bir kadın, sonrasında lohusalık depresyonu da yaşayabilir. “Lohusalığında olumlu hissetmek için, kendini iyileştirmek için ve aynı zamanda bebeğine iyi bakabilmek ve çevresiyle alakadar olabilmesi için aileden ya da arkadaşlardan da destek almalıdır.” diyor Tecson, fakat her zaman durumun böyle olmadığını da ekliyor.

“Bazı kadınlar da hamilelikten nefret eder ama lohusalığı sever. Onlar sadece hamilelikte yaşanan süreçleri sevmez ama bebeklerine bir an önce kavuşmayı ve onunla bağlanmayı beklerler.”

Ben o kadınlardan biriydim. Hamilelik sanki milyon yıl sürdü gibi hissetmiştim ama anne olmak benim için dünyanın en güzel şeyiydi.

Sullivan halen tam istediği noktaya gelemedi. “Anne olmayı seviyorum, fakat eminim ki 24 saat içinde ortalama 2 saatten daha fazla uyursam çok daha iyi olacak!” diyor.

Evet, hamilelik herkes için çok güzel geçseydi harika olurdu. Ama eğer iyi geçmiyorsa da, kendinizi hırpalamayın. “Gerçekte olan bitene gerçekçi bir tepki vermenizde yanlış bir şey yok,” diyor Tecson. “Hamilelik sağlıklı bir durumdur. Normal bir durumdur, fakat güllük gülistanlık olmak zorunda değildir.”

 

 

Kaynak: http://www.todaysparent.com/pregnancy/being-pregnant/not-liking-being-pregnant/

Bu yazıyı sosyal medyada paylaşmak ister misiniz?Siz de yorum yapın

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

genografi

Yalnız değilsiniz

  • Lasonya Shakespeare kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Fiona Sleigh kullanıcısının profil fotoğrafı
  • Odell Leavens kullanıcısının profil fotoğrafı

Gruplara katılın

GİRİŞ YAP KATIL