Hafta hafta hamilelik

Hamilelikte 31. Hafta


Bebeğinizin gelişimi

Bu hafta bebeğiniz ortalama 1650 gr. ve 40 cm. civarındadır. Olağanüstü bir büyüme göstermektedir. Başını sağa sola oynatmaktadır ve bacakları, kolları ve vücudu dolgunlaşmaya başlamıştır. Muhtemelen çok hareket ediyor ve bu sebeple tekmeler ve saltolarla sizi de uyutmuyor olabilir. Rahatlayın çünkü bu hareketlilik bebeğinizin aktif ve sağlıklı olduğunun işaretidir.

 

Sizdeki değişiklikler

Rahminizin kasıldığı hissediyor olmalısınız. Bir çok kadın bu rutin kasılmaları hamleliğin ikinci yarısından itibaren hissederler. Genelde 30 saniye sürer, düzensizdir, ağrısızdır ve seyrek olarak meydana gelirler. Diğer taraftan; eğer sık olan kasılmalar varsa, ağrı vermese bile erken doğum sancısı olabilir. Bir saat içinde dörtten fazla kasılma olursa, herhangi bir doğum belirtisi olursa (Vajinal açılma, ya da kan lekesine benzeyen nişan da denilen bir sıvı gelmesi gibi), adet sancısı gibi bir sancı veya kramp gelirse, pelvik bölgede bir basınç hissederseniz, belinizden ağrı veya sancı girerse (özellikle de ilk defa oluyorsa)   hızlıca doktorunuza danışın.

Göğsünüzden kolostrum (ilk süt) akıntısı olduğunu fark etmiş olabilirsiniz. Eğer böyle bir durum varsa göğüs pedi kullanabilirsiniz. (Eğer bir akıntı olmadıysa endişelenmeyin, görmeseniz de göğüsleriniz kolostrum üretiyor.)

Eğer bebeğiniz erkekse, sünnetini doğumda yaptırmak konusunda doktorunuzla konuşabilirsiniz.

 

Bu yazıyı sosyal medyada paylaşmak ister misiniz?

Siz de yorum yapın

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

genografi