Hafta hafta hamilelik

Hamilelikte 22. Hafta


Bebeğinizin gelişimi

Bebeğiniz yaklaşık 29 cm ve 470 gr civarındadır. Şu anda minyatür bir bebek görünümündedir. Dudakları, gözkapakları ve kaşları daha da belirgin hale gelmiştir ve hatta damaklarında minicik diş tümsekleri bile oluşmaya başlamıştır. Gözleri oluşmuş ama iris (gözün renkli kısmı) kısmı halen renksiz yani pigmentsizdir.

Eğer rahminizin içini görebilseydiniz, vücudunu kaplayan ince tüyleri ve içi yağ katmanları ile dolacak olan cildindeki derin buruşuklukları fark edebilirdiniz. Bebeğinizin karnında, hormon üretimini sağlayan pankreası hızla gelişmektedir.

 

Sizdeki değişiklikler

Bu dönemde eğer size karnınızın olması gerekenden daha küçük ya da daha büyük olduğunu söyleyen olursa, unutmayın ki herkes kendi bünyesine göre farklı şekilde genişler. Önemli olan doktorunuzun bebeğin gelişimi hakkında olumsuz bir durum tespit etmiyor olmasıdır. Karnınızda büyüyen bebeğe yer açmak için oluşan çatlaklar farketmeye başlamış olabilirsiniz. Hamile kadınların en az yarısı doğuma kadar çatlak oluşumuyla karşılaşırlar. Bu izler cilt renginize bağlı olarak pembeden koyu kahverengine kadar değişik olabilir. Her ne kadar genelde karnınızın üzerinde oluşsalar da bacaklarınızın üst kısmında, göğüslerinizde de görülmesi normaldir. Maalesef çatlaklar için etkisi kanıtlanmış bir losyon yoktur, ancak cildinizi sürekli nemli tutmak faydalı olabilir.

 

Bu yazıyı sosyal medyada paylaşmak ister misiniz?

Siz de yorum yapın

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

genografi