Uykusuz Hamileler

Hamilelik Hüzünleri: Hamile Olmayı Sevmiyor Musunuz?

hamiler

Eğer bu dokuz ayı sevmiyorsanız, yalnız değilsiniz.

Hamile olmak bütün dünyada en güzel şeydir. Vücudunuzdaki hormonlar, sizi daima mutlu ve enerjik hissettirir. Barış ve huzur dolusunuz. Parlıyorsunuz! Bu harika bir şey! Ama bunların olmadığı zamanlar da olabilir.

Hamile olmayı sevmeniz beklenir, ama bazılarımız için, bu gerçekçi olmayabilir. Mide bulantıları yaşarız, yorgunluk hissederiz, ağrılar olur, fil gibi hissederiz ve sürekli endişe duyarız.

“Ben bunu sevmedim,” diye itiraf ediyor Tara Sullivan, 3 haftalık Nola’nın annesi. “Bu deneyimin daha çok korku, endişe ve yenik düşmüşlük hissi olduğunu düşündüm. Neler yenmesi ve yenmemesi gerektiğiyle ilgili takip etmesi çok zor olan fazlaca bilgi vardı. Ve diğer annelerin ne kadar yargılayıcı olduklarına şaşırmıştım. Herkes yaptığın şeyleri yapmaman, yapmadığın şeyleri de yapman gerektiğini düşünür ve size düşündüklerini olduğu gibi söylerler.”

Kadınlar ayrıca ünlülerin dümdüz karınları olan yüksek topuklu ve midelerinin bulandığı değil aksine eğlence içinde çekilmiş resimlerinin bombardımanına uğrarlar. Ve her zaman çevremizde hamileliği ne kadar çok sevdiğini anlatan kişiler bulunur. Benim tarafımda, bu kişi annemdi. Ne zaman şikâyet etsen, “Gerçekten mi? Benim hiç sıkıntım olmamıştı!” Teşekkürler Anne.

“Böyle hissettiğim için şaşırıyordum.” diyor Sullivan. “Hamile kaldığımda 39 yaşımda olduğum için cesur olacağımı biliyordum ama tıbbi çevreler “ileri yaş gebeliği” durumumdan dolayı rahat hissetmemin olanaksız olduğunu söylüyorlardı.”

Toronto’dan ebe Jasmin Tecson her şeye rağmen rahatlamanızı çünkü hamile olmayı sevmemenin normal olduğunu belirtiyor. Bu duygu, beklenen planlanmış hamileliklerde de, hamile kalmayı başarmak için çok uğraşılmış hamileliklerde de yaşanıyor. “Hamileliğin ne kadar güzel olduğuna dair birçok oluşum da mevcut.” diyor. “Bu özel bir süreçtir, fakat aynı zamanda fiziksel, zihinsel ve duygusal değişimlerin yoğun olduğu bir dönemdir. Bazı negatif duygular çok normaldir ve bunu kabullenmek çok önemlidir aksi takdirde kadınlar kendini istisna ve suçlu hissederler.

Elbette, eğer hasta, rahatsız ya da üzgün hissediyorsanız, doktorunuzla ciddi bir sağlık sorununuz olup olmadığını konuşabilir, hamileliğiniz süresince iletişimi devam ettirebilirsiniz. Fakat diyor Tecson “kadınların hamile olması, belirgin patolojik ya da dramatik endişelerinin olmasını gerektirmez. Bazı zihinsel ya da duygusal etkileşimler vücuttaki değişikliklerden kaynaklanıyor olabilir. Bunun altında yatan sebepleri değiştiremeyiz ama bunu normalleştirebiliriz. Kadınlar bir çıkış noktası bulurlarsa, “bu berbat bir şey” diye söyleyebilecekleri bir alan bulurlarsa daha iyi hissedebilirler. Bu onların durumu kabullenmelerini de kolaylaştırır.”

“Bu boşalma önemlidir.” diyor Tecson, çünkü hamilelikte mutsuz olan bir kadın, sonrasında lohusalık depresyonu da yaşayabilir. “Lohusalığında olumlu hissetmek için, kendini iyileştirmek için ve aynı zamanda bebeğine iyi bakabilmek ve çevresiyle alakadar olabilmesi için aileden ya da arkadaşlardan da destek almalıdır.” diyor Tecson, fakat her zaman durumun böyle olmadığını da ekliyor.

“Bazı kadınlar da hamilelikten nefret eder ama lohusalığı sever. Onlar sadece hamilelikte yaşanan süreçleri sevmez ama bebeklerine bir an önce kavuşmayı ve onunla bağlanmayı beklerler.”

Ben o kadınlardan biriydim. Hamilelik sanki milyon yıl sürdü gibi hissetmiştim ama anne olmak benim için dünyanın en güzel şeyiydi.

Sullivan halen tam istediği noktaya gelemedi. “Anne olmayı seviyorum, fakat eminim ki 24 saat içinde ortalama 2 saatten daha fazla uyursam çok daha iyi olacak!” diyor.

Evet, hamilelik herkes için çok güzel geçseydi harika olurdu. Ama eğer iyi geçmiyorsa da, kendinizi hırpalamayın. “Gerçekte olan bitene gerçekçi bir tepki vermenizde yanlış bir şey yok,” diyor Tecson. “Hamilelik sağlıklı bir durumdur. Normal bir durumdur, fakat güllük gülistanlık olmak zorunda değildir.”

 

 

Kaynak: http://www.todaysparent.com/pregnancy/being-pregnant/not-liking-being-pregnant/

Bu yazıyı sosyal medyada paylaşmak ister misiniz?Siz de yorum yapın

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

genografi

Yalnız değilsiniz

  • Our History ANG AUTO PARTS Founded in 1993. It is an integrated chain supply of auto parts combined with technology & design(Hangzhou Angnuo) and trade(Hangzhou Zhuonan). It has been committed to providing the best parts, prices and customer service in the automotive aftermarket industry. Our Factory ANG AUTO PARTS has been engaged in bearing industry for more than 26 years and made international trade of bearing import and export for more than 17 years. We have our own brand \"ANG\" and applied ISO16949 certificate for certification authority. Our Product The company is specialized in automotive bearing parts&accessories and industry machine bearings, and other auto parts. Especially auto tapered roller bearings, wheel bearing, wheel hub unit, spherical roller bearings, thrust ball bearings and truck clutch release bearings. Also control arm, cv joints and other auto parts.The auto production model of hundresds of species, applicable to the different cars and trucks. Also we can customize various large non-standard products such as the most competitive products according to customers\' demands. The company is located in international city of world Hangzhou, there have convenient transportation of sea and air shipment. It is a powerful assurance for short delivery time and customer good service. Welcome to join us! Product Application ANG鈥檖roducts are utilized in automobile, industrial, vehicle and automation applications. Our Certificate The company鈥檚 products applied ISO16949 certificate for certification authority. Production Equipment Cold Extrusion Equipments; Heat Treatment Equipments; Automatic Grinding Line; Automatic Assembly Line; Precision Measurement Equipments; Endurance Laboratory. Production Market The company is exporting to 48 countries and districts, including USA, UK, Germany, CA, Austrailia, Saudi Arabia, Iran, Russia, ukraine, Poland, Spain, Italy, Turkey, Dubai, Nigeria, South africa, Brasil, Tanzania, Egypt, India, Pakistan, Ecuador, etc. And built a strong relationship in both the national and international markets.  Our Service By ceaselessly improve our quality and after-sale service, we have confidence in cooperating with every potential customer.Rear Wheel Bearing Hub Assembly For Lawn Mowers in stock website:http://www.ang-autoparts.com/ kullanıcısının profil fotoğrafı
  • oeier2v kullanıcısının profil fotoğrafı
  • ghaqua kullanıcısının profil fotoğrafı

Gruplara katılın

GİRİŞ YAP KATIL