Hafta hafta hamilelik

Hamilelikte 23. Hafta


Bebeğinizin gelişimi

Radyoyu açın ve bir müzik seçin. Bebeğiniz hareketlerinize karşı duyarlı olduğundan sizin dansettiğinizi farkedecektir. Şu anda 31 cm ve 550 gr civarındadır. Akciğerlerindeki kan damarları solunuma hazırlık için gelişmektedir. Dışarıdaki seslerin bir kısmı artık bebeğinize tanıdık gelmektedir. Köpek havlaması, elektrik süpürgesi sesi, vs. Bu sebeple doğduktan sonra bu sesler ona garip gelmeyecektir.

 

Sizdeki değişiklikler

Önümüzdeki haftalarda ve aylarda özellikle de gün sonlarında ve yaz mevsiminin sıcağında bileklerinizin ve ayaklarınızın giderek şiştiğini farkedebilirsiniz. Bacaklarınızdaki yavaş sirkülasyon, kanınızın kimyasında olan değişiklikler su toplamaya (ödem) ve şişmeye neden olur. Vücudunuz doğumdan sonraki günlerde bu ödemi, sürekli tuvalete çıkarak ve terleyerek atacaktır. Bu süreçte sol yanınıza uzanın, ayaklarınızı mümkün olduğunca havada tutun, oturduğunuzda bacaklarınızı esneterek oturun, çok uzun süre aynı pozisyonda oturmaktan ve ayakta durmaktan kaçının. Ayrıca dolaşımı hızlandırmak için düzenli egzersiz yapmaya çalışın. Şişliği önlemek için sıvı alımını azaltmaya çalışmayın, çünkü bol bol su içmeye ihtiyacınız var. Belli oranda bir ödemin hamilelikte vücudunuzun uç noktalarında olması zaten normaldir. Ancak aşırı ödem olması ciddi bir problemin işareti olabilir. (Preeklamsi) Özellikle ayaklarınızda ve bileklerinizde aniden gelişen bir ödem ya da çok fazla oluşan ödem varsa doktorunuza danışmanız gerekmektedir.

Bu yazıyı sosyal medyada paylaşmak ister misiniz?

Yorum

  1. Duygu Taşpınar

    merhaba..çalışan bir anne olarak yorgun ve heyecanlıyım.23.haftamıza geldik.bu hafta o kadana ar çok hareketlerini hissediyorum ki bu da bana tarifsiz bir mutluluk veriyor.aranıza yeni katıldım.umarım güzel günlerde yine yazarım..

Siz de yorum yapın

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

genografi